בכנס התנועה הקיבוצית בנושא המשבר הכלכלי: עם הרגל על הברקס ופחות על הגז

6.11.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

עמוס רבין

בכנס התנועה הקיבוצית בנושא המשבר הכלכלי: עם הרגל על הברקס ופחות על הגז

יעקב לזר ונחמן גלבוע

 

עמוס רבין: שנות הצמיחה הגדולה של התעשייה הקיבוצית הגיעו לסיומן.

 

ח"כ פרופסור אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ד"ר דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל, וורד דר, הכלכלנית הראשית של "פסגות", התארחו בכנס מיוחד שיזמה התנועה הקיבוצית בנושא המשבר הכלכלי, שנערך ביום חמישי שעבר באפעל. השתתפו בכנס כ-300 חברי קיבוצים - מנהלים בתעשייה, מנהלי תאגידים, יושבי ראש הנהלות כלכליות והנהלות קהילה בקיבוצים.

 

לאחר נאומיהם של ח"כ ברוורמן, שדיבר על חזרה לדרך הסוציאל-דמוקרטית ושל ד"ר קליין שיחל לממשלה יעילה, קטנה במספר שריה, שתנהל בצורה אפקטיבית את המשק, עלו מזכירי התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל, ואמרו כי סימני ההאטה כבר נותנים אותותיהם בתעשייה הקיבוצית, התורמת 70% מהכנסות המגזר הקיבוצי, שהסתכמו ב-2007 בכ-35 מיליארד שקל. ברגיל ושור המליצו לקיבוצים לפעול בזהירות, "עם הרגל על הברקס ופחות על הגז", כדברי ולוולה.

 

ח"כ אבשלום (אבו) וילן קרא לממשלה, לנתב בתקופה הקרובה השקעות לתשתיות, לנגב ולגליל ולהמשך הייצוא. הוא תקף את הממשלה על מאבקי הכוח מול ראשי האוניברסיטאות, באומרו שהיתרון היחסי היחיד של מדינת ישראל הוא ההון האנושי. מאיר בראון, שהיה אחד מיוזמי הדיון, טען שהתנועה הקיבוצית אינה ערה למצב החמור שעלול להיגרם בעקבות המשבר. "זה אולי המשבר הגדול ביותר בתולדות האנושות," אמר בראון, "אני בפניקה. זה כמו צונאמי. צריך להודיע בכל קיבוץ על מצב חירום, לבדוק את המצב הכספי, לפטר עובדים ולתת דוגמה אמיתית של מנהיגות. זה מאבק על הבית".

 

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, ציין כי שנות הצמיחה הגדולה של התעשייה הקיבוצית הגיעו לסיומן. הוא הסביר, שהרווחיות ירדה השנה בשל התחזקות השקל עוד לפני המשבר בבורסות העולם, והקשיים עלולים להימשך בגלל המיתון העולמי ומצוקת האשראי. רבין הציע לתעשיינים, לא לסמוך על פתרון שיבוא ממשרד האוצר, ולחברי הקיבוצים להתאחד ולא לחפש אשמים בקרב המנהלים.

 

סיימה את הכנס ורד דר. לדבריה, מכיוון שקרוב ל-60% מהתוצרת של מפעלי הקיבוצים מיועדת לייצוא, לעומת 40% בלבד של כלל התעשייה בישראל, התעשייה הקיבוצית תיפגע יותר הן מהמיתון והן מהשחיקה בערכי הדולר והיורו. היא הסבירה, כי כבר היו בעבר הקרוב שני משברים כלכליים גדולים, שבהם התרסקה הבורסה בישראל בשיעור חד, אחד ב-1996 והשני ב-2002, ואחר כך הייתה התאוששות וחזרה לצמיחה מואצת.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים