קשר ישיר - קטעי עיתונות

25.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

 

זכאי. לא פנו אליו. צילום: ראובן קסטרו
פעם שומר, שומר תמיד

כנס בוגרי השומר הצעיר לדורותיו, 20.9

 

מבין שירי הזמרים שהופיעו באירוע אהבתי במיוחד את הביצוע של אברהם טל לשיר "לילה, דממה, סביב סביב מנמנמות פרות". התחברתי בנוסטלגיה לשלישיית שריד, ובנענועי רגל לקצב ולאנרגיות של הגרובטרון.

אני מציע, אם זה עדיין אפשרי, שמזכירות השוה"צ תעניק סמל בוגרים רטרואקטיבי לדני ליטני. ליטני סיפר שהזכות לקבלת הסמל נשללה ממנו, משום שסטה מדרך היישר, ומלבד שירים רוסיים הוא שר גם ג'ז - את השיר "מיכל שלי מיכל". לא הבנתי מדוע היו צריכים להביא את חמי רודנר בשביל ביצוע שגרתי ולא מעניין של "לי כל גל נושא מזכרת". אני חושב שדודו זכאי היה מבצע את השיר הזה טוב ממנו, אבל לדודו זכאי לא פנו. אולי כי דודו הוא עדיין שומר צעיר, ומי שמביא לנו את הכבוד אלה בעיקר אקס שומר צעיר.

ליטני. תנו לו סמל בוגרים. צילום: עטיפת תקליט

מהגרעין שלי, גרעין נחשון, הגיעו למפגש שלושה מחברי קיבוץ נחשון וארבעה שאינם חברי קיבוץ. אני לא יודע להגיד אם זה הרבה או מעט ביחס לאחרים.

 

שעה קלה של תשובה ניצחת

ערוץ 19.9 ,7; אתר הקיבוצים ,14.9; הארץ 17.9

 

בעקבות האלימות הקשה ביהודה ושומרון בין מתנחלים וחיילים ובין מתנחלים ופלסטינים, ובמטרה ל"הנמיך את גובה הלהבות", החליטו באגף התנועתי למשימות להוציא לדרך סדרה שנייה של סדנת מפגשים בין חילונים לדתיים, כך בישר דובר התנועה הקיבוצית, אביב לשם. "אנו חייבים להיפגש. דיאלוג, דיון במעגל, וניסיון להשפיע הם התשובה הניצחת לאלימות", הסביר היזם, מנהל אגף המשימות יואל מרשק.

לשם מסר, שסדנה עם תושבי יצהר נפתחה בבית התנועה הקיבוצית כבר ביום רביעי שעבר, ותשע סדנאות נוספות מתוכננות בהמשך, ביניהן עם רבנים, עם ראשי ישיבות ועם מנהיגי המתנחלים. מרשק אמר, שמעבר להיכרות אישית וללימוד בצוותא, "יעסקו בסדנאות במשמעות ההתנתקות, בהכרת השקפת העולם המנחה את המשתתפים, במציאת דרכים לפתרון בעיות לאומיות, וביצירת חוויות וקשרים בין אישיים, שיאפשרו גם ללכד את השורות וגם לחיות בשלום עם חילוקי דעות".

מרשק. "נרקומן תקשורת"

הכתב הקיבוצי של הארץ קרא, התרשם, ומיהר להעביר לקוראי העיתון את הבשורה על התשובה הניצחת שעומדת התנועה הקיבוצית לתת לאלימות המתנחלים. "התנועה הקיבוצית תערוך סדנאות הידברות עם המתנחלים", נכתב בעיתון, ובהמשך הובאה במלואה הודעתו של הדובר לשם.

מפגשים? דיאלוג? דיון במעגל? התשובה הניצחת הגיעה מכיוון אחר לגמרי: ביצהר קראו את הדברים שאמר מרשק ומיהרו לבטל. "מסתבר שסדנאות כאלה לא היו אמורות להתקיים כלל", נכתב בערוץ 7. "תושבי יצהר מעולם לא נשאלו אם הם מעוניינים להיפגש ולדון על נושאים כאלה ואחרים, אך הדבר לא מנע ממרכז המשימות של התנועה הקיבוצית, יואל מרשק, לפזר הודעות לתקשורת על מפגשים ועל סדנאות בין תושבי יצהר לקיבוצניקים, שידונו יחד על 'משמעות ההתנתקות' ועל 'מציאת פתרונות לבעיות לאומיות'". הכותרת שנתן ערוץ 7 לידיעה הייתה: "סדנאות היחצנות של התנועה הקיבוצית".

לא שהדברים מצוצים מהאצבע. מפגשים היו אמורים להתקיים, אבל על מנת לקרב את הקיבוצניקים ליהדות, לא על מנת להרחיק את המתנחלים מאלימות. על פי ערוץ 7, תושב יצהר, אליהו פרג'ון, פנה לפני ארבעה חודשים לראש אגף המשימות, והציע לו לקיים מפגשים ולימוד בחברותא בנושאי יהדות בין אנשי הקיבוצים לאנשים מהציונות הדתית. התנאי למפגשים הללו היה, "שהם לא מפורסמים בתקשורת ולא יהפכו אותם לאיזה שהוא דגל או למסע של יחצנות משני הצדדים. תנאי נוסף היה שלא מדברים על אקטואליה או על נושאים פוליטיים, אלא רק בנושאי יהדות".

בהמשך: "אבל מרשק לא הצליח להתאפק, על רקע האירועים האחרונים ביהודה ושומרון, הוא שיגר לתקשורת הודעות לעיתונות בסגנון 'אומרים די לאלימות' או 'תרומת הקיבוצים להקטנת האלימות ביהודה ושומרון', וטען שהמפגשים הללו אורגנו על ידי התנועה הקיבוצית כדי ל'הקטין את הלהבות', דבר שלא היה ולא נברא".

תושבי יצהר שהיו אמורים להשתתף במפגש הראשון החליטו לא להגיע. דובר יצהר, יגאל אמיתי, הסביר: "בעקבות הפרסום בתקשורת - שם דווח שיואל מרשק בחר להציג את הפרויקט כביכול כיוזמה של התנועה הקיבוצית לעשות סדנאות הידברות, כדי 'להרגיע את מתנחלי יצהר', החלטנו לבטל את הפרויקט, ואנחנו לא ניפגש איתם. יואל מרשק הוא מניפולטור ופרובוקטור מובנה, הוא איש שמאל קיצוני שמחפש פרובוקציות. מדובר בנרקומן תקשורת, והוא מוציא שם רע לתנועה הקיבוצית פעם אחר פעם אחר פעם".

מטעם ארגון לב יהודי, שהיה שותף לארגון הסדנאות, נמסר כי הם "מצרים על כך שיואל מרשק ניצל במניפולטיביות את הפנייה העניינית שלנו, וממשיך לרדוף תקשורת בכל מחיר, גם במחיר של פגיעה באמון בין הצדדים".

מרשק הודה, שהיוזמה לקיום המפגשים הייתה של ארגון לב יהודי, והסביר שהוא פנה לתקשורת, כי חיפש  אנשים שישתתפו בסדנה. לגבי הסיכום שלא ידברו על פוליטיקה אמר מרשק, ש"היהדות היא נושא רחב", והוסיף: "לתנועה הקיבוצית יש משימה לאחד לבבות, וכאשר הם פנו אלינו, אמרנו - ברצון רב. אנחנו רוצים לשלב ידיים". "אני מעדיף להיפגש עם קדאפי ולא עם הקיבוצניקים", הגיב אחד הגולשים באתר של ערוץ 7.

 

גולדבלט. התעלם מתקדים קצב. צילום: רענן כהן

בשם אומרם (לקט נבחר של ציטוטים מהשנה החולפת)

הדף הירוק, תשס"ח

 

הרב המקובל דוד בצרי על הפער בינינו לבין שכנינו: "עם ישראל הוא עם טהור, והערבים הם עם חמור". בנו, הרב יצחק בצרי, מרחיב: "הערבים הם חמורים ובהמות, נחותים הם, ניחנים בזוהמה של נחש".

 

ארקדי גאידמק על בניית כוחו הפוליטי: "קניתי את בית"ר ירושלים, ועכשיו 60% מהמצביעים המזרחיים הם שלי".

 

ח"כ שלמה בניזרי מסביר את הקשר בין רעידות האדמה למשכבי זכר: הקב"ה אומר: "אתה מרעיד את איבריך במקום שלא צריך להרעיד, אני ארעיד את עולמי במקום אחר כדי לעורר אתכם". ח"כ נסים זאב באותו עניין: "בהומוסקסואליות צריך לטפל כמו בשפעת העופות".

 

בניזרי על ההחלטה להעמיד אותו לדין באשמת לקיחת שוחד: "שמי הוא בניזרי ולא בניזרוביץ'. דרעי, פנחסי וחזן הם אלו שנחקרו במשטרה. שמות מהסוג הזה הם מזרחיים ומרוקאיים. לכולם ויתרו, ורק אצלנו לא".

 

ח"כ אסתרינה טרטמן מניחה את ח"כ אחמד טיבי, אחרי שמטוסו ביצע נחיתת ביניים בלבנון, במקום הראוי לו: "מוטב לו להישאר בין רגליו של נאסראללה בלבנון, כי שם מקומו הטבעי".

 

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) לח"כ זהבה גלאון בוויכוח על חוק שי דרומי: "הכנסת מטורפת, כי היא מחזיקה אנשים כמוך".

 

עודד קטש מסביר מדוע לא הצליח במכבי תל אביב: "הבן אדם (צביקה שרף) שכב עליי. לא יכולתי לעבוד ככה, הם לא נתנו לי לעבוד".

 

אריאל זילבר על הצפוי לאהוד אולמרט: "ראש הממשלה לא מעניין אותי, זה אפילו לא שווה יריקה... גם הוא, כמו שרון, יקבל את המכה שלו".

 

השרה רוחמה אברהם בלילא על הצפוי לאהוד אולמרט: "מה קרה? נכון, זו לא החקירה הראשונה וגם לא החקירה השנייה, וגם לא החקירה שלישית וגם לא החקירה הרביעית. ואני לא יודעת אם זו תהיה האחרונה. אבל למה? למי זה מפריע בדיוק?"

 

ח"כ צחי הנגבי לא מבין מה לא בסדר במינויים הפוליטיים שעשה במשרד הרווחה: "אף אחד לא אמר לי מעולם שהדבר פסול".

 

הרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון, בהתבטאות רגישה במיוחד בנושא גלעד שליט: "במצבים מסוימים צריך להגיד, שאנחנו מוכנים להקריב מול מה שדורשים מאתנו לשלם, כי מחיר התשלום הוא הרבה יותר כבד ממחיר האובדן של השבוי". אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, לא מבין מה רוצים מהמג"ד, שבעקבות הוראה שלו ירה חייל בפלסטיני כפות בנעלין: "אני מקווה שלא ילבישו עליו גם את תיק רצח ארלוזורוב".

 

השחקן חנן גולדבלט מתעלם מתקדים משה קצב: "זה נשמע לכם הגיוני שאני אנס? נשמע לכם נורמלי?"

מופז. חזה את הנולד. צילום: אריק סולטן

 

שאול מופז מזהיר מפני הצפוי להתרחש: "ללבני יש צוות מיוחד שמחפש אותי". ח"כ אביגדור ליברמן מסביר מה ישראל צריכה לעשות, כדי לחיות בשלום עם שכנותיה: "אם לא נשתגע פעם אחת כמו שצריך, נדמם לנצח".

 

דברים על דיוקם

הדף הירוק, 18.9

 

בעקבות מכתב שפרסם חיקי כספי מהסוללים במדור המכתבים לפני שבוע, ובהנחה שדברים שכתבתי בעבר לא הובנו כראוי, הריני להעמיד דברים על דיוקם: תקציב הקיום החודשי של זוג גמלאים בקיבוץ נחשון הוא 7,500 שקל (כולל קצבת ביטוח לאומי). תקציב הקיום של גמלאי יחיד הוא 4,500 שקל. מהסכום הזה מנוכה מה שמכונה אצלנו מס מוניציפלי 500 - שקל לאדם. יש בדעתנו, באמצעות התמורה ממכירת מניות תנובה והכנסת שותף למפעל, לסגור את נושא הפנסיה בצורה מסודרת לרמה מתקבלת על הדעת.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים