אין דרך אחרת - ריאיון עם שרת החינוך, יולי תמיר

27.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אין דרך אחרת

יעקב לזר

 

תמיר. עד הבחירות המצב ישתנה. תצלום: יח"צ

התקציב של משרד החינוך היה 25 מיליארד שקל, ואני מחזירה משרד עם 31 מיליארד שקל * מורה מתחיל, שבעבר קיבל שכר של 2,680 שקל לחודש, מקבל עכשיו כפול מזה * אלה חלק מההישגים שיולי תמיר מצביעה עליהם בסכמה את כהונתה כשרת החינוך * היא מצרה על המאבק של רן ארז ברפורמה שדחפה, והייתה יכולה להיטיב את מצב המורים והתלמידים * ולקהל הקיבוצניקי היא מדגישה, כי תנועות הנוער והחינוך ההתיישבותי הוצבו במקום גבוה בסדר היום * בהתייחסות לסקרים היא אומרת, שיש להזכיר לציבור מה נתניהו עשה לפנסיה שלהם בקדנציה הקודמת

 

פרופסור יולי תמיר סיימה לימודים לתואר ראשון בביולוגיה, ובשנת 1985 תואר שני במדע המדינה, שניהם באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1989 הוענק לה תואר דוקטור לפילוסופיה פוליטית מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה. היא נמנתה עם מייסדי "שלום עכשיו", הייתה פעילה במפלגת רצ, ובין השנים 1998-1999 שימשה בתפקיד יושבת ראש האגודה לזכויות האזרח. החל משנת 1995 היא פעילה במפלגת העבודה. לאחר בחירות 1999 כיהנה כשרה לקליטת העלייה, בעקבות מינוי אישי של ראש הממשלה דאז, אהוד ברק. כהונתה נמשכה כשנה וחצי, עד לפירוק הממשלה ההיא. ב-2003 נבחרה תמיר לכנסת ה-16, והייתה חברה בוועדת הכספים, בוועדת חוקה, חוק ומשפט ובוועדת החינוך, התרבות והספורט. במערכת הבחירות לכנסת ה-17 הייתה יו"ר מטה ההסברה של מפלגת העבודה, אחראית על מצע המפלגה בנושאי חינוך ומועמדת המפלגה לתפקיד שרת החינוך בכל ממשלה שתקום.

 

ב-4 במאי 2006 הושבעה לתפקיד שרת החינוך, התרבות והספורט בממשלת אולמרט. לאחר שסמכויות התרבות והספורט הועברו בהתאם להסכם הקואליציוני למשרד המדע, מכהנת תמיר כשרת החינוך בלבד.

 

עם ילדי מערכת החינוך. מורים מקבלים כפול. תצלום: מוקי שוורץ

על השמאל

 

מתבקש לפתוח ריאיון מסוג זה בשאלה על מצבה העגום, לפחות בסקרים, של מפלגת העבודה.

"המצב אכן לא נראה טוב. אבל צריך לזכור שמערכת הבחירות רק בראשיתה, ודברים שהם נכונים להיום לא בהכרח יהיו נכונים גם בעוד חודשיים. אני מאמינה שמפלגת העבודה יכולה לשנות את מצבה. אני חושבת, שאם במהלך מערכת הבחירות נזכיר ונסביר לציבור מה עשו ההחלטות של נתניהו לפנסיה שלהם, מה היה בימים של נתניהו מבחינת ביטחון חברתי ומה קרה לחינוך, התמונה תשתנה. זה לגמרי אפשרי".

 

האם בחנת אפשרות לפרוש ממפלגת העבודה ולהצטרף למסגרת השמאל החדשה?

"אני מתמודדת במסגרת מפלגת העבודה ושם מקומי. אני חושבת שעוד יגיע רגע שבו כל השמאל כולו, ולא רק חלקים ממנו, יצטרך לחשוב על דרכו, משום שאנחנו צריכים להגיע חזרה לנקודה שיוצרת עוצמה פוליטית".

 

מול החינוך

 

במה את רואה את ההישגים הגדולים שלך בתפקידך כשרת החינוך?

"הישג אחד חשוב בעיניי הוא התוספת של שישה מיליארד שקל לתקציב המשרד. קיבלתי משרד מרושש, שבתקופת נתניהו הוציאו ממנו את שארית המשאבים, שאפשרו לו להתנהל כשורה. כשהגעתי למשרד החינוך, התקציב שלו היה 25 מיליארד שקל, ואני מחזירה משרד עם 31 מיליארד שקל. הדבר השני הוא הרפורמה שביצענו, רפורמה מקיפה, מוסכמת עם הארגון הגדול בין העובדים, שמשנה את המציאות במערכת החינוך. הישג נוסף הוא העלאת שכר המורים במידה ניכרת. מורה מתחיל, שבעבר קיבל שכר של 2,680 שקל לחודש, עכשיו מקבל כפול מזה".

 

מערכת ההשכלה הגבוהה ממשיכה לדמם.

"אני מוכרחה להודות, שלא הצלחתי להתגבר על העוינות של משרד האוצר כלפי ההשכלה הגבוהה, בעיניי זה דבר מאוד מדאיג. אנחנו נמצאים במצב, שבו כולם מצווים להתייצב ולהגן על האוניברסיטאות מפני האוצר, שחושב שהוא זה שצריך לנהל את מערכת ההשכלה הגבוהה, בלי להתחשב בעיקרון המאוד בסיסי של חופש אקדמי".

 

יש תחום נוסף שרצית לקדם ולא כל כך עלה בידך?

"בכל משרד כל כך גדול יש מספר רב של פרויקטים לקדם, והשאלה היא במה מתמקדים. אנחנו ריכזנו מאמץ ברפורמה, בקידום נושא הנוער ותנועות הנוער, בפעילות מאוד נרחבת של בינוי ושל צמצום פערים בין המגזרים. מעבר לכך יש מגוון רחב של עשייה, וכמובן, לא הגעתי לכל הנושאים. פעלתי לפי סדר עדיפויות שקבעתי לעצמי, ולדעתי, זו הדרך שיש לפעול בה".

 

ההישגים של מערכת החינוך בישראל נמוכים. איך משפרים אותם?

"אחד ההיבטים המרכזיים של הרפורמה הוא מתן שיעורים פרטיים לתלמידים מתקשים, שנעשה בקבוצות קטנות. אני מאמינה שבשיטה הזו גם נחזק את התלמידים החלשים, גם נציע תמיכה לתלמידים החזקים ונאפשר להם להצטיין, ובסופו של דבר, התוצאה תהיה חיזוק המערכת כולה".

 

אלי ישי הודיע, שבממשלה הבאה ש"ס תדרוש את תיק החינוך.

"אני לא חושבת שזו הצהרה שתניב עשייה פוליטית. מערכת החינוך צריכה לשרת את כל הילדים, כולל את הילדים של ש"ס, אבל אסור בשום אופן שהיא תיבנה על השיקולים של ש"ס. נדמה לי, שהסיכוי שדבר כזה יקרה הוא לא גדול".

 

יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, יצא בקמפיין אישי נגדך. את הגבת, שהוא איים לחסל אותך פוליטית, אם לא תקבלי את הדרישות שלו.

"רן ארז לא הצטרף לרפורמה, ולצערי, בילה חלק גדול מהעת האחרונה בניסיון לסכל אותה. אני רואה את זה מאוד בחומרה, משום שאין ויכוח על כך שהמערכת צריכה לעבור שינוי, בתחום שיפור הישגים, מלחמה באלימות, שיפור שכר המורים וכדומה. בכל המהלכים הללו רן ארז לא היה גורם מקדם, אלא גורם מפריע. בתקופה שלי זכתה מערכת החינוך לרגע של חסד, שבו אפשר היה לעשות שינוי גדול ולפעול לטובת המורים והתלמידים, לא רק בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים, אלא גם בחינוך העל-יסודי. את הרגע הזה הפסדנו, ולרן ארז יש חלק גדול בכך. הוא גרם נזק גדול מאוד למערכת. ידיו של שר החינוך שיבוא אחריי יהיו כבולות בגלל המשבר הכלכלי והמיתון הצפוי, ואני חוששת שההזדמנות יוצאת הדופן שהייתה לנו הוחמצה".

 

חינוך התיישבותי

 

אני רוצה לעבור לתחום אחר. בית המריבה בחברון. איך צריך לנהוג במקרה הזה?

"את בית המריבה היה צריך לפנות מזמן, וצריך לשים קץ להשתוללות שם. חייבים לקיים את החלטת בג"ץ. אני לא מעלה על דעתי שאפשר לנהוג אחרת, גם אם מדובר במהלך לא פשוט".

 

קוראי העיתון הזה הם חברי קיבוצים. מה יש לך לומר להם באופן ספציפי?

"דבר אחד שיש לי לומר הוא, שפעלתי רבות למען קיום וחיזוק של החינוך ההתיישבותי. זה לא סוד שהיה ניסיון לבטל את המסלול הזה. אני עמדתי לצדו ונאבקתי למענו, משום שאני חושבת שיש בחינוך ההתיישבותי שילוב יוצא דופן שמציב, לצד ההישגים הלימודיים, גם חינוך להתנדבות ולעשייה חברתית, באופן שלא מרבים למצוא במקומות אחרים. אני מאוד מעריכה את העשייה הנפלאה בחינוך ההתיישבותי. נאבקתי גם לטובת תנועות הנוער, הש"ש, תנועות הבוגרים והגרעינים. לדעתי, מדובר בפעילות חשובה וערכית, ולכן קידמתי אותה ככל שיכולתי. נדמה לי שאפשר להגיד, שהשנים האחרונות היו שנים מצוינות לתנועות הנוער ולתנועות המגשימות, כי הן ידעו שיש מאחוריהן משרד שתומך בהן באופן חד משמעי".

 

ההתחבטות של חלק ממצביעי העבודה, למי להצביע, בוודאי אינה פוסחת גם על חברי קיבוצים.

"לחברי העבודה, ששוקלים להצביע לקדימה, אני רוצה לומר שקדימה נראית היום מפלגה מאוד אטרקטיבית, אבל יגיע בקדנציה הזאת רגע של אמת, שבו יצטרכו לדון ולהחליט על פשרה טריטוריאלית, על ירושלים ועל נושאים אחרים. הפיצול הפנימי בתוך קדימה לא יאפשר לה לעשות שום שינוי אמיתי. ציפי לבני תרצה ללכת בכיוון אחד, ואני בטוחה שפיה ולבה שווים, אבל לצדה נמצאים מופז ואלקין וסולודקין ונודלמן, קבוצה שלמה שלא תיתן לה לזוז. בכל מה שקשור למהלכים שנועדו לקדם את השלום, מפלגת העבודה תמיד תמכה בהם, בוודאי כאשר הייתה בממשלה אבל גם כשלא הייתה; תמיד אפשר היה לסמוך עליה. אני מציעה לא לסמוך על האצבע של מרינה סולודקין בהצבעה על השלום".

 

ולגבי חברי העבודה שחושבים, כי אולי הפעם נכון להצביע למרצ?

"מפלגת העבודה, למרות המשבר, היא תנועה שמציגה גם דרך וגם רצון לממש את הדרך הזו. מי שמתחבט צריך לשאול את עצמו, האם יש מישהו שבתחום הרווחה יהיה טוב יותר מבוזי הרצוג, ובתחום הכלכלה, האם יש טוב יותר מאבישי ברוורמן, או בתחום החינוך, טוב ממני? השילוב בין הדגל ליכולת הביצוע הוא השילוב הנכון, ולתנועת העבודה יש גם דגל וגם מי שיבצע".

 

מה נראית לך המשימה הפוליטית החשובה ביותר לקראת הבחירות הקרובות?

"מבחינתי, חשוב מאוד שהגוש הסוציאל-דמוקרטי ישמור על כוחו. כל העולם נע היום שמאלה לכיוון הסוציאל-דמוקרטי, ורק בישראל מסתמנת מגמה הפוכה, דבר שיעמיד את ישראל במציאות בלתי נסבלת, גם ברמה של מדיניות חוץ וגם ברמה של מדיניות כלכלית. לא יהיה פשוט לביבי נתניהו לעמוד מול ברק אובאמה, או מול גורדון בראון, ולהסביר להם את המדיניות הכלכלית שלו. הכיוון שנדרש, גם כדי להיות בדיאלוג עם העולם וגם כדי להצליח, הוא הכיוון הסוציאל-דמוקרטי. לכן, חשוב מאוד שיהיה לו מעמד חזק גם בפרלמנט הישראלי וגם בחברה הישראלית. גם אם יהיה לנו מאבק לא פשוט, בסופו של דבר, הדרך הזאת תוכיח את עצמה, כי אין דרך אחרת".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים