חזקים ואמיצים: רכזי ההנהגה הראשית לדורותיהם: ניר זמיר - 1994-1990

18.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

חזקים ואמיצים: רכזי ההנהגה הראשית לדורותיהם - ניר זמיר

נחמן גלבוע

 

תנועת השומר הצעיר קטנה עם השנים והשינויים שעברו על המדינה בכלל והתנועה בפרט ידועים ובכל זאת כל רכז (והייתה גם רכזת אחת יחידה) מרגיש כי בתקופתו גדלה התנועה. אנחנו לא מתפלאים: התום והטוהר ותחושת האמונה של מי שבתנועה עדיין חיים ומפרפרים. רכזי ההנהגה (שהפכו בקדנציות האחרונות למזכ"לים) מתבטאים על ציר הזמן

 

ניר זמיר - 1990-1994 - החזרה אל חוות הכשרה

 

עדיין לא הייתה אז תנועת בוגרים, שממשיכה את השומר הצעיר כמו שיש היום, אבל הזרעים התחילו להיזרע

 

ניר זמיר, 50, נשוי לגלית ואב לארבעה ("שני חיילים") מקיבוץ להב, גויס על ידי מזכיר הקבה"א בתחילת שנות התשעים, אלישע שפירא, לרכז את ההנהגה הראשית של תנועת השוה"צ; היה זה זמן קצר לאחר שסיים זמיר את לימודיו לתואר ראשון בגיאוגרפיה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת בן גוריון. זמיר, שהיה בצעירותו רכז אזור בשוה"צ, כששפירא היה רכז ההנהגה, נענה לאתגר ושימש בתפקיד מ1990 ועד 1994. לאחר סיום פעילותו הוא שב לקיבוצו, ונכנס למסלול של ניהול תעשייתי. כיום הוא משמש כמנכ"ל תשלובת שוקת, המאגדת את כל פעילות הבשר בלהב.

 

"בתקופה ההיא תנועת השוה"צ הייתה מאוד חזקה", הוא מספר "היו בה 15,000 חניכים בפריסה ארצית, שכללה את כל קיבוצי הקיבוץ הארצי וכמעט את כל הערים מקריית שמונה בצפון ועד דימונה בדרום. המשלחת מנתה 150 י"גימלים ועוד כמה חיילים בחופשה ללא תשלום. באותה תקופה גם הועברה מהקבה"א לשוה"צ האחריות לטיפול בחברי הגרעינים עד לסיום המסלול בנח"ל, כשקודם לכן התנועה הייתה אחראית רק עד שנת י"ב של החניכים. השקענו חשיבה בהעברת המשקל מהצעירים לשכבות הבוגרות יותר של בני ה-י"א וה-י"ב. התחלנו להקים חוות הכשרה שהיו נהוגות אז בנוער העובד, ובהן התנסו הבוגרים בחיי שיתוף לפני ההליכה לנח"ל".

 

אילו מטרות ויעדים הצבת ומה השגת?

"הדגש בתקופה שלי היה על עבודת צוות. זו לא הייתה הצגה של איש אחד. המטרות היו, קודם כול, לחזק את התנועה בכל המובנים - מספרי, ארגוני, תוכני, הדרכתי וכיווני ההגשמה. אני חושב שבגדול המטרות האלה הושגו".

 

חברי הגרעינים כבר לא כל כך הגיעו לקיבוצים וגם לא נשארו בהם.

"נכון. לכן עסקנו הרבה בשאלות, כמו משמעות ההגשמה בקיבוץ, מסלול הנח"ל וניסיונות למצוא מסלולים נוספים להגשמה, למשל מסלולים חינוכיים. עדיין לא הייתה אז תנועת בוגרים שממשיכה את השומר הצעיר, כמו שיש היום, אבל הזרעים התחילו להיזרע באותם דיונים".

 

השיא בתקופתו של זמיר היה קיום השומריה ביער משמר העמק. זה היה מפגן שהביא לביטוי ולמיצוי את הפעילות התנועתית שנערכה לאורך כל השנה. במחצית השנייה של כהונתו בתפקיד נבחר זמיר לשמש כיו"ר מועצת תנועות הנוער, והוא רואה בכך הכרה בשומר הצעיר כתנועה גדולה ומשמעותית בקרב תנועות הנוער. היחסים עם הקבה"א, שתקצב באותה תקופה במידה רבה את השוה"צ, היו תקינים וטובים. עם זאת, אנשי הקבה"א לא אפשרו לתנועת הנוער לחרוג מהתקציב.

 

"כשהתחלתי בתפקיד היינו בגירעון גדול", נזכר זמיר, "אבל בזכות עבודה טובה של הגזבר, ניר בהט, מלהבות הבשן, ושל מזכיר התנועה, אבנר קובלינר, שהיה אז ביסעור, הגענו לאיזון תקציבי ואחר כך אפילו לעודף בחשבונות הבנק שלנו".

 

שיתוף הפעולה בין השוה"צ למזכירי הקבה"א - אלישע שפירא, גיורא פורמן ועמירם אפרתי - הוביל לתחושה טובה אצל זמיר, שבתקופתו החל גם שיתוף פעולה נוסף בין השוה"צ בארץ לשוה"צ בעולם. חניכי התנועה מכל רחבי העולם נטלו חלק לא רק בשומריה, אלא במפעלי הקיץ של השומר הצעיר שכללו צופיות, הישרדות והווי לרוב. יוזמה נוספת שהחלה באותה תקופה התרכזה בהקמת המחלקה הבינלאומית, בראשות עופר סלע, שהיה אז מעין איש מילואים בתנועה, ורועי פלד שהיה בכיתה י"א. מטרת המחלקה הייתה ליצור קשרים עם תנועות נוער יוניות וסוציאליסטיות ברחבי העולם. בעקבות זאת, נערכו מפגשים רבים עם תנועת הפלקון הפלסטינית ועם נציגי תנועות אירופיות רבות.

 

כשהוא נשאל מה דעתו על מה שמתרחש בשוה"צ כיום, לאחר הקמת תנועת הבוגרים המשולבת בתנועה, נזהר זמיר בדבריו ומציין שאינו מעוניין להעביר ביקורת, ומעדיף לזכור את פעילותו בתנועה כפרק יפה בחייו. בכל זאת, נשמעת נימה מסוימת של ביקורת בדבריו, כשהוא מציין שלדעתו הדגש על תנועות הבוגרים, שבה הוא מצדד, לא צריך לבוא על חשבון הפעילות עם השכבות הצעירות יותר, המהוות את בסיס התנועה.

 

איך אתה מתייחס לרעיון של הקמת "שומר תמיד"?

"אני מאוד תומך ומאוד מברך על היוזמה הזו. זה מהלך נכון שנותן גיבוי רחב לתנועה, שומר על קשר ושומר על הגחלת. צריך רק להיזהר שלא להיגרר לנוסטלגיה ולא לנוח על זרי הדפנה. ראשי התנועה חייבים לעדכן אותה כל הזמן, ולפעול תמיד ברוח התקופה. אסור שתהיה נטייה לברוח לעבר המפואר, בגלל קשיים בהתמודדות עם הווה".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים