מפקד אוכלוסין: קבוצת כיסופים, הנוער העובד והלומד, תנועת הבוגרים - בבאר שבע

25.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: קבוצת כיסופים, הנוער העובד והלומד, תנועת הבוגרים - בבאר שבע

נחמן גלבוע

.

משתתפים: נועה, דוד, שירה, דורין, מור, עדי, גל, רן, דן, ענבל, עלוה, שחר (בני 24), המדריך, אדם (30). וגם הכלבות, נענע ולייקה, מגזע בדואי-מעורב.

 

השורשים: חברי קני הנוע"ל בחולון, ברחובות, במודיעין, בקריית גת, ביבנה ובהוד השרון, שיצאו לנח"ל בארבעה גרעינים שונים במחזור ר"ס.

פגישה ראשונה: בכיתה י"א, בתהליך הקמת הגרעינים.

הידוק הקשר: בשנת שירות כי"גימלים בחיפה, באשקלון, בטבריה ובהוד השרון בשירות בנח"ל, כולל פרק המשימה במועצה האזורית אשכול, בהתחברות הגרעינים בשלבים שונים עד להיווצרות הקבוצה הנוכחית.

מגורים ברמות: שכונת רמות. שכונה נאה, בתים צמודי קרקע, אוכלוסייה אמידה מהמעמד הבינוני ("קיווינו למצוא בית בשכונה אחרת שבה גרים החברים שלנו, אבל לא מצאנו משהו בגודל המתאים"). חלק מהפעילות החינוכית מתבצע עם ילדי השכונה.

הוואי: דירה בת ארבעה מפלסים, שבהם חדרי שינה וחדרי עבודה. על לוח בסלון תלויות תמונות נוף מחופי הוואי, שצילמה עדי מהקבוצה במהלך ביקור אצל אחיה המתגורר בארץ האקזוטית ההיא ("רציתי לשתף בזה את כל הקבוצה"). ליד התמונות ניצבות מסכות לבנות וצבעוניות, שנותרו מערב יצירה של הקבוצה ("חלק מיצירות האמנות נאכלו על ידי הכלבות").

המדריך המיתולוגי: אדם, בוגר קן הנוע"ל בקריית ים וחבר קיבוץ המחנכים בראשון לציון, התמנה להדריך את חברי הקבוצה עוד כשהיו בכיתה י"א, ליווה אותם בכל השלבים, וממשיך בכך גם כיום. בנוסף, הוא מרכז את פעילות התנועה באזור הנגב. (חברי הקבוצה: "הוא דמות משמעותית בחיינו. הוא הפך לשותף שתורם מהניסיון שלו").

המשימות: שירה מרכזת את הפעילות התנועתית בשתי שכונות בבאר שבע, בקן נווה נוי ובקן נווה זאב, מדריכה קבוצה שנמצאת בי"ב; מתחילה שנת פעילות שלישית בעיר. ענבל מדריכה ב"בית למדע ועמדה" בשכונת נחל עשן בבאר שבע ("זה בית שמקיים פעילות קהילתית עם ילדים ובני נוער, שמתמודד מצד אחד על הלמידה והחשיבה הביקורתית ומצד שני על העמדה כלפי הידע. זה ניסיון לחבר את מערכת הלימוד הפורמלית עם הבלתי פורמלית"); נועה מדריכה ברהט ובדריג'את במסגרת המרכז המשותף ליהודים וערבים בנגב, שבו מדריכים יהודים פוגשים ילדים ובני נוער בדואים, ומקיימים פעילות של תנועת הנוער העובד במטרה ליצור מרכזים משותפים למפגשי יהודים וערבים; גל מרכזת את פעילות הנוע"ל במועצה האזורית אשכול; דוד מרכז את הפעילות של התנועה בבאר שבע; דורין מדריכה בבתים למדע ועמדה בדימונה; עלוה מדריכה בשכונה יא בב"ש ומדריכת גרעין של הנוע"ל; דן מדריך בבית למדע ועמדה באופקים. רן מדריך נוער בשכונות ו' ו-י"א בבאר שבע ("גם נוער משוטט, גם נוער בסיכון, וגם נוער במועדונים ובתי ספר") ומדריך גרעין של הנוע"ל ; שאר חברי הגרעין עוסקים בפעילויות דומות.

תגובות התושבים: דווקא במקומות שלא ציפו לפעילות כזו של חברי הנוע"ל, קבלת הפנים היא הטובה ביותר ("ברהט, למשל, אנחנו אטרקציה מעצם בואנו למקום"). התגובות טובות יותר ככל שהפעילות עונה לצורכי האוכלוסייה, ולכן צריך למצוא לכל מקום את הפעילות המתאימה לו.

תגובות ההורים: יש דעות שונות ("חלק מההורים מפרגנים, חלק מודאגים לגבי העתיד שלנו, חלק לא תופסים את גודל המעשה בעינינו").

גאוות יחידה: מצטנעים ("שחר: בסופו של דבר, אין תחרות בין תנועות הבוגרים של תנועות הנוער, משום שכולנו שותפים לאותו מעשה בחברה הישראלית". עלוה: "הגאווה שלנו היא על כך שאופי הפעילות פונה להרבה מאוד בני נוער מאוכלוסיות מגוונות").

הקיבוץ של היום: "עצוב על קיבוצים שמתפרקים מהשותפות. אנחנו מנסים ללמוד מהקיבוצים גם את הדברים הטובים וגם את הפחות טובים ולהסיק מזה על עצמנו".

בילויים: דוד, עלוה, ענבל עם גיטרה בסלון; העלאת זיכרונות, ריקודים בסלון, טיולים.

מאכלים: אוכל קוצ'יני, חומוס, עוגות, פטריות ("אנחנו מאוד אוהבים לבשל, ויש לנו מאכלים מכל העדות").

ניקיונות: יש "שישי נקי" שבו כולם מנקים, ויש ניקיונות קטנים וכביסות באמצע השבוע.

מצב כלכלי: טוב, תודה ("אנחנו מנהלים מערכת כלכלית שכבתית ותנועתית").

עושה להם את היום: רן: "קפה קר אחרי יום קשה". ענבל: "חיבוק מאחד החניכים שלי". אדם: "החברותא בסוף היום בקומונה". עדי: "המפגש בסוף היום, אתמול שיחקנו מונופול כולנו והיה כיף". מור: "ברד קר ביום חם". דורין: "שיחה טובה או לבשל לחבר'ה". שירה: "כשיש לי מצב רוח לרקוד ולהשתולל". דוד: "חיבוק מאחד האנשים פה". שחר: "שוקו עם שלוש כפיות גדושות". עלוה: "להתקלח ולשבת עם האנשים באווירה טובה". נועה: "פגישה עם מישהו מעניין באוטובוס". גל: "שיחה טובה בסוף היום".

טוב להם בחיים: יש ימים טובים ומלאים שנותנים הרגשה טובה, ויש ימים קשים עם הרבה שאלות שגם מהם לומדים וצומחים.

בעוד עשור: שיתופיים וביחד.

 

קבוצת כיסופים נוסדה ב-2001, נמצאת בשכונת רמות בבאר שבע, מונה 12 חברים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים