היפיפייה הנרדמת (ומתעוררת): מטאפורה לקיבוץ אילון - יום הולדת 70 לקיבוץ

2.10.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

היפיפייה הנרדמת (ומתעוררת): מטאפורה לקיבוץ אילון

נחמן גלבוע

 

"הנסיכה שנמה וקמה" - הצגה לכל המשפחה, שכתבה, הפיקה וביימה עידית ברשאי מאילון, על פי האגדה "היפהפייה הנרדמת" - יכולה להוות מעין מטאפורה למה שעבר על קיבוץ אילון בחג ה-70 שנחוג בשבת האחרונה. לאחר שנים רבות של משבר כלכלי, שהוביל למשבר חברתי ודמוגרפי, התעוררו חברי הקיבוץ ושינסו מותניים יחד עם תושבי ההרחבה הקהילתית ליצירת חג יצירתי, מגוון ובלתי נשכח. ההצגה שנעשתה כולה בהתנדבות, כמו כל הפעילויות בחג, התנהלה בצורה מקצועית ומוקפדת, כולל תפאורה, תלבושות, ליווי מוזיקלי, ומעל הכול, משחק זורם ומשעשע להנאת קהל הצופים, ובעיקר הילדים הרבים שהגיעו מכל קצות הארץ.

    

קיבוץ אילון נודע בעבר כבעל יכולת תרבותית גבוהה, החל מסדר הפסח המסורתי ועד להפקת ערב שירי סשה ארגוב, שלא היה מבייש שום גוף אמנותי מקצועי. מופע מוזיקלי שהתקיים בחג הקיבוץ באולם קשת אילון, בהנחיית תלמה להב, שחזר כמה מהשיאים האלה בהשתתפות מקהלת הקיבוץ, מקהלת הכיס של ההשלמה הפולנית "נתיב הגאולה" (שחצו כבר את אמצע שנות השמונים לחייהם), ושלישיית זמר חד פעמית, ובה זמר הבס, גלעד שיבא (מנהל קשת אילון), הטנור, יותם כהן (בן הקיבוץ המופיע כיום באופרה הישראלית), והבס-בריטון, אלכס רובינשטיין (זמר מדהים שלא פיתח קריירה מוזיקלית).

      

אחת הפעילויות המקוריות והמרגשות הייתה "הייד פארק" - שחזור נקודות ציון בחיי הקיבוץ, שבוצע ביוזמת משפחת רגב, לאורך שביל בתוך חורש הצמוד להרחבה הקהילתית. במהלך הליכה בשביל התוודעו המבקרים, על ידי שחקנים מקומיים, לוויכוח על קבלת משפחה נקלטת ב-1982 על המעבר ללינה משפחתית ב-1988 על סגירת חדר האוכל ב-1992 ועל בניית ההרחבה ב-2005 ביותר משמץ של הומור עצמי ישבה שחקנית מהקיבוץ, וביקשה מהמבקרים נדבות לפנסיה האישית שלה. במהלך היום היו המועדונים וארכיון הקיבוץ פתוחים, התקיים משחק כדורעף לזכר השנים הטובות בליגה הלאומית, ולסיום הוגשה ארוחת ערב של פעם. עכשיו, נותר לקוות, שתחושת ההתעלות תימשך גם בשאר ימות השנה.

     

גם בהגושרים חגגו בשבוע שעבר את חג ה-60 במופע שהביא לשיאן את הפעילויות, שהתקיימו במשך כל השנה. מנהל הקהילה, דולי סלע, מספר שבמופע השתתפו 70 איש מחברי הקיבוץ ותושביו, והוא הוצג בפני כ-1,000 איש שהגיעו לחגוג בקיבוץ הצפוני. "הבמאי, עידו דגני, אסף לפני חמישה חודשים חומרים מתולדות הקיבוץ, והפך אותם למופע משובץ בשירים בשם: 'הגושרים בדמעה, ברינה יקצורו', בהשתתפות אנשי הקיבוץ". לדברי סלע, התחושה בעקבות החג היא מאוד טובה בקיבוץ, שעבר תהפוכות כלכליות רבות בעשרים השנים האחרונות. כיום הקיבוץ עומד על רגליו, ותחושת הגאווה חזרה לפעם בלב חבריו. 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים