בגץ הורה לממשלה להקצות הכסף למיגון חדרי הביטחון בעוטף

4.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

בגץ הורה לממשלה להקצות הכסף למיגון חדרי הביטחון בעוטף

נחמן גלבוע

 

וברקע: חילופי דברים קשים בין חרמש, שהוביל את התביעה בשם ראשי היישובים, ובין ברושי, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות

 

ביום ראשון, בתום ארכה שניתנה לממשלה עד סוף נובמבר, הודיע ראש הממשלה לשופטי בג"ץ, הדנים בעתירה שהגישו תושבי אזור עוטף עזה בדרישה לזרז את מיגון יישוביהם, כי בכוונתו להגיש בישיבת הממשלה הקרובה הצעת החלטה, ולפיה יוקצו 600 מיליון שקל לבניית חדרי ביטחון בעוטף עזה בשנים.2008-2010 בכך תזורז תוכנית המיגון במסגרת מדיניות הממשלה, לקדם בתקופת ההאטה הכלכלית מיזמים בתחום התשתיות. תשובת הממשלה הבהירה, פעם נוספת, כי הפתרון למצוקת תושבי האזור מצוי אצל שופטי הבג"ץ ולא בידי הפוליטיקאים מכל המפלגות. הפעם הקודמת שבה סייע בג"ץ לתושבים הייתה לפני מספר שנים, כאשר הממשלה החליטה למגן את בתי הספר באזור, רק בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש עורך דין, המתגורר בהרחבה הקהילתית של כפר עזה.

 

התשובה לבג"ץ, שניתנה על ידי אהוד אולמרט בשלהי כהונתו כראש הממשלה ובעיצומה של מערכת הבחירות, גוררת בתגובה חילופי דברים בין ח"כ שי חרמש (קדימה), חבר כפר עזה וממובילי העתירה, לבין העוזר לענייני התיישבות של שר הביטחון, איתן ברושי (עבודה), סביב השאלה מי השפיע יותר על ההחלטה למגן את היישובים שבטווח 4.5 קילומטרים מגדר המערכת. "בבוקר שאחרי ההודעה לבג"ץ מתברר, שיש הרבה יותר אנשים שדאגו למיגון ממספר חדרי הביטחון שאושרו", אומר חרמש בציניות, "זו בושה וחרפה לכל הפוליטיקאים, עוזריהם ושלוחיהם שבאים לחגוג על ההצלחה. ההצלחה היא תוצאה של מאבק נחוש, שנמשך שנתיים וחצי והתמקד בסופו של דבר בתובנה שלי בקיץ האחרון, שללא עתירה לבג"ץ לא יקומו חדרי ביטחון. היו בממשלה שרים ועוזרים שתמכו במיגון אבל לא היו מוכנים לשלם, והוויכוח בין השרים על המימון הביא אותי לבג"ץ. ההישג הזה הוא של בית המשפט העליון, שהוציא כרטיס אדום לממשלה".

 

בעצם, אתה מודה באוזלת ידה של הממשלה שבראשות מפלגתך.

"בוודאי, אבל לא מדובר רק במפלגה שלי, אלא בממשלה כולה ובכל הפוליטיקאים".

 

גם איתן ברושי חושב שהפוליטיקאים נכשלו, אבל הוא מתכוון לחברי הכנסת מהעבודה וממרצ וגם לחרמש, שלא הצליחו להעביר בוועדת הכספים החלטה על זירוז המיגון. לדבריו, משרד ראש הממשלה חזר בו בתשובה לבג"ץ מעמדתו העקבית, שלא לזרז את המיגון, כשמולו מתייצבים בכל אותה עת שר הביטחון ומשרדו, ודורשים לקדם את התוכנית. "המכתב שלי למנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, על הצורך לנצל את תקופת הרגיעה לקידום תהליך המיגון", אומר ברושי, "הוא למעשה המכתב שעליו הסתמך הבג"ץ כשדרש לקבל תשובה, ובהמשך הופנה מכתב דומה מאהוד ברק לראש הממשלה. לדעתי, המבחן עכשיו יהיה ביכולת הביצוע, וכדאי לזכור שבזכות משרד הביטחון כבר קיימות תוכניות למיגון המלא של היישובים".

 

שי חרמש טוען, שאם משרד הביטחון היה מתקצב חלק מהמיגון, הבעיה הייתה נפתרת מזמן.

"משרד הביטחון לא משתתף בתקציב המיגון לא בצפון ולא בדרום. זה לא נכלל במנדט שלו. הכסף צריך לבוא מתקציבי המשרדים הייעודיים כמו השיכון, החינוך והחקלאות".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים