מתמודדים במרצ - לקראת הפריימריס

11.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מתמודדים במרצ

נחמן גלבוע

 

ותיקי מרצ ממליצים על זהבה

 

שולמית אלוני, יוסי שריד וויקטור שם טוב, ראשי מרצ בעבר ומייסדיה, פנו לחברי ועידת מרצ במכתב, הקורא להם לבחור בזהבה גלאון למקום הראשון ברשימה אחרי יו"ר המפלגה, חיים אורון. אלוני, שריד ושם טוב כותבים, כי דווקא עם הקמתו של גוש שמאל חדש לקראת הבחירות, חשוב שיישמע בו קול אידיאולוגי צלול, שידגיש את המסר הערכי המקורי של מרצ - המחויבות לדמוקרטיה מהותית ולזכויות האדם, כל אדם. "לזהבה גלאון הטמפרמנט ואומץ הלב הציבורי שמצופים מנבחר ציבור", הם מציינים, "היא מאתגרת את הקונצנזוס השולט, משמיעה קול כשאחרים מחרישים, מגינה על נורמות ציבוריות, לוחמת נגד עוולות שלטוניות ופועלת למען חברה שוויונית וצודקת". אלוני, שריד ושם טוב מוסיפים: "זהבה גלאון היא פרלמנטרית מצטיינת, שבתשע שנות כהונתה הטביעה חותם בחיים הציבוריים בחתירה לשלום ובמאבקים למען הדמוקרטיה, שלטון החוק וההגנה על זכויות האדם".

 

צעירי מרצ בקמפיין תמיכה אינטרנטי באורי זכי

 

2 חברי ועידה מהתנועה הקיבוצית יצאו בתמיכה פומבית ביו"ר צעירי מרצ, אורי זכי, לחמישייה הראשונה בפריימריז הקרובים. בין החותמים יו"ר מפ"ם לשעבר, אלעזר גרנות, ח"כ לשעבר אמירה סרטני, מזכירי התנועה בעבר, גיורא פורמן ופרויקה רוזן, רכז המעגל השיתופי לשעבר; דגי חבויניק, נעמיקה ציון, ולדי מורג, אריאלה יעבץ, אביטל גבע ואחרים. עם תומכיו של זכי נמנה גם רני טריינין, ראש המועצה האזורית יואב.

 

זכי מוביל בשבועות האחרונים קמפיין אינטרנטי, הכולל סרטון תמיכה חדשני שבו מופיעים צעירי מרצ, וסרטון תמיכה שבו מופיעים, בין השאר, יו"ר מרצ לשעבר, יוסי ביילין, ח"כ רן כהן, יו"ר הכנסת לשעבר, אברום בורג, וכן השר הפלסטיני לשעבר, כדורא פארס, שהכיר את זכי במו"מ על יוזמת ז'נבה. כן הוציא מטה זכי עלון אלקטרוני לחברי מרצ בשם "אלטרנטיבה", שבו הכותבים הם צעירי מרצ, והוא עוסק בפוליטיקה החדשה ובמאפייניה.

 

"יש הכרה במרצ", אומר זכי, "כי הזמן בשל לסימון העתודה המנהיגותית של התנועה כבר כעת, וכי לצד הוותיקים יש מקום למועמד צעיר, שיחבר מחדש את מרצ למצביעים הצעירים, ויהווה כתובת עבור הדור הצעיר במפלגה פנימה". זכי הוסיף, כי הוא גאה על כך שהקמפיין שהוא מנהל מופק בהתנדבות מלאה על ידי עשרות מצעירי מרצ.

 

עיסאוי: להגיע לקדמת הרשימה בזכות התנופה

 

פעמיים נבחר עיסאווי פריג' מכפר קאסם כנציג המגזר הערבי ברשימת מרצ לכנסת. פעמיים, בכנסת ה-16 ובכנסת ה-17. מספר המנדטים המצומצם לא איפשר את כניסתו לבית המחוקקים. גם הפעם, ברשימה לכנסת ה-18, הוא מקווה להיבחר באחד המקומות הגבוהים ברשימה, ולהצליח להגיע למשכן בזכות התנופה הגדולה העוברת על המפלגה והצפי להגברת כוחה. פריג', 45, רואה חשבון במקצועו, הצטרף למרצ לפני 22 שנים, ומאז הוא פעיל במוסדותיה. "אני מאמין בשותפות לאורך כל הדרך", הוא אומר, "שמאל ללא דו קיום הוא לא שמאל. בסעיף הראשון באמנת מרצ נכתב, שמרצ היא מפלגה יהודית-ערבית סוציאל-דמוקרטית, והסעיף הזה צריך להתקיים אחרי שעברו שתי קדנציות בכנסת ללא ח"כ ערבי בסיעת מרצ, מאז פרישתה של חוסנייה ג'בארה".

 

פריג' מקבל בברכה את הקמת חזית השמאל בראשות ג'ומס, אבל מדגיש כי חשוב לו להיבחר בקדמת הרשימה, משום ששילוב חברים מהתנועה החדשה ברשימת מרצ, ידחק את מיקומו של הנציג הערבי מהמקום השביעי למקום התשיעי או העשירי. "אני רואה את עצמי כבן לשתי אימהות", הוא אומר, "האם הביולוגית שלי היא פלסטין והאם המאמצת היא ישראל, והתפקיד שלי הוא לשמש גשר בין שתי האימהות האלה. מעבר לזה, הקריאה שלי לאוכלוסייה הערבית בישראל היא לצעוד לכיוון המודרניזציה ולהשתחרר מכבלי המשטר השבטי-חמולתי. אחד הצעדים הראשונים לכך היה הכנסת נציג מרצ בבחירות המקומיות בכפר קאסם, לאחר שנים רבות שבהן הסיעות הן על בסיס משפחתי ללא נוכחות שום מפלגה כולל המפלגות הערביות".

 

ולוולה על אבו: מסתער על כל פנייה כמו איש סיירת אמיתי

 

זאב (ולוולה) שור, שהחל מפברואר הקרוב יהפוך למזכיר תנועה יחיד, הודיע בפומבי על תמיכתו בבחירת אבו לחמישייה הפותחת במרצ. "אבו הוא אחד הח"כים הטובים ביותר שיש לנו", אמר, "הוא ממלא תפקיד חשוב בריכוז השדולה החקלאית בכנסת, ואני נעזר בו מאוד גם בטיפול בנושאים החקלאיים וגם בנושאים השוטפים שעל סדר היום של התנועה. הוא חרוץ מאוד ומוערך מאוד; אין פנייה שהוא לא מסתער עליה כמו איש סיירת מטכ"ל. אני מאוד מקווה לראות אותו בכנסת הבאה". ולוולה אינו מעוניין להתייחס בדבריו לסקרים, הנוגעים למצבה של מפלגת העבודה בכנסת הבאה, אבל גורמים בתנועה מציינים, כי הוא בהחלט מודאג ממצב שבו נציגת המחוז לא תיכלל בכנסת הבאה, ואולי גם לא תהיה נציגות תנועתית בקדימה. בתגובה מציין וילן, כי ההרגשה שלו טובה לאחר שעבר ברוב גדול את סף הכניסה להתמודדות, וכי הוא סומך על צירי הוועידה שימקמו אותו במקום גבוה ברשימה.

 

מוסי רז – המתמודד הירוק

 

יו"ר הנהלת מרצ, מוסי רז, הודיע על התמודדותו לחמישייה הראשונה של מרצ בפריימריז הקרובים. רז, המנהל העסקי של הרדיו הישראלי–פלסטיני "כל השלום", שנמצא בבעלות משותפת של גבעת חביבה ושל קבוצת בילאדי הפלסטינית; מראשוני התנועה לשלום עם סוריה ומזכ"ל לשעבר של שלום עכשיו, מתנדב בארגון "בזכות - לזכויות לאנשים עם מוגבלויות" וחבר הוועד המנהל של "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני הסביבה", נחשב למועמד המקורב ביותר לתנועה הקיבוצית מבין המועמדים העירוניים, ושימש בעבר יותר משנתיים כסמנכ"ל סמינריון "גבעת חביבה".

 

רז נכנס לכנסת מטעם מרצ בשנת ,2000 כשג'ומס התמנה לשר החקלאות ופינה לו את מקומו. בשנותיו בכנסת התרכז בפעילות בוועדת הכספים, בניסיון לצמצם פערים. כן בלט רז בפעילות הסביבתית, והעביר את חוק הייצוג המהווה מהפכה סביבתית–דמוקרטית, ומכניס שורה ארוכה של נציגים של ארגוני הסביבה עם זכות הצבעה לוועדות המכריעות בכל נושאי התכנון בארץ. הוא גם העביר את החוק המחיל את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית על חוק השיפוט הצבאי. בהודעה שפרסם רז הוא אומר, כי ביכולתו לתרום רבות לרשימת מרצ בתחום הסביבתי על רקע ההתחזקות הנצפית של מפלגת "הירוקים", וכן, בזכות השכלתו הכלכלית יסייע להתמודדות בתחום הכלכלי מול האוצר ומול בעלי ההון.

 

הפאנל של מרצ: הצגת 22 המתמודדים 

 

הפריפריה מיוצגת על-ידי קיבוצניקים וערבים

  

22 מועמדים יתמודדו בבחירות המקדימות של מרצ לכנסת ה-18, שיתקיימו בוועידת המפלגה, ביום ראשון, ה-14.12. כיוון שרק 22 איש ביקשו להתמודד, הוחלט לדרג את מקומותיהם של כל הנרשמים בכינוס הוועידה הבא, ללא בחירות מקדימות. "אני סבור שמרצ יכולה להתגאות ברשימה, המייצגת חלקים נרחבים של החברה הישראלית ומונה צעירים, נשים, וערבים", אומר יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון (ג'ומס), עם זאת יש לשים לב כי מרבית המועמדים מגיעים מגוש דן כאשר הפריפריה מיוצגת על-ידי קיבוצים וכפרים ערביים.

 

המתמודדים בפריימריז הם:

 

עו"ד איל אורון, 31 - עובד בארגון "אמון הציבור" למידע צרכני, פעיל סביבתי, תושב הרצליה.

שאול אייזנברג, 60 - דובר ההתאחדות לכדורגל לשעבר. תושב תל אביב-יפו.

גברי בר-גיל, 50 - מזכיר הקיבוץ הארצי משנת 2000, חבר הנהלת מרצ, חבר קיבוץ רמות מנשה.

ארן ברניב, 32 - יו"ר סניף מרצ בחיפה. תושב חיפה.

עידן גולדברגר, 27 - חבר נשיאות ועידת מרצ, חבר הנהלת מרצ, תושב ת"א-יפו.

אילן גילאון, 52 - כיהן כח"כ מטעם מרצ בכנסת ה-15, תושב אשדוד.

ח"כ זהבה גלאון, 52 - חברת כנסת משנת 1999. יו"ר סיעת מרצ בכנסת, תושבת פתח תקווה.

ח"כ ד"ר צביה גרינפילד, 63 - חברת הכנסת החרדית הראשונה, הקימה את מכון "מפנה" לחינוך לשלום, חברה בוועד המנהל של "בצלם", תושבת ירושלים.

עילאי הרסגור הנדין, 28 - איש היי-טק ומשפטן, תושב כפר סבא.

ח"כ אבשלום (אבו) וילן ,57 - חבר כנסת משנת 1999, יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, חבר קיבוץ נגבה.

אורי זכי, 34 - יו"ר צעירי מרצ, עמד בראש תנועת רע"ש (רוצים, עושים שלום). תושב ת"א-יפו.

עבד אל סלאם חסאן, 45 - רואה חשבון ואיש עסקים, חבר הנהלת מרצ. תושב משהד.

עו"ד גבי לסקי, 41 - פעילה בתחום זכויות האדם והאזרח, עמיתת מרכז הש"ל לחשיבה סביבתית, תושבת ת"א-יפו. 

יוסי מלכה, 41 - מנכ"ל אקי"ם, חבר הנהלת מרצ, תושב קדימה-צורן.

מחמוד נעמה, 46 - חבר הנהלת מרצ. חבר בית נבחרי ההסתדרות. תושב דיר אל אסד.

שאדיה סבית, 35 - מנחת קבוצות לדו קיום ומדריכה להעצמה אישית, תושבת מעיליא.

רועי פלד, 34 - מנכ"ל התנועה לחופש המידע ומנחה הסדנה לחופש המידע בבית הספר למשפטים של המכללה למינהל, המסלול האקדמי, תושב ראשון לציון.

עיסאווי פריג', 45 - רואה חשבון בעל משרד פרטי, חבר הנהלת מרצ. תושב כפר קאסם.

מוסי רז, 43 - יו"ר הנהלת מרצ, כיהן כח"כ בכנסת ה-15 וכמזכ"ל שלום עכשיו, תושב שוהם.

מיכל רוזין, 39 - מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, תושבת פתח תקווה.

דוד קשני,  66 - יו"ר הפורום לדיור ציבורי ועמותת "קול בשכונות" לסיוע לדיירי הדיור הציבורי, תושב ת"א-יפו.

 שאוקי שנאן, 47 - כיהן כסגן ראש המועצה המקומית חורפיש, ולאחרונה מ"מ ראש המועצה. תושב חורפיש.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים