מכתבים למערכת "הדף הירוק"

מכתבים למערכת "הדף הירוק"

  

תמונה במקום אמת

יעל ידידיה, חמדיה

 

תגובה ל"סרקזם סמוי", 20.11

 

בלי להיות נוכחת במקום, על סמך תמונה אחת, בונה אורית פראג תיאוריות. היא טוענת כי בחוויה המשותפת, הנערכת זה כמה שנים בעמק המעיינות (בקעת בית שאן) לאירוע שקראנו לו, נשים בונות גשר טמון סרקזם סמוי ו"עלה תאנה למצב העניינים האמיתי שמכתיב הטון הגברי...".

נכון, יש קונפליקט אמיתי במזרח התיכון. נכון, בין הצועדות יש נשים מהשמאל ומהימין, נושאות סיסמאות של "העם עם הגולן" לצד נשות שלום עכשיו. אך יש גם משהו משותף והוא עמוק וחזק גם אצל הגברים, הנותנים את הטון הלוחמני, כדבריה, הכמיהה האמיתית לשלום, למרות הוויכוח, למרות הקונפליקט. הרצון להביע מלמטה על ידי נשים ערביות מכפרי הארץ, נשות ההתיישבות העובדת, קומץ ירדניות (שלצערנו, חלק נכבד מהמעוניינות להגיע לא הורשו להיכנס, ושחלקן כבר יצרו קשרי ידידות עם חברותיהן בעמק) וסתם נשים מרחבי הארץ להזדהות ולהביע שותפות. באותה מידה, גם גברים היו יכולים לצעוד. אנחנו בחרנו בנשים. האם אנו מכירים הרבה הזדמנויות כאלו בים השנאה שבינינו לבין בני דודינו? אני לא!

יתרה מכך, האירוע הזה, שהוא הרבה מעבר לצעדה, והפעם גם נוספה לו נטיעת יער שיהווה פארק של שלום בין המדינות משני עברי הירדן, הוא חלק מפעילות משותפת נרחבת בין המועצה האזורית לממלכת ירדן.

פעילות הנמשכת מאז כונן השלום בינינו, הכוללת מיזמים כלכליים, חקלאיים, סביבתיים וחברתיים.

ביניהם: שיקום נהר הירדן, הדברה ביולוגית באמצעות תנשמות, מיזמים של יצירת שיח בין נשים משני עברי הירדן, פגישות ספורט בין בני נוער, פגישות בין אנשי דת, והטרנד האחרון - מיזם משותף של העשרה לנשים ישראליות וירדניות בתחום הגיל הרך.

כל אלו מעידים על שותפות ארוכת טווח בתהליך השלום עם ירדן. "נשים בונות גשר" הוא אחד מהם, והוא כשלעצמו אירוע חשוב, המשתף את כל הנשים מכל המגזרים בתהליך חיובי וחשוב.

כן, לחזק את השמאל הציוני והסוציאל-דמוקרטי

נחום שור, כפר מנחם

 

בתגובה ל"לאחד את השמאל", 20.11

 

כשקראתי את רשימתו של אודי מנור, שפשפתי את עיניי בתימהון: הזאת נעמי? - כלומר, הזאת מרצ כפי שאודי מנור מתיימר להציגה? אודי מנור כותב: "הנה, מתארגנת לה תנועת שמאל חדשה, המחויבת רק לבעיית הכיבוש". מה פתאום? ההתארגנות החדשה, שמרצ במרכזה, מתכוונת לעסוק בכל הבעיות ובכל הנושאים המרכזיים של מדינת ישראל, של החברה הישראלית ושל העם היהודי. היא תעסוק בדרכים להשגת השלום, סיום הכיבוש והתמודדות עם המתנחלים, המורדים במדינת ישראל ובחוקי. היא תעסוק בהצלת מדינת הרווחה ובבנייתה מחדש תוך הצגת החלופה הסוציאל-דמוקרטית שלה, ומובן שהיא תעסוק בצמצום הפערים ובהגנה על זכויות העובדים; היא תעסוק בהגנה על זכויות האדם ובמניעת כל כפייה, דתית או אחרת, תוך טיפוח התרבות החילונית והיהודית הנאורה; היא תעסוק בנושאים הירוקים של שמירת איכות הסביבה והצלת כדור הארץ. והיא גם תעסוק בניסיון לבנות חברה ישראלית דמוקרטית, נאורה ומושכת, שתוכל למשוך את טובי הצעירים של עמנו בתפוצות לעשות עלייה, ובכך להמשיך את התהליך הציוני.

בכל אלה תעסוק מרצ יחד עם ההתארגנות החדשה שסביבה, אם תאהב זאת ואם לאו.

זאת מפלגה שבראשה עומד ג'ומס, חבר קיבוץ נלהב, ציוני וסוציאליסט, הוא ולא אברום בורג, שגם

המטמורפוזה המוזרה שעבר, ושיש לקוות שיחזור ממנה, לא פוסלת ולא מוחקת את זכויותיו הגדולות בעבר (ואולי גם בעתיד).

איפה אנחנו?

סמדר סיני, מנהלת היחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית

 

יום האלימות הבינלאומי כנגד נשים חל ב-25.11.2008.

 

ואצלנו בתנועה הקיבוצית? נושא האלימות כלפי נשים וילדים עדיין אינו מדובר מספיק, לא תמיד יש לנו ידיעות מה נעשה בביתו של השכן. אין אנו מדברים על הנושא בבית הספר, כי תמיד יש נושאים חשובים יותר, ותמיד אנו מקבלים בהפתעה את העובדה שגם אנחנו, למרבה הצער, נוטלים חלק ברעות החולות של החברה הכללית.

המחלקה לקידום נשים של התנועה מקיימת זו השנה השלישית, בשיתוף עם אגף המשימות במסגרת כנס ניצנה, תחנה העוסקת בסחר בנשים. אף שמדינת ישראל מתמודדת עם הנושא ומנסה למגרו, עדיין מוברחות נשים דרך הגבול למטרות זנות לישראל. מן הראוי היה, כי גם בתי הספר שלנו יעלו את הנושא, ולו במסגרת שיעורי האזרחות, שכן אלימות כלפי נשים וילדים היא ביטוי ליחס החברה לאזרחיה, ובשם חברה דמוקרטית מתוקנת האמורה לשמור כל כבוד האדם וחירותו, כדאי שכל אחד מאיתנו ישים לב מה קורה בסביבתו, וכיצד אנו מתנהגים כלפי האחר והאחרת. וזו ההזדמנות של אותם הקיבוצים, שעדיין לא מצאו את החברה המתאימה לתפקיד הממונה למניעת הטרדה ופגיעה מינית בקיבוץ, לעשות זאת. האם עדיין לא ברורה חשיבות הנושא?

 

לאתר היחידה לקידום נשים

ג'ומס, יאללה!

אביטל גבע, עין שמר

 

יש ריח באוויר של משהו חדש וטוב. איפה נוצרת אנרגיה מתחדשת? תנו הזדמנות לשינוי. כן, אנחנו יכולים. Yes We Can! בואו נעשה את השינוי. רבותיי, זוזו. כל העושים במלאכת היצירה החדשה הזו. אנחנו יחד יכולים עכשיו לחולל את הפיכת הזרע, הנבט, לצמח. ניתן כתף למהלך. חבר מביא חבר, והכי חשוב לא לפגוע באחים. העבודה היא אחותנו וחלילה לנו ממלחמת אחים. תנו לג'ומס את הצ'אנס. הוא האיש שאפשר להאמין בו, הוא מנהיג שהולך בסנדלים, עבר את הכנסת ולא דבק בו רבב, מתחדש באמת ולא בשם הפוזה והמצלמות. הוא מהווה דוגמה אישית. והוא נותן הזדמנות. לכן יש לחפש את המהות ולא להתמקח על השם. אם השם מרצ הוא המחסום, עלינו לוותר עליו ובכך להציל את עצמנו מהקונכייה שיצרנו, כדי לסלול דרך לצעירים, לירוקים ולקולות הצפים מבין מאות אלפי העובדים והאנשים הפשוטים, שאיבדו את הפנסיה שלהם. אני קורא למלכיאור ולעמי איילון, הצטרפו אלינו. עזבו את החשבונות בעת הזו.

ולג'ומס - קום התנער וצא לדרך. יאללה, הללויה!

אורית נוקד - אני בעד!

שמעון שתיל, הזורע

 

יש לנו הזדמנות לבחור נציגה מעולה ומנוסה כנציגתנו בכנסת. זה לא הזמן להחלפות לא מנוסות, ואפילו אם המחליפים נראים נחמדים וטובים.

הרי כולנו מכירים את המציאות. הסיכוי - להכניס שני נציגים מטעם התנועה הקיבוצית לכנסת, האחד ברשימה הארצית והשני במחוז - שואף לאפס. אף אחד מאיתנו לא רוצה להגיע למצב, שבו יצטרך לבחור בין שלי יחימוביץ', אורית נוקד, יולי תמיר, קולט אביטל ונדיה חילו.

המסלול הנכון בשביל אורית הוא המסלול שהיא בחרה בו, נציגת מחוז הקבוצים. לכן, אני מברך את איתן ברושי שהתעשת, ויתר על ההתמודדות וחסך לנו מערכת בחירות כוחנית, שאת ניצניה התחלנו לקרוא בעיתונות. אני קורא לנמרוד וויז'ינסקי לנהוג כמוהו ולהתאחד מאחורי אורית נוקד.

 

לדף שח"כ אורית נוקד פרסמה לקראת הבחירות

מקום ריאלי לנוקד!

אילנה לפידות, צרעה

 

יש לקוות, כי לאורית נוקד יהיה מקום ריאלי ברשימת העבודה לכנסת.הצטערתי למצוא בעיתונות הקיבוצית דברי האשמה של אלה, שאינם מרוצים מבחירתה של אורית נוקד להתמודד על המקום של מחוז הקיבוצים ברשימה לכנסת. אני סמוכה ובטוחה, שאורית שקלה ובדקה את שתי האופציות, מתוך ידיעה שמרבית חברי המחוז מעוניינים בהמשך פעילותה המוצלחת כשליחתם בכנסת. יש לקוות, כי עד שנגיע ליום הבחירות תשתנה האווירה, והמקום ה13- - ברשימת העבודה (ועוד כמה מקומות אחריו) יהיה ריאלי ובטוח.

בשורה של פעולות חקיקה, בחוכמה וברגישות, ביטאה אורית את הצורך של כול אחת ואחד מאיתנו בנציגות רלוונטית, הקשובה ומחויבת בראש ובראשונה לשולחיה, התנועה הקיבוצית וחבריה. לפיכך, אורית חייבת להמשיך בדרכה, המציבה את האדם במרכז העשייה, ולהבטיח כי ביתנו יישמר ועתידנו יובטח.

 

אורית בזכות ולא בחסד

עזה רונן, עין חרוד מאוחד

 

אורית נוקד זוכה לאמון גורף של חברי מחוז קיבוצים בזכות ולא בחסד. הודות לעבודה יומיומית קשה ולעתים מתישה, מצליחה אורית לטפל בדרך חכמה, יעילה ורגישה הן בנושאים שברומו של עולם - כגון, זכויות הגמלאים - והן בנושאים פרטניים, של קיבוץ או של חבר. אני מלאת הערכה כלפיה, על יכולתה לעמוד איתנה אל מול המציאות המורכבת והכוחנית, ועדיין לדבוק בגישה ייחודית בנוף הפוליטי - גישה שמוכיחה עצמה כל פעם מחדש בעשייה ענפה ומגוונת. כולי תקווה, שנמשיך ונזכה לראות את אורית בכנסת נלחמת מקדמת נושאים חשובים ומגינה על ביתנו ועל עתידנו, כמו גם על זכויותינו כתנועה. לחברי מחוז הקיבוצים אין כל סיבה להחליפה: אורית הצליחה ואורית תצליח גם בהמשך דרכה.

שלי למען החלשים

סמדר סיני, עין גב

 

אני רואה בשלי יחימוביץ חברת כנסת מצטיינת, אשר שמה את הצדק הסוציאלי ואת ערכי הדמוקרטיה כנר לרגליה בעבודתה בבית המחוקקים. שלי הוכיחה, כי היא לא רק עיתונאית מבריקה, אלא גם פרלמנטארית מצוינת המחוקקת חוקים סוציאליים. היא פמיניסטית בהכרה ברורה, ונאבקת למען החלשים בחברה, שמזמן שכחה מהם ערכיה האמיתיים. כבר עתה החלה להשתלב במפלגת העבודה, ותרומתה למפלגה רבה לאין שיעור. היא חרוצה מאוד, עניינית ומעמיקה בכל הקשור לנושאים שבהם היא עוסקת. היא מגלה רצינות ואחריות, ואני יודעת כי בכל עניין ניתן לפנות אליה. אני קוראת לחברים ולחברות במחוז הקיבוצים לתמוך בשלי, כדי שתגיע לחמישייה הראשונה של המפלגה.

 

לדף נוסף שח"כ שלי יחימוביץ פרסמה לקראת הבחירות
לדף שח"כ שלי יחימוביץ פרסמה לקראת הבחירות

שלי - שלנו ולנו

נגה בוטנסקי, בית השיטה

 

יש מי שמדבר - אבל יש אחת שעושה;

יש מי שמדבר על קפיטליזם חזירי - ויש מי שנאבקת נגדו;

יש מי שמתעלם מהקופאית שאוסרים עליה לשבת, ויש מי שתנסח הצעת חוק האוסרת על פוגענות כזו;

יש מי שמשלים עם חוסר הצדק שבהעסקת עובדי קבלן - ויש מי שנאבקת במלוא כוחה, משמיעה את עוצמת קולה, לשינוי החוק הקיים;

יש רבים שמתלוננים על גובה שכר הבכירים, ואומדים לפיכך את כובד המסים, יש רק אחת שתעז לצאת נגדם, ושתגייס את כל געת הקהל כדי להגבילם;

רבים מאיתנו מחפשים את השקפת העולם האבודה של מפלגת ה"עבודה" ומתגאים בזו האחת המצביעה על פי מצפונה, על פי מצפוננו. שלי יחימוביץ' היא התשובה שלי לשואלים ולספקנים - האם ה"עבודה" היא עדיין ביתי, דרכי. ככל שאנחנו נצביע בעדה ונמקם אותה גבוה, נוכל לומר לעצמנו כי יש עוד סיכוי, כי יש לנו דרך, כי יש לנו נציגה ראויה.

למי אצביע בפריימריז

רן הלוי, קיבוץ כברי

 

למה לתמוך כיום במפלגת העבודה? הרי המגמה הברורה בציבור היא ללכת ימינה. אפשר לשאול גם: לשם מה לנו שמאל פוליטי בכלל? אבל בעולם הגדול המטוטלת הפוליטית כבר עברה את שיא מהלכה ימינה, והיא נעה חזרה אל השמאל. בחירת אובמה בארצות הברית מבשרת על כך; התגובות וההיערכות בעולם מול השבר במנגנון השוק רומזים על כך. וכבר למדנו, שמה שקורה היום באמריקה יתרחש גם כאן עוד שנתיים-שלוש. השאלה היא, אם הסנטימנט הפופולרי בישראל יפגוש, כשינוע שוב שמאלה, גם תשתית פוליטית וארגונית העשויה לתרגמו לעוצמה פוליטית, או שיתרסק אל עיי הריסות. אני מאמין, שקיומה של מפלגת העבודה, ככוח ציבורי ופוליטי משמעותי, חיוני לחוסנה הדמוקרטי של החברה הישראלית. ברשימת המועמדים הארצית אתמוך קודם כול בשלי יחימוביץ, שאין צורך להכביר מילים על השקפתה הערכית והנכוחה באשר לחברה הישראלית ולתחלואיה, על כישרונה להציג בבהירות את מסריה ברוח תנועת העבודה כתנועה סוציאל דמוקרטית, על חריצותה, על מסירותה ועל נחישותה להיאבק למען עמדותיה ברוח עניינית ונטולת 'פוליטיקנטיות' מיותרת.

הגיע זמן גברי (לכנסת)

אמיר מימרן, מזכיר קיבוץ מענית

 

אני שמח ומברך על החלטתו של גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית, להתמודד ברשימת מרצ לכנסת ה-18 החלטתו זו טובה למרצ, טובה לקיבוצים.

כמזכיר קיבוץ מענית, אני יכול להעיד ממקור ראשון על מקומו של גברי בצמתים הקריטיים למענית. כך בסיוע באסיפת החברים בעת דיונים בהחלטות קשות, כך בסיוע בהידברות עם רשם האגודות, כך בסיוע ובחיזוק כאשר הקיבוץ הותקף בתביעות משפטיות. גברי תמיד היה שם כאשר הזדקקנו לו. מתוקף אחריותו למד והכיר גברי לפרטי פרטים את הסוגיות השונות שעמן מתמודדים הקיבוצים, יצר נגישות לגופי המדינה השונים וידע תמיד לתת את הפתרון הדרוש. מניסיוני למדתי, שהוא אף פעם לא יתחמק מלטפל גם בבעיות מורכבות, ותמיד ייתן את התחושה שכאיש ציבור הוא נגיש ונכון לעזור.

הגיע הזמן שיתרום עתה לציבור נוסף רחב יותר. טבעי לו לבחור במסלול הפרלמנטרי. בכך יתרום לתנועת מרצ, למימוש הערכים של תומכיה ולאיכות תרבות ההנהגה הפוליטית בארץ הזו. גברי הוא מנהיג מנוסה וערכי. הוא יתרום להצגת מסר של התחדשות ברשימת מרצ. הוא מסבירן מעולה, מתחבר לציבורים שונים, וללא ספק, יחזק את מרצ.

אני מבקש לומר לצירי ועידת מרצ: גברי הוא האיש שאנחנו צריכים.

אנחנו צריכים את גברי בכנסת

דורון ליבר, מצר

 

כמי שמלווה את גברי ברגיל הרבה שנים, אני מרגיש שהחלטתו של גברי להתמודד על מקום ברשימת מרצ לכנסת נראית כמהלך טבעי ונכון, שיכול לעזור רבות לנו חברי הקיבוצים, כמו גם למרצ כמפלגה מבחינת היכולת שלה להתחבר לקהלים חדשים, מהלך שהיא כל כך זקוקה לו.

גברי יכול להביא למרצ רוח של התחדשות, ובעיקר את היכולת להתחבר לקבוצות חדשות בציבור. אני מלווה את הדיאלוג האישי שהוא מקיים לאורך שנים במגזר הערבי, כמו גם בעיירות הפיתוח, שתי קבוצות אוכלוסייה שכה חסרות במרצ, ואין לי ספק שיכולת התרומה שלו בחיבור אותן אוכלוסיות יהיה גדול.

גברי מוכר ומוערך מאוד אצל קבוצות רבות של מעצבי דעת קהל, הוא בעל יכולת להתחבר לאנשים, והוא יידע גם לחזק את הקשר שבין הסניפים העירוניים ובין הקיבוציים במרצ.

מפלגה שמחפשת להתחדש צריכה אנשים כמו גברי. גברי הוכיח את יכולותיו, הן כשליח המרכזי של התנועה בצפון אמריקה, והן כמזכ"ל שלום עכשיו. אין לי ספק, אנחנו צריכים מישהו כמו גברי בכנסת.

 

לאתר המחלקה הפוליטית של התק"ם שם יש מדור בחירות עם הצגת מתמודדים לכנסת


מסמכים חדשים במדור דעת אורחים


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים