קשר ישיר - קטעי עיתונות

11.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

 

מיקי מאוס. החיים הם לא סרט מצויר

משחקי חתול ועכבר

5.12 ,Ynet

 

"העכבר תמיד מנצח", אמר פעיל ימין לכתב Ynet לאחר פינוי בית המריבה. הוא התכוון לומר, שבמשחק הכוחות שבו צה"ל הוא החתול והמתנחלים הם העכבר, העכבר ינצח בסופו של דבר. מדוע ינצח? כי הוא "קטן יותר וזריז יותר, ומכיר כל מחילה וכל חור".

אמנם מיקי מאוס חגג ב-18 בנובמבר השנה יום הולדת 80, ובדרך כלל, בסרטים המצוירים של וולט דיסני הוא מנצח, אבל כידוע, החיים הם לא סרט, בוודאי לא סרט מצויר. במקרה שלנו התברר, שהחתול לא רק יותר חזק ויותר מיומן, הוא גם יותר ערמומי וגם הפיק לקחים ממפגשים קודמים שלו עם העכברים. ואם בעכברות עסקינן, מתבקש לומר שהאיומים המקדימים - שהשמיעה מנהיגת המתבצרים, דניאלה וייס, ולפיהם ההתנגדות שהייתה בעמונה היא משחק ילדים לעומת מה שיפגשו אלה שיבואו לפנות את בית המריבה - התבררו בדיעבד כ"עכבר ששאג". מדויק יותר למקרה שלנו - "העכברה ששאגה". כוונת המתבצרים הייתה ליצור טראומת פינוי אצל המפנים ושולחיהם. אם נוצרה טראומה, היא נוצרה אצל המפונים ומנהיגיהם.

ברק. בתחבולות עשה להם מלחמה. צילום: ירון ברנר

הכול בגלל ברק

ערוץ 10, 6.12

 

האיש הרע בסיפור הוא שר הביטחון, אהוד ברק. הם טוענים נגדו, שהוא עשה להם תרגיל - נתן להם להבין שמתנהל איזשהו משא ומתן, שיאפשר להם להישאר בבית עד לפסיקת בית המשפט, ושלח את החיילים ואת השוטרים לפנות אותו. הם לא רגילים להתייחסות כזאת. אצלם מילה זו מילה והסכם זה הסכם, ומאז ומעולם הם מתנהלים בהגינות, ביושר ובשקיפות. "בתחבולות תעשה לך מלחמה" זה לא הם, ופתאום בא שר ביטחון בישראל, ומעולל להם דבר שכזה. לא יישכח ולא ייסלח. "מעשה נבלה", אמרה על כך אורית סטרוק, הנושאת בתואר רשמי של מנהלת המחלקה המשפטית ביישוב היהודי בחברון.

ברק אשם. נועם ארנון, שהוא דובר היישוב היהודי בחברון, אמר לאחר הפינוי, שחברון הייתה שקטה עד שברק החליט לשלוח את החיילים ואת השוטרים לפנות את הבית. הזיכרון של הציבור קצר, אבל לא עד כדי כך קצר. הפצוע היהודי הקשה ביותר באירועי בית המריבה עד כה הוא נער בן 16, שנפגע מאבן שזרק פלסטיני ופגעה בראשו. זה קרה יומיים לפני פינוי הבית, בתוך מערכת אירועים אלימה שהפעילו נערים יהודים כלפי פלסטינים ורכוש פלסטיני. מצה"ל, לא מ"בצלם", נמסר כי את רוב העימותים בין מתנחלים לפלסטינים, לפני הפינוי, יזמו המתנחלים. "הנער היהודי שעדיין מורדם בגלל שערבי רוצץ את גולגולתו, עדיין חופשי. למה אף אחד עוד לא עצר את הערבי?" שאלה בכעס רב סטרוק. לא אלה שעודדו את הנערים היהודיים לעורר מהומות בחברון אחראים לכך שבבית חולים שוכב נער יהודי עם פגיעת ראש קשה, שר הביטחון אשם. אם הוא לא היה מודיע שבכוונתו למלא אחרי פסיקת בית המשפט העליון, כל זה לא היה קורה.

בלילה שבין שישי לשבת הציתו המתנחלים בית נוסף בחברון. מתבקש לשאול, האם ההיגיון שמאחורי חוק שי דרומי, שכל כך הרבה ישראלים התלהבו ממנו, עובד גם כאן? האם לפלסטיני, שרואה מתנחלים באים להצית את ביתו, מותר לירות בהם משום שהוא חש סכנה לחייו? או שרק ליהודים מותר לירות בפלסטינים שבאים לגנוב אצלם?

ברגיל. מקום בשמינייה. צילום: אלכס רוזוקובסקי

טובים השניים מן האחד?

הדף הירוק, 4.12

 

הנחרצות של מזכיר התנועה, גברי ברגיל, להתמודד על מקום בחמישייה הפותחת של מרצ, מעוררת תסכול רב בקרב אנשי מרצ מרכזיים בקיבוץ הארצי. ברור לכולם, שאין שום היגיון ואין גם שום סיכוי, שבחמישייה הפותחת של רשימת מרצ לכנסת ישתבצו שלושה מאנשי הקיבוץ הארצי, כאשר המקום הראשון שמור לג'ומס. החשש הוא, שכאשר קולות אנשי הקיבוץ הארצי יתפצלו בין אבו וילן ובין ברגיל, הפיצול יביא לכך שלא אבו ייכנס לקדמת הרשימה וגם לא ברגיל. המצב ברשימת מרצ מורכב. המהלך של ייסוד מפלגת שמאל חדשה, ואפשרות של התחברות לירוקים, יצריך שריון של מקומות. ההערכה היא, שבחמישייה הראשונה ישוריין מקום אחד, ובחמישייה השנייה עוד אחד ואולי אפילו שניים. המקום הרביעי ברשימה שמור לאישה, זהבה גלאון. במצב הדברים הזה נותרו בחמישייה הראשונה שני מקומות פנויים, והסיכוי ששניהם יאוישו על ידי חברי הקיבוץ הארצי דווקא, בנוסף לג'ומס, הוא פחות מקלוש. "אני לא רואה את עצמי כמי שעומד מול אבו בבחירות הקרובות", אמר ברגיל לדף הירוק. "המשימה שהצבתי לעצמי היא להשתבץ באחד משמונת המקומות הראשונים, ואני מקווה לעמוד במשימה הזו". ככל הנראה, בפועל זה יהיה או הוא או אבו, וכלל לא בטוח שבחמישייה הפותחת.

ולוולה. היה בבית הכנסת והבטיח. צילום: דויד עינב

בג"ץ ועוד בג"ץ

הדף הירוק, 4.12

 

תוך כדי הכנת הידיעה, שלפיה שוקלת התנועה הקיבוצית להגיש בג"ץ נגד רשם האגודות השיתופיות בנושא חנתון, למדתי לדעת, שהדיונים וההחלטות בנושא חנתון מתקיימים במוסדות התנועה ללא שיתוף חברי חנתון. החברים, 11 במספר, הם מעין סטטיסטים במשחק שנוגע לעתידו האישי של כל אחד מהם, אבל מתנהל איפה שהוא מעליהם, בלא שהם ייטלו בו חלק. השחקנים הראשיים במשחק הזה הם אגף המשימות, הנוער העובד והלומד, הזרם השיתופי, אבל לא חברי הקיבוץ. "כבר הרבה שנים שבתק"ם לא מתייעצים איתנו במה שנוגע אלינו", מאשר חבר חנתון, "איש לא טורח לשמוע את דעתנו". נדמה לי, שאפילו למען הסדר הטוב, ראוי שמזכירות התנועה הקיבוצית, לפני שהיא מחליטה בג"ץ או לא בג"ץ, תזמן אליה את אנשי חנתון ותאזין למה שיש להם לומר. בחנתון מבקשים להזכיר לולוולה, שלקראת תחילת עבודתו של המפרק, שמונה לבקשת התנועה, הוא ישב אצלם בבית הכנסת של הקיבוץ, ובנוכחות רבים וטובים הצהיר, שמה שהמפרק יקבע לגבי חנתון, זה מה שיהיה. היום שוקל ולוולה להגיש בג"ץ נגד הרשם, שאימץ את המלצות המפרק.

הייתי השבוע בכנס הפנסיה השלישי שארגן אגף החברה, הפעם במשקי הדרום. רשם האגודות, עו"ד אורי זליגמן, אמור היה לשאת שם דברים, ובאתי לשם בעיקר על מנת לשמוע את דבריו. אלא שהוא לא הגיע. הוא בחו"ל. מכיוון שהייתי גם בכנס הראשון ברמת רחל, שאל אותי אחד המשתתפים מה התחדש מבחינתי מאז הכנס ההוא. "בנושא הפנסיה לא התחדש כלום", השבתי, "מה שהתחדש הוא, ששבוע לפני הכנס ברמת רחל שמע זליגמן שיש כלפיו איום בהגשת בג"ץ מצד אנשי 'פנסיה בראש', ובשבוע שעבר הוא שמע שיש כלפיו עוד איום בבג"ץ, הפעם מצד התנועה הקיבוצית". עוד מעט קט יצורף עו"ד אורי זליגמן לרשימה הארוכה של אלה, שמתנכלים לתנועה הקיבוצית ומחפשים איך להקשות עליה ולהצר את צעדיה.

אלפרון. המשטרה מציקה. צילום: חן גלילי

עבודות רס"ר בבית ליד

הארץ, 5.12

 

צה"ל שוקל לשחרר את דרור אלפרון מהצבא לפני שיסיים את שירותו. "לאור מכלול נתוניך, ונוכח ההליך הפלילי בעניינך... רשויות הצבא דנות בהמשך שירותך", נאמר במכתב שנשלח אליו. מאז התגייס דרור, נפתחו נגדו 11 תיקים פליליים, שבעה מהם נסגרו מחוסר אשמה או מחוסר ראיות, ושלושה הוגשו כתבי אישום. הוא הואשם בגרימת נזק לרכב במזיד, בתקיפה במועדון של יריבים ממשפחת אברג'יל, וכתב האישום השלישי שהוגש לפני כשלושה שבועות, מייחס לו עבירות של סחיטת יחצ"ן מסיבות, איומים ותקיפת שוטר. פעמיים ערק מהצבא והסתתר במשך מספר שבועות, עד שקיבל אור ירוק שהוא יכול לצאת ולהסגיר את עצמו. יש עוד חייל כזה בצה"ל? יש בכלל מצב, שחייל, שצובר רקורד כזה תוך כדי שירותו, יישאר בצה"ל?

האם, אהובה, הודיעה שאם יוחלט לשחרר את בנה, המשפחה תערער. אולי הם יפנו לבג"ץ . "בכל המעצרים המתוקשרים שהביאו את דרור לסלון של כל בית בישראל", אמרה, "היה מדובר בהצקות משטרה ולא בעבריין מועד". כולו בן 21. אולי לא מועד, אבל בדרך.אלפרון היה בצנחנים, אבל לאחר שערימת התיקים שנפתחו נגדו הלכה וגבהה, הוחלט לפני מספר חודשים להעבירו לתפקיד של עובד רס"ר באזור צומת בית ליד, ונשקו נלקח ממנו, אלא שהוא עצור מאז תחילת נובמבר בגין הפרשה האחרונה, לאחר שקודם לכן התחבא במשך שלושה שבועות. בבית ליד הוא לא הספיק לבצע. כמו שזה נראה, הוא גם לא יבצע.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים