אנשי רוח ואמנים ותיקים וצעירים בכנס השמאל החדש של מרצ

11.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אנשי רוח ואמנים ותיקים וצעירים בכנס השמאל החדש של מרצ

נחמן גלבוע

חברי התנועה החדשה יבחרו מתוכם נציגים שישתלבו ברשימת מרצ לכנסת.

 

אבנר בן זקן, 40, יליד שכונה ד' בבאר שבע, היסטוריון של המדע שבא מאוניברסיטת הרווארד, הוא אחד מאותם הצעירים שהצטרפו לתנועה החדשה, שהתאספה בכנס היסוד של תנועת השמאל החדשה, שהתקיים באולם צוותא ביום שישי האחרון. בן זקן אינו מסתיר את רצונו להשתלב ברשימה לכנסת. "כשאנו מחפשים גורם פוליטי שיכול להילחם את המלחמות הקטנות שלנו, אנו מתמלאים בייאוש", הוא אמר בכנס, "חלקנו בוחרים לא להצביע ואחרים בוחרים הצבעות מחאה למפלגות קיקיוניות. בשבועות האחרונים אפילו התמלאנו בחרדה, שמא שוב הופקרנו כליל לחסדיו של המועמד של הכלכלה הניאו-שמרנית, כלכלה אשר ממשיכה לחיות רק במקום אחד בעולם, רק פה. המרחב הפוליטי שבין קדימה לחד"ש משווע לגוף פוליטי חדש עם בשורה חדשה, אשר תצית מחדש בלבנו את התקווה שניתן יהיה לחיות בארץ הזאת".

 

תחושה של התרוממות רוח ושל יצירת שינוי במפה הפוליטית הישראלית אפיינה את הכנס, שבו השתתפו כ-300 מוזמנים, בהם הסופר עמוס עוז, מזכ"ל שלום עכשיו לשעבר, צלי רשף, עוזי ברעם, עו"ד גלעד שר, יעל דיין והאמנים דיוויד ברוזה, חנה מרון, יאיר גרבוז, גילה אלמגור, גברי בנאי, יעקב אגמון, דידי מנוסי ושרון קנטור. חברי התנועה החדשה יבחרו מתוכם נציגים, שישתלבו ברשימת מרצ לכנסת ה-18. הסופר ניר ברעם, 31, בנו של השר לשעבר עוזי ברעם, ציין כי "כולנו שותפים להיעדר תקווה ולפחד מצמית מהעתיד.

 

אנחנו כאן כדי להחזיר אלינו את כל הנכסים שלנו. בבחירות המקומיות האחרונות ראינו את הכמיהה העזה לשינוי. ראינו אנרגיות פוליטיות שכמוהן לא ראינו המון שנים. אם נצליח לעשות מעשה פוליטי חשוב, ולעולם לא נשקר לציבור, נצליח לרכוש את אמונו". ענת סרגוסטי, כתבת חדשות 2 לשעבר וכיום מנכ"ל ארגון אג'נדה לסיוע ולקידום חשיפת ארגונים חברתיים בתקשורת, אמרה שגם היא אינה פוסלת השתלבות ברשימה לכנסת. היא סיפרה על התלאות שעוברים קשישים ואימהות חד-הוריות, מצד נציגי הביטוח הלאומי, ועל הקשיים שחווים יוצאי אתיופיה ברצותם לצאת ממעגל עבודות האבטחה והניקיון. היא הביעה תקווה, שהתנועה החדשה תציף את הבעיות הללו, ולא תתמקד בנושא המדיני בלבד.

 

המותג מרצ יישאר על כנו

 

בשיחה עם "הדף הירוק", כמה ימים לאחר הכנס, מביע ג'ומס סיפוק מתוצאותיו, מדווח על פניות של אנשים שהצביעו בעבר לעבודה ולקדימה, והחליטו הפעם להצביע למרצ, אבל אינו מוכן להתייחס לשאלות הנוגעות להמשך הדרך, ובהן שם התנועה המשותפת, זהות הנציגים מהתנועה החדשה, שישתלבו ברשימה לכנסת ומיקומם. "כל הדברים האלה", הוא אומר, "ייקבעו לאחר הבחירות המקדימות ביום ראשון, והצעה מסודרת תובא לאישור ועידת המפלגה". גורמים במרצ מציינים, כי מקובל על אנשי התנועה החדשה להשאיר את המותג מרצ, כך שכנראה, השם שיכול להתקבל מצירוף השמות "התנועה החדשה" ומרצ יהיה "מרצ החדשה". כמועמדים להתמודד מטעם התנועה החדשה על מקום בכנסת מוזכרים עו"ד גלעד שר, צלי רשף, אבנר בן זקן, מרב מיכאלי וענת סרגוסטי. ההערכה היא, ששניים מהם ישולבו בעשירייה הראשונה, במקומות שיובאו להכרעה לאחר שתיקבע רשימת מועמדי מרצ. על דבר אחד ג'ומס מוכן להגיב. "מושיק ליפץ מהישרדות", הוא אומר, "לא קיבל פנייה מאיתנו, ולא מועמד לרשימה לכנסת".

 

מה יש לך להגיד לבוז'י הרצוג ולשלי יחימוביץ', שטוענים שמרצ עוסקת רק בנושא המדיני ולא בחברתי?

"כדאי להזכיר לשלי יחימוביץ', שכשהיא הגיעה כח"כ חדשה לוועדת הכספים, היא מאוד ביקשה לשבת לידי, היא אמרה אז שכל משפט שאני אומר הוא מאוד משמעותי מבחינת תפיסת עולמה הסוציאל-דמוקרטית. זה 20 שנה אני חבר נאמן בוועדת הכספים העוסקת בנושאים חברתיים, ואני לא רוצה לבדוק בהזדמנות הזו את הנוכחות של חברי מפלגת העבודה באותה ועדה בקדנציה האחרונה. שמעתי משלי יחימוביץ' לא פעם את אכזבתה מעמדות מפלגת העבודה בנושאים החברתיים, וכנראה, זה לא מקרי שלאורך כל הקדנציה היא הצביעה ברוב המקרים כנגד עמדת מפלגתה. בכלל, קצת מוזר לשמוע ממי שהצהירה שהיא נושאת רק דגל אחד, מאבק על זכויות עובדים ונגד חברות כוח אדם, ביקורת על כך שמרצ מתמקדת בנושא השלום בלבד. למרצ, לאורך השנים, היה מאבק על הפתרון החשוב בעינינו של הסכסוך עם הפלסטינים, אבל בד בבד נאבקנו בנחישות רבה גם בנושאים החברתיים וגם בנושאי זכויות אדם ונושאים נוספים".

 

"לחיבור בין מרצ לבין התנועה, שנוצר בימים אלה יש תכלית כפולה", ציין יו"ר מרצ, חיים (ג'ומס) אורון, "התכלית הראשונה והמיידית היא ליצור בבחירות הקרובות כוח משמעותי בכל ממשלה של מרכז-שמאל, אם תוכל לקום, שיהיה הכוח הפוליטי השלישי בגודלו. אם יתברר שיש גוש חוסם ימני, אנחנו נהיה באופוזיציה ונפעל כדי ליצור אלטרנטיבה למדיניות של ממשלה כזאת". ג'ומס הוסיף, כי המפלגה החדשה תפנה לציבור שמתכנן לא להגיע אל הקלפי בבחירות הכלליות. "קודם כול, אנחנו רוצים להתמודד עם שתי המפלגות הכי גדולות בציבור היום - מפלגת האדישים ומפלגת המיואשים", אמר.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים