קנס של רבע מיליון שקל לכפר גלעדי בגין זיהום

18.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קנס של רבע מיליון שקל לכפר גלעדי בגין זיהום

יעקב לזר

 

למרות התראות של המשרד לאיכות הסביבה, המשיך הקיבוץ להפעיל שני אתרים לייצור קומפוסט, שמי התשטיפים שלהם חלחלו לאדמה וזרמו לנחל עיון. כפר גלעדי: זו החלטה פופוליסטית

 

בית משפט השלום בנצרת גזר, במסגרת עסקת טיעון, על קיבוץ כפר גלעדי קנס כספי בגובה 250,000 שקל, בגין זיהום מים, לכלוך והשלכת פסולת ברשות הרבים.

 

בין השנים 2001-2003 הפעיל כפר גלעדי בשטחו שני אתרים לייצור קומפוסט מזבל בקר. הקומפוסט הושאר על הקרקע ללא בידוד, הזבל הושקה בקיץ, ונרטב ממי גשמים בחורף. בהיעדר בידוד חדרו התשטיפים המזוהמים לקרקע, וחלקם זרמו על פני הקרקע עד לנחל עיון. למרות התראות חוזרות ונשנות, שקיבל הקיבוץ מהמשרד להגנת הסביבה, הוא המשיך בהפעלת אתרי הקומפוסט.

 

"אין להכביר מילים על חומרת העבירות", כתב בפסק הדין השופט תאופיק כתילי, "ברור שעבירות מסוג זה, נעברות ממניעים של השגת רווח כלכלי, תוך התעלמות מהנזקים ארוכי הטווח שהן גורמות ומהנחלה המפוקפקת שנזקים אלה משאירים לדורות הבאים. לפיכך, סבורני כי על בית המשפט להוציא מתחתיו מסר ברור, שלפיו ביצוע עבירות אלה אינו משתלם, וזאת על ידי הטלת סנקציה כספית גבוהה".

 

הקיבוץ ביקש להתחשב במצבו הכלכלי וטען, כי חובותיו מסתכמים במיליוני שקלים, אך בית המשפט קבע, כי לא הוצגה בפניו שום ראיה להוכחת טענה זו.

 

לאחר מתן גזר הדין אמר בא כוח הקיבוץ, עו"ד אבנר צור, שהקנס הכספי אינו סביר ואינו עולה בקנה אחד עם מדיניות ענישה ראויה. אורי אשכולי, מנכ"ל כפר גלעדי, אמר לכלכליסט: "אנו נזעמים. נעשתה החלטה פופוליסטית. בסך הכול דובר בזרזיף קטן, וכך גם נטען בתלונה. במקום להתעסק באריות, מתעסקים בקטנים".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים