נזק של מיליוני שקלים לתמרים בבקעה

6.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

נזק של מיליוני שקלים לתמרים בבקעה

יובל אופק

אחד הנפגעים העיקריים הוא קיבוץ נערן. הנושא נמצא בהליכים משפטיים כלפי מקורות, לשם קבלת פיצויים הולמים.

 

לפני כחודשיים הוזרמו אל מטעי תמרים בדרום הבקעה מי השקיה במליחות גבוהה, וגרמו לפגיעה חמורה ביבול המטעים. לפי הערכת שמאי, הפגיעה מגיעה לכ-15 מיליון שקל.

 

אחד הנפגעים העיקריים מן ההזרמה של המים במליחות הגבוהה הוא קיבוץ נערן, שחבריו הם בוגרי המחנות העולים.

 

"במי שתייה יכולים להיות עד 300 מ"ג כלור לליטר. בגלל עמידותם, התמרים יכולים לחיות עם עד 1,200 מ"ג כלור לליטר. לפני כחודשיים הוזרמו למטעי דרום הבקעה מי השקיה במליחות של כ6,000- מ"ג כלור לליטר", מספר אילן אשל, מנכ"ל מועצת הפירות. החריגה, בשיעור פי חמישה מכושר עמידתם של הדקלים, זוהתה על ידי המגדלים לאחר כשבוע והופסקה.

 

מי ההשקיה למטעי התמרים מגיעים ממי הירדן התחתון וממי קולחין מהסביבה. ככל הנראה, עלתה המליחות במי הירדן התחתון עקב הבצורת, והמים הגיעו למטעים במליחות חריגה ומסוכנת לתמרים. חברת מקורות, שאחראית על אספקת המים, זיהתה את החריגה רק לאחר שבוע בעקבות תלונות המגדלים. בשל כך מרבית היבול על העצים נשר ונגרם נזק גם לבית השורשים של העצים.

 

צבי אבנר, תושב מחולה ורכז החקלאות של בקעת הירדן, אומר כי הנושא בבירור, וכי עיקר הנפגעים הם משקי דרום הבקעה. "באופן יחסי נפגעו כ-1,500 דונם מטעים מתוך 14,000 דונם מטעי תמרים בבקעת הירדן. היקף הפרי האבוד מגיע למעל 100 טונות בשווי כ-20 אלף שקל לטון", אומר אבנר.

 

מחברת מקורות נמסר בתגובה, כי מרבית המים שמסופקים לחקלאי הבקעה מגיעים מקולחין של אגודת המים מי בקעת הירדן. זן התמרים שנפגעו, מג'הול, הוא הזן העסיסי והמוביל היום בארץ. בשנים האחרונות ניטעים כ-1,000 דונם מזן זה בבקעת הירדן, כשהמגבלה העיקרית היא אספקת המים. התוצרת משווקת למעל 30 מדינות בכל רחבי הגלובוס.

 

בקיבוץ נערן ביקשו שלא להגיב, ואמרו רק שהמקרה נמצא בטיפול משפטי להבטחת פיצוי הולם על הנזק.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים