החצר - מעשיות מהקיבוצים

7.10.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

ק. בוצניק

 

להפריח את הדממה

מ.א אשכול

 

חיבור כן למוסיקה אלטרנטיבית מקורית ניתן למצוא בפסטיבל אינדי נגב שיערך זו השנה השנייה ב-24-25 לאוקטובר בנוף הבראשיתי של מצפה גבולות (צפון הנגב). מעל 20 הופעות של מיטב ההרכבים האלטרנטיביים בארץ יעניקו לקהל המיוחד שירחיק ויגיע, את ההזדמנות לשמוע קולות מוסיקליים מקוריים שיפריחו יחד את השממה התרבותית באזור. מי שעומדים מאחורי היוזמה המבורכת הם אסף קזדו בן קיבוץ גבולות וחברו מתן נויפלד ממושב ישע. השניים נדלקו על חווית הפסטיבלים האירופאים והחליטו לייבא אותה לארץ, במטרה לחשוף כמה שיותר קהל לסצנה האלטרנטיבית העצמאית. מלבד הרכבים שטרם יצא לכם להכיר כנראה, תוכלו לשמוע גם את גבע אלון, ערן צור והג'ירפות ובתמיכתם של קרן מיראז' לפיתוח הנגב, מ.א. אשכול ומסלול פס קול של מכללת ספיר לראות גם מיצגים, עבודות וידאו, אמנות, קבוצות תיאטרון והפתעות לרב.

יודעי דבר מספרים ש-40 דקות מב"ש יהיה הכי קרוב לוודסטוק שאפשר.

 

י. ושתי אחיותיו

גבעת השלושה

 

לכנס הפלמ"ח, שנערך בשבוע שעבר בהיכל התרבות, הגיע יואל מרשק ידידנו, לא כראש אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, אלא כבנו של מי שהיה הפוליטרוק של הפלמ"ח, בני מרשק. יואל הגיע עם שתי אחיותיו מרי ועלינה, שהעלו יחד זיכרונות מילדותם המוקדמת. אביהם בני מרשק, אחת הדמויות המיתולוגיות של דור הפלמ"ח, מונצח בספר ילקוט הכזבים בשני סיפורים אלמותיים. סיפור אחד קשור ליואל. כשנולד ב-48' (אופס... עלינו על הגיל שלו), אביו היה בפעילות ויצא במיוחד ממפקדת הפלמ"ח על מנת לבקר בבית החולים את אשתו ואת הרך הנולד. בדרכו פגש האב הטרי את טבנקין, את גלילי ואת יצחק שדה. כשחזר לבסוף למפקדה, שאלו אותו החברים: "מה שלום הרך הנולד?" תשובתו הבלתי נשכחת הייתה: "ידעתי ששכחתי משהו".

כמובן, הסיפור השני על מרשק האבא הוא על מרי אחותו, שהייתה בת 12 כשבני היה חייב לסדר משהו מאוד חשוב בחיפה. הוא שם את הילדה באגד חבילות, ואחר כך בא לקחת אותה, כשהיא יושבת שם ומחכה לו כמו ילדה טובה. מספרים שאת עלינה הקטנה שכח פעם בעיריית תל אביב, כשהוקפץ לפעולה של הפלמ"ח בירושלים. ניידת משטרה החזירה את הילדה בת השבע הביתה. לשלושת האחים שלום, כפי שניתן לראות בתמונה.

 

הטרדה קיבוצית

חצור

 

לאחרונה זכו לקבל בנות קיבוץ חצור הצעירות טלפונים מוזרים ממטריד אלמוני שהטריד את מנוחתן באופן ממוקד. המטרידן עבר בשיטתיות על שמותיהן של בנות הרשומות ללא בני זוג בספר הטלפונים הקיבוצי וערך ניסיונות אין ספור ליצור עימן קשר בשעות מאוחרות של הלילה. באחד הימים אף הגדיל לעשות, התקשר לגני הילדים וביקש לדבר עם 'המטפלת הצעירה' בכדי לשכנע אותה להיפגש עמו. לבסוף כאשר קצה סבלנותן של הבנות, אותר מספרו של המטריד בזכות ערנותה של אחת האמיצות ובהתערבות מזכיר הקיבוץ ומשטרת ישראל נתפס המטרידן ותודה לאל הבנות שוב יכולות לישון בשקט.

 

מועדון ארוחת הבוקר

 

ועוד בחצור: לאחרונה החליטו לחסל את ארוחת הבוקר המיתולוגית של אמצע השבוע, אך ברגע האחרון, בעקבות ערעור של 30 אלופים, בוטלה הגזרה. נכון לרגע זה ניתן עדיין למצוא את החבר'ה הקבועים משמרים את המסורת.

 

אחוות אחים

מצר

 

לכבוד השנה החדשה לקחו במצר את צמד המילים, אחוות אחים, צעד אחד קדימה אל עבר הפרקטיקום, ובמקום להחזיר את עודפי ארוחת החג לאקונומיה, כמנהג ימים ימימה (להמשך אכילה קיבוצית במשך השבוע), תרמו את המזון למלווים הפלסטינים של החולים מהרשות. כל זאת, לאחר שהכבודה נארזה בקפידה והועברה על ידי אחד מחברי הקיבוץ לתל השומר. שם חולק המזון בעזרת בומה ענבר (אחד מל"ו הצדיקים) לידי עשרות המלווים, השוהים לצד יקיריהם המאושפזים. זה המקום לציין, שאמנם ראש השנה הוא חג משמעותי לכל עם ישראל, אולם במצר יש לו משמעות נוספת, שכן מדי שנה מציינים ביום זה את העלייה לקרקע שחל ב-8 בספטמבר 1953.

 

קולומביה בעמק

עמק המעיינות

 

המועצה האזורית עמק המעיינות ידועה היטב במוסדות שהקימה לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ביניהם אולפנת גלעד בחמדיה, בית הספר לילדים אוטיסטים ובעלי בעיות תקשורת לכיתות גן ויסודי ב"מסילות" וכן התיכון בנוה איתן. כיתות האוטיסטים בשני בתי הספר משולבות בכיתות לימוד רגילות, כאשר מגיעים אליהן ילדים מ-15 רשויות באזור הצפון.

השבוע הסתבר, ששמה של המועצה יצא עד קולומביה הרחוקה, כאשר הגיעה משלחת קולומביאנית מיוחדת בת 20 מורים, לא יהודים, מכל מערכות החינוך בקולומביה. המורים - הגיעו במסגרת "ייצוא הידע של ישראל", שמוביל משרד החוץ, ובמימונם העצמי - למדו כיצד משלבים תלמידים בעלי צרכים מיוחדים במסגרות החינוך הרגילות והתפעלו, לא רק ממשמע אוזניהם, אלא גם מהמראה המלבב של ארץ ישראל היפה.

בתמונה: (מימין לשמאל) שדר קול ישראל ומנחה הטקס, מיקי מירו, ח"כ אורית נוקד, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, היו"ר המשותפים של האגודה לתקשורת קהילתית, יוחאי רוטנברג ומנשה פיקל

נוקד תקשורתית

 

פרס יקירת התקשורת הקהילתית הוענק לח"כ אורית נוקד. היו"רים המשותפים של האגודה לתקשורת קהילתית, יוחאי רוטנברג ומנשה פיקל, העניקו את הפרס לח"כ נוקד בזכות פועלה להקצאת 10 מיליון שקל לטלוויזיה הקהילתית, שיינתנו במהלך שלוש שנים. לפי הסכמה בין ח"כ נוקד למשרד האוצר, סכום זה לא יקוצץ. האות הוענק לח"כ נוקד בטקס פתיחת הכנס השמיני לתקשורת קהילתית, שנערך במרכז הקונגרסים בחיפה בחסות ראש העירייה יונה יהב.

 

תיקון

עין השופט

 

התצלום שהופיע במדור זה לפני שבועיים, בו נראית האמנית הצעירה ג'ניה לוביקוב מציירת את מינה שפרן, הוא פרי ידיה של בתיה רזניק.

 

מלח, מים

 

זה אולי לא ממש ממש שייך לתנועה הקיבוצית, אבל אולי שייך לימים הנוראים, שהופכים פתאום כל אחד מאתנו לצדיק שנבהל ממה שיקרה לו אחרי יום כיפור. אז אם מישהו מכם רוצה לעשות משהו טוב השבוע, המקלט למשפחות של המרכז לקידום פליטים אפריקנים, המאכלס כ-25 משפחות וקרוב ל-70 נפשות בדרום תל אביב, זקוק לתרומות רבות של מצרכי מזון בסיסיים (שמן, קמח, סוכר, אורז, פסטה, מלח, קטניות וכל מוצר שניתן לאחסן בטמפרטורת החדר לזמן ממושך). גם מתנדבים לחלוקת מזון, לליווי תושבים למוסדות רפואיים או להפעלת ילדים אחר הצוהריים יתקבלו בברכה. ניתן ליצור קשר אינטרנטי עם עומרי, שלדבר אתו בטלפון זו משימה המלווה בקולות צוהלים של ילדי המקלט, שנשמעים מרוצים מכך שמישהו נמצא אתם צמוד. omri@ardc-israel.org

 

צעדת היל"ה

מ.א. גליל עליון

 

במסגרת עידוד המדור למעשים טובים יותר בימי כיפור: בימים אלו מתארגנות עשרות קבוצות של נשים ומשפחותיהן מרחבי ארצנו הקטנה ומפיטסבורג הגדולה, במטרה להגיע ב-24 באוקטובר לצעדת היל"ה שתצא מכרמיאל ב-8:30 בבוקר. הצעדה, פרי יוזמת פורום הנשים כרמיאל-משגב-פיטסבורג, מתקיימת זו השנה השמינית לזכרה של קרן שפירא ז"ל במטרה להגדיל את המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד.

בשנתיים האחרונות הושם דגש על הרחבת המודעות גם בקרב נשים ערביות בגליל ועל חיזוק הנשים החולות במחלה ומשפחותיהן. בתכנון שלושה מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות המתאימים למשפחות, קבוצות ויחידים. בסופה יחולקו צמידי סיליקון ורודים ומטריות לבנות ואף יתקיים הפנינג משותף. העלות סמלית וכל ההכנסות תרומה לגילוי מוקדם של סרטן השד.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים