בתים מדברים: קפה אצל ברטה - בית הלבנים האדומות ברמות מנשה

20.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קפה אצל ברטה

מעין נטעלי סמולר

 

תיאור: בית הלבנים האדומות

מיקום: קיבוץ רמות מנשה

 

היה היה: המבנה שימש בעברו הרחוק כחדר האוכל של הפרדס, וב-1979 כאשר החליטו להרחיב את הסנדלרייה, העבירו אותו מהעמק למיקומו הנוכחי בשולי הקיבוץ. מאז ועד 1990 שימש כסנדלריית הקיבוץ עד למותו של פליקס היימן, הסנדלר המיתולוגי שאת נעליו ואת סנדליו נעלו כל החברים והילדים של הקיבוץ. מלבד היותו סנדלר היה פליקס גם זגג, צבע, 'אורטופד', בונה צעצועים ומספר סיפורים, מה שהפך את הסנדלרייה למקום מפגש עם הווי מיוחד במינו. מאז ועד לפני כשנתיים עמד המבנה נטוש, להוציא תקופה מסוימת שבה שימש כמעבדת הטלוויזיה של הקיבוץ.

טרנספורמציה: בפברואר לפני שנתיים נפתח במקום "ברטה" - שכולל קונדיטוריה, בית קפה, וחנות וינטאג' ויד שנייה. עידית פלך היא זו שאחראית ליצירת המקום המיוחד ולעיצובו. שנים היא חלמה על מקום שבו תוכל לאחד את מרב אהבותיה תחת קורת גג אחת, וכשהגיע הרגע החליטה לממש את האפשרויות הללו, וקראה למקום על שם ברטה ארנט, סבתה שנספתה באירופה והיא לא זכתה להכירה. את המבנה בחרה כאשר הבינה שיהיה זה המבנה האחרון שניתן להשכיר בקיבוץ. תחילה פתחה בו חנות יד שנייה ווינטאג', ובהמשך גם בית קפה שהלך והתרחב וקונדיטוריה. 

תהליך השיפוץ: לא היו קיימות תוכניות של המבנה, ורק תוך כדי פירוק ניתן היה לראות מה חייבים להשאיר ועל מה אפשר לוותר. המבנה היה מחולק לחדרים חדרים, והיה צורך להוריד קירות וליצור מחיצת גבס למטבחון. השיפוץ התבצע תוך כדי אילוצים של מבנה רעוע ושל רצון לשמור על הצביון הקיים. מיכל ארנט, אמה של עידית שהייתה אדריכלית ידועה, עבדה על התכנון וזכתה ליהנות רק במעט מתוצאותיו, כי נפטרה בטרם שופץ המקום סופית. בברטה ניתן למצוא חפצים ישנים מהווי הקיבוץ ששופצו על ידי עידית ועברו מטמורפוזה, כמו: כיסאות בר גבוהים, ששימשו בעבר כיסאות מטבח קיבוצי; דלפק הגשה שהיה פעם דלפק ה"קומונרית" ועבר הגבהה; תריסים קיבוציים ישנים, כיסאות קולנוע ישנים ועוד גרוטאות מפתיעות רבות מהווי הקיבוץ הישן, שלולא עידית אספה ושיפצה אותן, היו זרוקות עד היום צד הלולים.

 

היום: היום 'ברטה' הפך למקום מיוחד, המשלב קונדיטוריה ובה עוגות מעשי ידיה של עידית, בית קפה וחנות וינטאג' ויד שנייה הפתוחה מדי יום מהצוהריים עד הערב. קהל לקוחות קבוע ומפרגן מגיע מרחבי האזור.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים