החצר - מעשיות מהקיבוצים

18.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

ק. בוצניק

.

עוטפים את יישובי העוטף

 

בימים אלה התחילה בניית ממ"דים (חדרי ביטחון) ביישובי עוטף עזה ושדרות. בשלב ראשון החלה הבנייה ב-12 יישובים (כולל שדרות), בכ-3300 יחידות דיור ובהשקעה של למעלה מ-327 מיליון שקלים. איתן ברושי מוסר ששר הביטחון פועל להשלמת המיגון בטווח 7 ק"מ

יהודה אולמן. צילום: דוד עינב

הבחור מאפיקים

 

יהודה אולמן, בן אפיקים, מפסל זה 14 שנה דמויות מעץ בסטודיו קטן בקיבוץ. אולמן נולד בתאריך מיוחד: כ"ט בנובמבר, 1947 - יום הכרזת המדינה. לטענתו, אף על פי שהוא אוהב את הארץ, וחושב שליהודים יש רק מקום אחד לחיות בו, התאריך ההיסטורי לא השפיע עליו בצורה יוצאת דופן. כשמפשפשים בעברו מגלים ששר פעם בלהקה 'הבחורים מאפיקים', שהייתה פופולרית בשנות ה-80 בארץ ואף בברזיל. את הפסלים הפיגורטיביים הוא מוכר בגלריה קטנה הצמודה לסטודיו לכל מי שלא נבהל מהמחירים, ובינתיים עובד לפרנסתו כמנהל השירות במפעל רכב חשמלי.

 

הפסיפס

ישוע בכלא מגידו

 

בשעה טובה נפתחה לציבור הרחב רצפת הפסיפס של בית התפילה הנוצרי, שהתגלתה בצומת מגידו ב-2003.

במקום נחשף בית תפילה קדום לישוע הנוצרי, הוכחה לקיומו של בית התפילה הנוצרי הקדום ביותר בעולם.

לאתר, שממוקם בסמוך לכלא מגידו, חשיבות ארכיאולוגית ודתית רבה, וגילויו עורר התרגשות של ממש בקרב הנוצרים בעולם. ועדת השרים לפיתוח הנגב והגליל בירכה על המיזם, ולבקשתו של ראש מועצת מגידו, חנן ארז, כונסה ועדת שרים שלקחה על עצמה לפתח את האתר כמכלול תיירותי, תרבותי, דתי והיסטורי.

 

כושר קיבוצי או 70 ובריאים

 

עין המפרץ

 

בעין המפרץ חוגגים כבר מפברואר, 70 שנה לעלייה לקרקע. כל חודש בחודשו נערך אירוע מיוחד בסימן חג הקיבוץ כאשר לקראת ראש השנה עולה הרף ומגיעים לדבש שבתפוח: פתיחת גן ה-70, 'פארק כושר' ברוח עתידית שהגה חבר הקיבוץ, גיל עומר. הגן הוקם על שטח נטוש והפך לאחד האזורים הירוקים והמושקעים בקיבוץ. משובץ במכשירי כושר, ספסלים ובתאורה מתאימה, מרכז הגן הורים וילדים ומדרבן לפעילות גופנית. עוד בתוכנית: מפגש רב דורי, קיר אמנותי משותף לכל בתי האב בהדרכת האמנית דלית בן-שלום, אירוח של מפעל ימה וקינוח בקיבוצידע - ספורט עממי קיבוצי שכולל טיול אופניים סביב הקיבוץ וטורניר כדורגל. שומרים על כושר? דליה (מנהלת הצוות המוביל את חגיגות ה-70):'שילבנו בין חברתי לספורטיבי על משקל 'נפש בריאה בגוף בריא'.

 

הגנז האמריקני בחברת מנהלת ספריית השלום בגבעת חביבה, סמירה מחמיד.

שלום דיגיטלי

 

גבעת חביבה

 

פרופסור אלן ויינסטיין, גנז המדינה של ארצות הברית, ביקר בשבוע שעבר (3.9) בספריית השלום בגבעת חביבה. מלווה בגנז המדינה הישראלי, ד"ר יהושע פרוינדליך, הגיע פרופסור ויינסטיין לסקור את אוסף העיתונות הערבית הייחודי של הספרייה ואת מאמצי הדיגיטיזציה שנעשים לשימורו. ביקור זה בא בעקבות ביקור גנז המדינה הקנדי בספרייה בחודש שעבר. שני הגנזים מנסים לקדם יחד מיזם דיגיטיזציה רחב היקף של חומרים ראשוניים, המתעדים את תקופת המנדט הבריטי בפלסטינה-א"י והמפגש בין האוכלוסיות היהודית והערבית על כל היבטיו. היוזמה נתמכת על ידי ממשלות ארצות הברית וקנדה. פרופסור ויינסטיין ציין את העבודה החשובה הנעשית בספריית השלום, והבטיח לסייע בהרחבה ובהשלמה של המיזם, החיוני בעיניו להיסטוריה ולמורשת של שני העמים, החיים על אותה פיסת ארץ.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים