קשר ישיר - קטעי עיתונות

20.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

 

בוגי יעלון. על שם היאחזות הנח"ל. צילום: אלי דסה

קיבוצניקים בליכוד

מעריב, 16.11

 

על פי מעריב, בסופו של דבר, יחליט בוגי יעלון בחיוב על הצטרפות לליכוד. קודם אסף חפץ, עכשיו הוא.

 

שני קיבוצניקים (מיל'), מפכ"ל ורמטכ"ל, בנבחרת של נתניהו. בוגי הפך להיות יעלון, על שם היאחזות הנח"ל יעלון בערבה (היום קיבוץ נאות סמדר). שמו המקורי סמולינסקי, והוא היה מילדותו חבר בנוער העובד והלומד בקריית חיים. ב-1967 הוקם גרעין "יעלון" של התנועה, שיועד להיאחזות יעלון, ובוגי, מתוך הזדהות עמוקה עם הרעיון החלוצי, הלך ושינה את שם משפחתו ליעלון. לאחר מכן היה חבר גרופית במשך שנים רבות. יעלון של היום הוא איש ימין מובהק, מתנגד להתנתקות, מתנגד לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, מצדד בפעולה קרקעית גדולה בעזה, ומקומו הטבעי אכן בליכוד. את תפקידו כרמטכ"ל סיים במעין הדחה, ומכיוון שברשימת הליכוד לכנסת מתחיל להיות מאוד צפוף, ייתכן מאוד שנכונה לו בקרוב אכזבה נוספת. גם אם יגיע לכנסת, לא ברור שבוגי הפוליטיקאי יהיה מוצלח יותר מאשר בוגי הרמטכ"ל.

חפץ. פעם עבודה, עכשיו ליכוד. צילום: ראובן קסטרו

ייתכן שהתחום הזה כלל לא מתאים לו. בניגוד ליעלון, אסף חפץ, בן כפר מנחם, נמנע עד כה מלהביע את דעותיו הפוליטיות בפומבי, אם כי בעבר היה מקורב למפלגת העבודה. לליכוד הוא מגיע מתוך שאיפה להיות השר לביטחון פנים, וכנראה, יש לו הבנות עם נתניהו בנושא הזה. מכיוון שאי אפשר להיות חבר כנסת של הליכוד רק לענייני משטרה, ומכיוון שממשלת ליכוד, אם תהיה, תקדם נושאים שהימין מאמין בהם (חיזוק ההתנחלויות למשל), ותבלום נושאים שהימין אינו מאמין בהם, למשל, הסכם שלום עם הפלסטינים, אסף חפץ יהיה שם. כשיידרש, הוא גם יסביר מדוע נכון לנהוג כך. יש גם קיבוצניקית בפועל, שמנסה להתברג ברשימת הליכוד לכנסת, מירית ארז מנצר סירני. אובמה אובמה, אבל יש גבול לכמה קיבוצניקים בעבר ובהווה יוכלו הליכודניקים לעכל ברשימה הזו. חברת כנסת ארז לא תהיה, אבל היא תוכל להתנחם בעובדה שבעקבות הצטרפותה למירוץ, זכתה להיות קצת יותר מוכרת בציבור ממה שהייתה קודם לכן.

 

 

סתם צחקנו

מחלקה ראשונה, 14.11

 

ראש מכון צומת, הרב ישראל רוזן, זכה השבוע בתביעת דיבה נגד היומון החרדי יתד נאמן, אף על פי שהדברים נגדו נכתבו במדור הסאטירי של העיתון. הרב רוזן פרסם בשעתו מאמר מחאה על החלטת אגודת ישראל להצטרף לקואליציה, לאחר שהמפד"ל פרשו ממנה על רקע תוכנית ההתנתקות. בעקבות המאמר הורתה ועדת הרבנים, ה"מכתיבה ומכוונת את דרכו של יתד נאמן", להגיב על מחאת הרב רוזן, אבל לא במדורי הפובליציסטיקה של העיתון, אלא דווקא במדור סאטירי-הומוריסטי. התגובה ייחסה לרוזן "מתן הכשרים הלכתיים תמורת בצע כסף". הרב הגיש תביעת דיבה, שבה נטען כי הפרסום השפיל וביזה אותו, ואילו בא כוחו של העיתון טען, כי הדברים נכתבו במדור סאטירי, וכך יש להתייחס אליהם. שופטת בית משפט השלום בירושלים, שירלי רנר, קבעה כי העובדה שהפרסום נעשה במסגרת טור הומוריסטי, "אינה גורעת מהיותה בגדר לשון הרע. לפיכך, יש לראות באותו חלק של פרסום, המייחס לרב רוזן טובת הנאה ממונית בעמדותיו ההלכתיות, כלשון הרע". בינואר יקבע בית המשפט את גובה הפיצוי שישלם יתד נאמן לרב רוזן.כל העיתונים המפלגתיים נעלמו מזמן ממפת התקשורת בארץ. יתד נאמן שורד. כנראה, יש בארץ ציבור מספיק גדול שמעוניין בעיתון, שוועדת רבנים לא רק קובעת מה ייכתב בו, אלא גם איך והיכן יופיעו הדברים.

נוקד. תהיה בכנסת הבאה? צילום: פלאש 90

קיבוצניקים בעבודה

הארץ, 17.11

 

אם הסקרים מנבאים נכונה את אשר עומד להתרחש עם מפלגת העבודה בבחירות הקרובות, והיא תזכה ב-12 מנדטים, ייתכן שלראשונה בתולדותיה לא יישב בכנסת מטעמה ולו חבר קיבוץ אחד. כשמחפשים סמליות כלשהי במה שקרה למפלגת העבודה בשנים האחרונות, זה בוודאי יכול להיות סמל. אם מחפשים סמליות כלשהי במה שקרה לתנועה הקיבוצית בשנים האחרונות, גם זה יכול להיות סמל. המושבניק הראשון ברשימת העבודה, שר החקלאות שלום שמחון, משוריין למקום השנים-עשר. כמו שזה נראה כיום, גם זה לא מקום בטוח. עם פרישתו השבוע אמר עמי איילון, שמפלגת העבודה הפכה להיות בלתי רלוונטית. לא מכבר אמר דבר דומה, אבל על מרצ, חבר בכיר בתנועה, שהציע לחבור למפלגה היותר רלוונטית, מפלגת העבודה. איך שגלגל מתהפך לו.

רוזנבלום.המאבטחים מנעו מימנה. צילום:חופי

שערורייה במרכז

Ynet, 16.11

 

"זו שערורייה שאין כמותה", אמרה פנינה רוזנבלום, אחרי שהמאבטחים במרכז הליכוד מנעו ממנה לעלות לבמה לשיר את התקווה עם כל המכובדים. שערורייה? זו המתנה הטובה ביותר שיכולה הייתה רוזנבלום לקבל ממארגני הכנס. מי שלא רצה אותה על הבמה, כי חשש שהיא תנסה למשוך אליה תשומת לב באופן בלתי ראוי, קיבל אותה בכל כלי התקשורת בערב כינוס המרכז ולמחרת. לו אני פנינה רוזנבלום, הייתי שולח למארגני מרכז הליכוד סלסלת שי, ממיטב הסבונים והבשמים.

בן דוד. שחיתות היא תופעה נלוזה. צילום:דויד עינב

עיתון כזה או אחר, שר כזה או אחר

תיבת הדואר האלקטרוני שלי, 13.11, גלובס, 5.11

 

מנכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, נחלץ השבוע לעזרת ידידו שר החקלאות, שלום שמחון, בעקבות שני תחקירים לא מחמיאים לגביו, שפרסם העיתון גלובס. אחרי הכתבה שנגעה לתוספות שטח ובנייה, שניתנו לשמחון במושב אבן מנחם, שבו הוא מתגורר, פרסם גלובס תחקיר נוסף בנושא הרפורמה בענף הלול. "מאות לולים יפונו ממושבי הגליל לטובת צימרים וייבנו מחדש ב-80 חוות ענקיות על 1,200 דונם יער גלילי שייכרתו", נכתב בעיתון, "הרפורמה תעניק למושבניקים באזור רנטה על חשבון משלם המסים, בלי לעבוד, וגם הכנסה קבועה של כ-8,000 שקל בחודש, אם ישכירו את מכסות הביצים שלהם. ומי ישלם על התענוג?

משלמי המסים, כמובן. כמה? 750 מיליון שקל. איפה יושק המיזם? במושב של שר החקלאות שלום שמחון ובני משפחתו". "הרפורמה בענף הלול מהווה מהלך אסטרטגי ממעלה ראשונה לטובת חיזוק תושבי הצפון, תוך ניסיון לייצר פגיעה מינימלית בסביבה", ענה השבוע בן דוד, "בראייה לטווח הארוך, האפשרות לפיתוח תיירותי, בנוסף להתייעלות בשוק הביצים, תוכל בסופו של דבר להוריד נטל כלכלי של סבסוד מהמדינה.

ולכן, הסכום המדובר בטל בשישים ביחס להכנסות המדינה ממסים מענף התיירות, והאפשרות להוריד את רמות הסובסידיה בטווח הארוך". לגבי הפגיעה ביער, כתב בן דוד שהיא ניתנת לשיקום, ו"כאשר בוחנים את המהלך בפרספקטיבה רחבה יותר, מבינים שהתועלת עולה במקרה זה על ההפסד".

את המכתב סיים בן דוד בנימה אישית: "אין ספק ששחיתות היא תופעה נלוזה שיש להוקיע בכל הרמות. עם זאת, החרדה של פוליטיקאים מלהיתפס בעיני הציבור כמושחתים גורמת, בין היתר, ברמות מסוימות לשיתוק... האם המצב שאליו אנו שואפים הוא כזה, שבו כל שר או ח"כ מאזור מסוים יעדיף לשתק ולמוטט את אזור מגוריו, רק כדי לא להיחשד חלילה בפלילים? האם אנו מוכנים להשלים עם מציאות שבה בגלל כתב כזה או אחר (וצריך לבדוק האם התנגחויות אישיות מעל דפי עיתון כזה או אחר מוגדרות כ'עיתונאות חוקרת'), אשר יכול לייצר עשן ולאלץ שר כזה או אחר להשקיע את כל מרצו וזמנו בהוכחת חפותו (ולך תוכיח עכשיו 'שאין לך אחות') ולשתק מערכת שלמה... חשוב לי שוב להדגיש, שאנו מוקיעים מתוכנו כל שחיתות באשר היא, אך מי אם לא משרד החקלאות צריך לטפל ברפורמה בענף הלול, כאשר רוב מגדלי העופות הם, כאמור, תושבי הצפון? האם אנו בוחרים להיות מדינה שמאשימה את שר התשתיות בבניית רכבת מהירה בין ירושלים לתל אביב, רק בגלל שאולי גם יבחר להשתמש בה?" בן דוד, שגם עליו נכתב לא מעט, נבחר לפני מספר שבועות פה אחד לכהונה נוספת כמזכ"ל תנועת המושבים. מקומו של שלום שמחון ברשימת העבודה לכנסת משוריין. מדי פעם כתב כזה או אחר כותב משהו, עיתון כזה או אחר מנסה לחולל מהומה כלשהי, אבל אחרי זמן לא רב האבק שוקע, העשן מתפוגג, והחיים חוזרים למסלולם השגרתי, הנכון. "אנחנו מוקיעים מתוכנו כל שחיתות באשר היא", כתב בן דוד. מישהו יכול להגיד משהו רע על הצהרה כזו?

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים