עוד מתמודד במחוז הקיבוצים של העבודה - נמרוד ויז'נסקי מעברון

13.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

עוד מתמודד במחוז הקיבוצים של העבודה

נחמן גלבוע

 

נמרוד ויז'נסקי מעברון: זכויות ההתיישבות העובדת בקרקע

 

נמרוד ויז'נסקי, 58, חבר קיבוץ עברון, נשוי ואב לשלושה, הודיע השבוע על הצטרפותו לפריימריז במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה. ויז'נסקי, בן למייסדי הקיבוץ, שירת בסיירת מטכ"ל, נפצע קשה בפשיטה על האי גרין והוכר כנכה צה"ל, אך המשיך לשרת במילואים כמתנדב. הוא שימש כרכז משק בקיבוצו, כמנהל פיננסי של קיבוץ עברון ומפעל ברמד וכמנהל חברת השיווק של מפעלי מילואות. ב-1992 הפך לחבר פעיל במחוז הקיבוצים, ב-1999 מונה כרכז אזור הגליל המערבי של מפלגת העבודה, ובשנים האחרונות הוא משמש יועץ לענייני התיישבות, תחילה של השר להגנת הסביבה וכיום של שר החקלאות ופיתוח הכפר.

 

את הרצון להיבחר לכנסת הוא מסביר בצורך לקדם מספר נושאים, בהם הבטחת זכויות ההתיישבות העובדת בקרקע, הבטחת פנסיה לוותיקים וסיוע בקליטת הצעירים בקיבוץ, פיתוח וחיזוק המרחב הכפרי ושיפור התשתיות ביישובים ותיקים, הבטחת רשת ביטחון חברתית וכלכלית ודאגה לפרט, העלאת קרנה של ההתיישבות העובדת בעינינו ובדעת הציבור, היערכות הקיבוצים לקשיים הצפויים בתחום הכלכלי ועוד. מבחינתו, הנושא העיקרי הוא נושא הקרקעות. "למיטב הבנתי יש לי הסתכלות רחבה על הנושא הזה", הוא אומר, "בעיקר בתחום הקשר בין ממ"י לחקלאים והיכולת לעשות שימוש בקרקעות במישורים שונים, התורמים להתיישבות בעיקר במקומות הרחוקים. נראה לי לא לעניין כשהמינהל מתווכח עם קיבוץ דרומי או צפוני על כך שהוא מעבד שטחים מעבר למכסה שלו, כאשר החלופה לכך היא השתלטות של בדואים על אותן הקרקעות. לפני כמה שנים הראה לי מישהו את מפת הארץ שבה הוא צבע בצהוב את האזורים שבהם יש רוב לא יהודי, ומה שהתקבל היה מפת תוכנית החלוקה מ-1947 זה פשוט מדהים". גם נושא הפנסיה לוותיקי הקיבוצים מטריד אותו, והוא מעוניין להסדיר אותו דרך הפעילות בכנסת.

 

בסיורים בקיבוצים הוא מתרשם שמצבה של מפלגת העבודה הוא בעייתי, ורבים מהחברים מודיעים לו שיצביעו לקדימה. "אני שומע הערכות ש-20% מחברי הקיבוצים יצביעו לקדימה, ולדעתי, נצטרך לעשות אחרי הפריימריז עבודה סיזיפית בקיבוצים למען מפלגת העבודה".

 

יש לך טענות לאורית נוקד על כך שהיא מתמודדת במחוז ולא ברשימה הארצית?

"ממש לא. מלכתחילה הערכתי שהיא תרוץ במחוז, ולקחתי את זה בחשבון כשהחלטתי להתמודד".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים