החצר - מעשיות מהקיבוצים

11.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

ק' בוצניק

 

שלישיית שריד. טוב לשמור על כושר בדרכים. צילום: דוד עינב

הקשר האוסטרי

שריד

 

שלישיית שריד - הלוא הם שלמה ורבנר, מנחם ראובני ונתן מילוא, שהייתה אחד ההרכבים האמנותיים הבולטים שיצאו מהתנועה הקיבוצית באמצע שנות ה-60 וחזרה להופיע שוב לפני כחמש שנים - קיבלה בימים האחרונים הזמנה מיוחדת להופעה בבית הנשיא ב-15 לחודש. איך זה קרה? מי שגרם לכך היה לא אחר מאשר נשיא אוסטריה, היינץ פישר, שביקש לשמוע אותם בביקורו הממלכתי הקרוב בישראל. מה לנשיא אוסטריה ולשלישיית הקיבוצניקים המיתולוגית? מסתבר שהכול התחיל מנתן פלד ז"ל, מי שהיה אחד ממייסדי קיבוץ שריד וח"כ בשנות ה-60. בשלב כלשהו התמנה פלד לשגריר ישראל בווינה, והיה מארח בביתו את מי שהיום הוא נשיא אוסטריה והיה אז סטודנט ואחד מבאי ביתו. ידידות אמיצה נרקמה בין הנשיא לעתיד למשפחה, והוא הגיע לתקופת התנדבות בקיבוץ. כמו כולם הוא עבד בקטיף תפוחים, ושלמה ורבנר, וילנאי, דובר גרמנית ואחד מהשלישייה, עבד איתו כתף אל כתף במטע התפוחים. בתקופה זו קמה השלישייה והרבתה להופיע על הדשאים בקיבוץ. בחגיגות ה-80 לשריד, שנערכו לפני כשנתיים, שלח הנשיא ברכה מוקלטת לקיבוץ, והקיבוץ מצדו שלח לו דיסק של השלישייה. כנראה שהנשיא חרש על הדיסק היטב, כי בימים האחרונים הגיעה דרך שגרירות אוסטריה בקשה להופעה בלייב בבית הנשיא.

 

 נתן מילוא, מה בתכנון?

 "נשיר את השירים הישראלים הטהורים, כמו ללכת בדרכים, במדבר ושיר העמק".

 

 עושים חזרות?

 "אנחנו שומרים על כושר וקצת מתרגשים".

 

עיכוב תאילנדי

מעגן

 

צבי ובתיה שטיינברג מקיבוץ מעגן יצאו לשבועיים מפנקים של נופש בתאילנד, אולם לא תיארו לעצמם שעקב המהומות יאריכו את חופשתם בחמישה ימים נוספים על חשבון משלם המסים התאילנדי. בתיה: "זה התחיל ביומיים האחרונים של הטיול כשירדנו מהטיסה הפנימית האחרונה, שהביאה אותנו מפוקט לשדה התעופה הישן. כשנאלצנו לחכות למזוודות שהתעכבו בשעתיים, התחלנו להבין שמשהו לא בסדר. ראינו קבוצות של אנשים שמפנים אותם בלי המזוודות, אך לא ויתרנו; חיכינו עד שהמזוודות יגיעו ולקחנו מונית למלון. כשהגענו למלון גילינו שגם השדה השני תפוס. בשני הלילות שהיו אמורים להיות האחרונים לפני חזרתנו ארצה, ראינו בטלוויזיה שאין לנו איך לחזור הביתה".

 

מה היה הרגע הכי מלחיץ?

"כשאמרתי לסוכנת נסיעות 'די, אני רוצה הביתה', היא אמרה לי: 'עכשיו כל כרטיס עולה 2,000 דולר' והתחלתי להילחץ, מאיפה אשיג עכשיו את הכסף. פגשנו ישראלים במלון שטסו באל-על וסידרו להם טיסות משדה תעופה צבאי בפטייה, אך בגלל שהיו לנו כרטיסים של רויאל ג'ורדניאן, לא יכולנו גם אנו לטוס משם. בשלב זה מישהו לחש לנו שמשרד התיירות התאילנדי מזמין את כל התיירים שנתקעו לפנסיון מלא על חשבון ממשלת תאילנד, אז עברנו לחמישה ימים של שיכרון חושים חדר דה לוקס במלון מפנק עם מיטת קינג סייז, חלוקי רחצה ונעלי בית".

 

הכסף המצחיק של שמיר

'פאני מאני'

שמיר

 

כציידת ותיקה של מידע, שכללה יהודית מסד, ארכיונאית קיבוץ שמיר, את חיפושיה בגוגל והגדירה שבכל פעם שבה יופיעו שתי המילים קיבוץ שמיר במרחב הווירטואלי, יאותתו לה אוטומטית מתיבת הדואר הנכנס. השבוע דגה בחכתה 'כסף פנימי', ששימש את חברי קיבוץ שמיר בשנות ה-70 ומוצע למכירה ב-E-bay. בכסף הפנימי השתמשו החברים, בעיקר כדי לקנות מצרכים בכל-בו, ולפני נסיעות מיוחדות לעיר המירו אותו למזומן אמיתי בקופת בית. את ה"פאני-מאני", כפי שהיה נקרא בפי המתנדבים, ניתן לרכוש היום ב-E-bay בסכום התחלתי של 2.99 דולר. המוכר העלום עונה לכינוי "קמילהדוג", ומוכר כסף פנימי של מספר קיבוצים נוספים וכרטיסי רכבת ישראליים ישנים.

 

בתמונה: השר להגנת הסביבה גדעון עזרא, גננות מגני הילדים ומנהל מחלקת החינוך במועצה, יוחנן אשכר, בטקס ההסמכה. צילום: המועצה האזורית מנשה

כל כך נעים לראות גן ירוק

 מוא"ז מנשה

 

מהשבוע שעבר ניתן למצוא בחמישה יישובים שונים מוא"ז מנשה גני חובה ירוקים לגמרי. היישובים שזוכים לגדל ילדים בסביבה כה ירוקה הם רגבים, כפר גליקסון, עין שמר, מגל וכפר פינס. הגנים הוסמכו לגנים ירוקים בטקס מרשים, שנערך במדעטק בחיפה במעמד השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא. המדור חישב ומצא כי מדובר בכרבע מגני הילדים במועצה. ראש המועצה, אילן שדה, מתכנן "להוריק" גם את היתר. את תוכנית גנים ירוקים יזם המשרד להגנת הסביבה, כשבאחד הקריטריונים נדרשו הגננות להכין תוכנית עבודה שנתית לחינוך למעורבות סביבתית הכוללת: שמירה על בעלי חיים, חיסכון במים, טיפול בפסולת, מניעת רעש, שמירה על הטבע ועוד כמה דברים, שנדמה כי אם רובנו היינו לומדים כבר בגן, יש סיכוי טוב שהעולם היה מרוויח ביושר עוד כמה שנים.

 

רקדנית בתפן (על עבודות של משה שק). צילום: ללה מנדלבאום

לפסל בתנועה

המוזיאון הפתוח בתפן

 

מראה לא שגרתי התרחש במוזיאון הפתוח בתפן, עת ערכו רקדניות מוכשרות תרגילי תנועה מורכבים, לצד הפסלים במוזיאון. צפתה בהם גם הדיווה הוותיקה, כלת פרס ישראל למחול, יהודית ארנון, געתון. תרגלי המחול והקומפוזיציה היו חלק ממפגש בינתחומי, שערך המוזיאון הפתוח בתפן, וחיבר בין אמנות הפיסול לאמנות המחול והתנועה. האירוע היווה סיכום לתהליך לימודי של תלמידות מהאולפן למחול בגעתון ושל תלמידות מגמת המחול בתיכון מנור כברי. בהמשך השתתפו משפחות התלמידות והמורות למחול בשיח גלריה בתערוכה בשם "סמוך ונראה קשרים והקשרים" מאוסף בנו כלב, צפו בסרט על הפיסול במוזיאון הפתוח, בקטעי סרטים על התפתחות המחול המודרני.

 

לא רק חברתית

העיר לטובת החקלאים

 

מפלגת "עיר לכולנו" הודתה ברשת החברתית פייסבוק לכל אלה, שתלו במהלך הבחירות המקומיות שלט על מרפסתם, אך לא הסתפקה בכך וביקשה מכל תומכיה החברתיים להיות גם ירוקים יותר ולא לזרוק את הפלריג שברשותם, אלא להחזירו למשמורת בנקודות איסוף למען שימוש חוזר בחקלאות.

 

החשיפה לאבוקדו. גרנות

אבוקדו בכותרות

גרנות

 

השבוע התבקשו בגרנות על ידי מכון היצוא, לארח למעלה מ-30 עיתונאים מכל העולם: ברזיל, אתיופיה, ארגנטינה, קמבודיה, סין, הודו, קזחסטן, קניה, מכסיקו, פרו, רומניה, סנגל, דרום אפריקה, דרום קוריאה, טנזניה, תאילנד, ויטנאם וטורקיה. בשובם לארצות מוצאם, יפרסמו העיתונאים כתבות על פלאיה של החקלאות הישראלית. כשהגיעו העיתונאים לבית האריזה של אבוקדו גרנות, נשמעו תגובות נלהבות ויוצאות דופן. התברר, ששלושה עיתונאים הודיים נחשפו לראשונה בחייהם לאבוקדו. ההתרגשות הייתה גדולה, מצלמת טלוויזיה נשלפה כדי להכין כתבת מגזין טלוויזיונית בו במקום. הכתבה כללה ריאיון מורחב עם אהוד עזר, מנהל הבקרה והמחשוב של בית האריזה, שסיפר על תהליך האריזה והייצוא של האבוקדו.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים