קשר ישיר - קטעי עיתונות

7.10.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

 

הירשזון. לפחות ארבע שנים. צילום: חן גלילי

תשס"ט. הירשזון, אולמרט, קצב

הארץ, 3.10

 

ככל הנראה, שר האוצר (מיל') אברהם הירשזון הולך להעביר את השנים הקרובות בתנאים שונים לחלוטין מאלה שהוא מורגל אליהם. בעסקת טיעון שנחתמה השבוע עם עובדיה כהן, מנהל אגף הכספים לשעבר בהסתדרות העובדים הלאומית, הוא נשלח למאסר בפועל של ארבע שנים. כהן הודה בגניבת 10 מיליון שקל מקופת הסתדרות העובדים הלאומית, שמהם העביר שני מיליון שקל להירשזון. בפרקליטות סבורים, שעונשו של הירשזון צריך להיות לפחות זהה - לא פחות מארבע שנים בכלא. אולי יותר.

עסקת טיעון קודמת, שנעשתה עם מנהלת הכספי בארגון, רונית גרטי, חיזקה את החשדות נגד שר האוצר לשעבר. תשס"ט תהיה השנה שבה יתחיל הירשזון לרצות את עונשו. תשס"ט תהיה השנה שבה יוגש כתב אישום מחודש נגד הנשיא לשעבר משה קצב, שבנוסף לביצוע מעשים מגונים אולי יכלול גם סעיף אונס. תשס"ט תהיה השנה שבה יוגש כתב אישום בשלוש או ארבע פרשיות נגד ראש הממשלה, כמעט לשעבר, אהוד אולמרט. מעולם לא הייתה כזאת אצלנו.

על ריבוי הפרשיות שבהן נכרכים יחדיו כל כך הרבה אנשי שלטון וכל כך הרבה מעשי שחיתות, אפשר להתבונן בשתי דרכים: האחת - איך קרה שמדינת ישראל הדמוקרטית, הנאורה והמתקדמת התדרדרה לנורמות שלטון ברמה של מדינת עולם שלישי? השנייה - כמה חוזק יש בדמוקרטיה שלנו, שמסוגלת להעמיד לדין נשיא וראש ממשלה ושר אוצר. באיזו עוד מדינה זה היה קורה? האם סיום הקריירה של אולמרט, של קצב ושל הירשזון ישמש מסר מחנך לבאים אחריהם? נראה שלא. אם כך היו הדברים מתנהלים, לאחר ששר הפנים, אריה דרעי, ישב בכלא בעוון גניבה, שרים היו צריכים להפסיק לגנוב, ולאחר ששר הביטחון לשעבר, איציק מרדכי, הורשע בביצוע מעשים מגונים בנסיבות מחמירות, נשיא ושר משפטים לשעבר היו צריכים להפסיק לבצע מעשים מגונים. אבל כידוע, זה לא קרה. נראה שהטבע האנושי עובד אחרת.

לבני. שומרת על דניאל. צילום: מקס ילינסון

נזיפה למפכ"ל

הארץ, 29.9

 

ציפי לבני, כאשר תקים ממשלה, איננה מתכוונת להיפרד לשלום משר המשפטים דניאל פרידמן. מפלגת העבודה הייתה שמחה שכך יקרה, מרצ סבורה שזה צעד הכרחי, אבל לבני אינה נעתרת.

אם דניאל פרידמן ימשיך בתפקידו, משום שציפי לבני סבורה שהוא שר משפטים ראוי, יש בכך הצבת סימן שאלה על שיקול הדעת שלה. אם דניאל פרידמן ימשיך בתפקידו, לא משום שלבני סבורה שהוא ראוי, אלא משום שהיא צריכה להוכיח מנהיגות ולמנוע ממתנגדיה לומר שהיא נכנעה לתכתיבים שבאו מחוץ למפלגתה, זה עניין אחר. פרידמן, אולמרט ורמון היוו שלישייה רבת עוצמה, שעשתה יד אחת לערער את מעמדה של מערכת המשפט והחוק במדינת ישראל. כל אחד מהם מונע מסיבות אישיות שלו. אולמרט איפשר לפרידמן לפרוח, לבני יכולה לקצץ את כנפיו. השבוע נזפה ממשלת ישראל במפכ"ל המשטרה, דודי כהן, על דברים שאמר בריאיון ל"הארץ".

אולמרט נזף, פרידמן נזף, רמון נזף. "כשקוראים את הדברים אי אפשר שלא להתבייש", אמר אולמרט. "לא ניתן לעבור על דבריו בשתיקה, צריך להבהיר לו מי אחראי", אמר פרידמן. "שלטון החוק החליט להדיח ראש ממשלה מכהן בניגוד לחוק", אמר רמון. הביקורת שמתח המפכ"ל כהן על הממשלה, גם אם עדיף היה שלא תיאמר בריאיון לעיתון, אמת הייתה. הביקורת שמטיחים פרידמן, אולמרט ורמון השכם והערב במערכת המשפט ובמשטרה, גם ראוי שלא תיאמר וגם אמת אין בה. בפני ראש הממשלה הבא תיעמדו משימות מאוד לא פשוטות, ובראשן איך לנהוג כלפי האיום הגרעיני האיראני, הסכם הקבע עם הפלסטינים, שלום עם סוריה. לעומת אלה, המשימה של החזרת התמיכה הממשלתית במערכת חוק והמשפט בישראל נראית פשוטה יחסית. זה יהיה אחד המבחנים הראשונים של ציפי לבני, אם וכאשר תרכיב ממשלה.

שמחון. עוד דונם, עוד עז. צילום: פלאש 90

מי יגיד לא לשר החקלאות?

גלובס, 25.9

 

גלובס פרסם השבוע כתבת תחקיר תחת הכותרת: כך הופקע שטח ציבורי מרהיב בגליל לטובת קרקע פרטית של שר החקלאות, שלום שמחון. "זה התחיל בבקשה לתוספת חלקה לבן ממשיך, החוזר הביתה וצפוף לו, נמשך בסיוע חריג של קק"ל ובסיפוח שטחים באישור ועדות התכנון, והסתיים באישור להקמת שני בתים, בשטח של 200 מ"ר כל אחד, ושל חמישה צימרים בתעריף של 700 שקל ללילה לזוג. מי יגיד לא לשר החקלאות?"

השר שמחון מתגורר במושב אבן מנחם. על פי התחקיר, המגרש של שמחון גובל בקצהו לזה 'חרטום הספינה'". בסופו של דבר, קיבל שמחון את השטח שמול ביתו. "המגרש המקורי של הדונם, ועליו הבית, צמח לכשני דונמים על מצוק עם נוף מרהיב. זכויות הבנייה הנוספות שקיבל בתוכנית זו כוללות עוד בית מגורים, בשטח של כ-200 מ"ר, ועוד זכות להקמת חמישה צימרים, בני ארבעים מ"ר כל אחד, ועוד שטחי שירות". הכול נעשה באישור הגורמים המוסמכים ולפי הנהלים, הייתה התגובה של שמחון לגלובס. הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, הפועל למען טוהר המידות, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בבדיקת הנושא, מתוך חשש לקבלת טובות הנאה.

בריאיון הסיכום שלו, שהתפרסם בעיתון זה במאי השנה, אמר מאיר בראון: "כששלום שמחון התמנה לשר החקלאות פעם נוספת, הרגשתי אצלו שינוי דרסטי. להערכתי, טובת החקלאות כבר איננה בראש מעייניו. הוא מכוון את עצמו במוצהר להיות שר האוצר, וההחלטות שלו בתחום החקלאות מכוונות, בין היתר, להביא אותו לתפקיד הזה. הוא בונה לעצמו תדמית של אישיות לאומית ולא סקטוריאלית. משרד החקלאות הולך ונחלש, כמעט נהרס... אני חושב, שרוב חקלאי ישראל מרגישים היום ששמחון לא מייצג אותם".

שר אוצר, על רקע מה שתואר בתחקיר של גלובס? מתאים לנו.

חמקן. מה נעשה עד 2014?

הפצצות שנקבל והפצצות שלא

מעריב, 2.10

 

בכל הנוגע לאספקת ציוד צבאי מתקדם, ארצות הברית נוהגת בישראל בסוג של "כבדהו חשדהו". ב-2014 יגיעו ארצה 25 מטוסי חמקן מסוג אף-35, המטוס שנבחר בשנה שעברה על ידי חיל האוויר להיות מטוס הקרב העתידי של ישראל. משרד הביטחון ביקש, הפנטגון אישר. הקושי לזהות את המטוס באמצעות מערכות מכ"ם עשוי לסייע לחיל אוויר בתקיפת מטרות רחוקות. איראן, למשל. בשבוע שעבר הגיעה אלינו מערכת מכ"מ אמריקנית מתקדמת, המסוגלת לזהות טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח זמן קצר לאחר שיגורם. מאיראן, למשל. לפני כן נודע, כי משרד ההגנה האמריקני הביע הסכמה למכור לישראל 1,000 פצצות חכמות, בעלות כושר חדירה של בטון בעובי 1.5 מטרים, כמו בכור האטומי באיראן למשל. עד כאן הכבדהו. אבל יש גם חשדהו.

בד בבד עם כל השפע הזה, הודיעה ארצות הברית, כי היא מפסיקה למכור לישראל פצצות מצרר. האיסור הוא תולדה של השימוש הנרחב, הבלתי מוסבר, שעשתה ישראל בפצצות מצרר במלחמת לבנון השנייה, מהן נהרגו ונפצעו אזרחים ונערים לא מעטים, גם לאחר שהסתיימה המלחמה. בלבנון תאם את עקרונות המלחמה של המשפט הבינלאומי. לאחרונה קבע הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, כי השימוש שעשה צה"ל בפצצות המצרר בלבנון.

כנראה שהאמריקנים לא קראו בעיון את החלטתו. אין צורך לדאוג. ישראל תסתדר גם בלי פצצות מצרר אמריקניות. יש לנו פצצות מצרר משלנו, תוצרת התעשייה הצבאית. הן משוכללות יותר מאלה האמריקניות, כי הן מצוידות במנגנון השמדה עצמית, המופעל מרחוק. נזרוק, ואם נראה שהן עלולות לפגוע במי שלא צריך, נשמיד אותן בעצמנו.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים