מהצד: שובר שמירה

18.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מהצד: שובר שמירה

תום שלח

.

שאגה הדהדה בין עצי האורן "ג'ימליה!!!", וכל היער ענה בקול גדול "ג'ים, ג'ים ג'ים!!!!" ברגע הזה הבנתי, שאם לא אעצור את עצמי מיד, אגיע לסף התהום של החזרה בתשובה לדת ה"שומריזם"

 

הדקו את השרוך, גהצו את פיסת הפלנל הכחולה ונקו את הפלדיום (או הקרוקס). תנועת הנוער, שגרמה לסטאלין להיראות קפיטליסט - השומר הצעיר - חוזרת.

 

כן, כן, השומר הערירי שכבר שנים מחובר למכשירי החייאה, עזוב ונשכח בבית האבות של העולם המודרני, חוזר במחי קובי אפללו אחד למרכז הבמה, ואף אמצעי תקשורת לא מחמיץ את ההזדמנות להתרפק על עברו המפואר של הישיש, שפעם היה יפה בלורית ותואר.

 

אודה ולא אבוש, אני והשומר מעולם לא שידרנו על אותו הגל. למרות שסבי יעקב פדן, הידוע בכינויו "פולי", היה מראשי התנועה, אני הבנתי בשלב יחסית מוקדם, שאני אמנם צעיר, אבל כנראה, שומר לעולם לא אהיה. כאשר גויסתי, מי יכול היה להתנגד? איזה ילד בכיתה ו' יכול היה לעמוד מנגד, כשלנגד עיניו המפגן הפירוטכני המזהיר, שמכונה "מפקד אש", סיסמאות נזרקות לכל עבר, חלקן באש חלקן במילים, "עמוד דום", "עמוד נוח", "שומרים חזק!!!", "חזק ואמץ!!!". גם אני צעקתי בגרון ניחר, חש את האש יוקדת בחזי, מתמלא גאווה בחולצתי הכחולה ובכוח והסדר שנגלה לעיניי. באווירה זו יצאתי למחנה "בדואים".

 

בתחילה עוד צעדתי בגאון תוך שירה אדירה "זוזו הצדה, 'שומריה' באו, 'שומריה' זה פירמה אז עופו לפינה", או "על שפת ים כנרת שטה ספינה קטנה ודגלה אדום כאש וסיסמה עליה יש: 'שומריה', 'שומריה', 'שומריה', 'שומריה', 'שומרייייייה!!!'". רק לאחר שהתמקמנו במחנה שלנו, והצבנו מלכודות שנועדו למנוע מתקפת משחת שיניים מהיריבה המועצתית השנואה - מוסד "הרי אפרים" - התפניתי להביט סביבי.

 

כל היער הירוק נצבע בכחול, ריח עז של תירס מקופסאות ושל נקניקי קבאנוס מילא את הנחיריים, ושומרים ושומרות התרוצצו בין עצי החורש כמו שורה של נמלים מרקסיסטיות. שאגה הדהדה בין עצי האורן "ג'ימליה!!!" וכל היער ענה בקול גדול "ג'ים, ג'ים ג'ים!!!!". ברגע הזה הבנתי, שאם לא אעצור בעצמי מיד, אגיע לסף התהום של החזרה בתשובה לדת ה"שומריזם". התהום שאליה קפצו אבותיי, על מנת להשתכשך במימי המפעל הציוני, וכעת אני עומד ליפול בעקבותיהם, תוך התעלמות מהעובדה שהמים כבר מזמן התייבשו או נעכרו. שנה אחר כך עזבתי את הקן. השילוב של מק"ק ג'וקי והמשך חלחול ההבנה, שעד גיל 18 אין שום סיבה לקחת חלק במסגרת מיליטנטית, גרם לי להתנתק ולעבור לעולם נטול סנדות וקשרי מוט. מאז השקפתי עליהם מהצד. רבים מחבריי נותרו במערכה, פחות בגלל האידיאולוגיה ויותר בגלל המדריכות המצודדות ממוסד "צפית" (או אולי בכלל "מבואות עירון"; עברו 15 שנה, לך תזכור), והשומר נותר עדיין עדכני וגזעי כשהיה. מבחינתו, הוא מתחדש כל הזמן ואפילו עדכן לאחרונה את הדיבר העשירי שלו מ"השומר הוא טהור במחשבותיו, דבריו ומעשיו (אינו מעשן, אינו שותה כהל ושומר על הטוהר המיני)", ל"השומר ישר וטהור בהליכותיו, יוצר ומגשים סגנון חיים חלוצי". בכך איפשר לחלוצים הצעירים לראות בחורה ולשכוח הכול (טומבלליי) בלי לפגוע בחוקי הברזל שלו.

 

ביום שבת יעלו על הבמה מיטב אמני ישראל וישירו את שירי התנועה בביצועים מחודשים, אל מול אלפי בוגרים. חלקם ישתו כהל, חלקם יעשנו ואחרים אפילו יירדמו במשמרתם על הטוהר המיני. זו בדיוק ההזדמנות לנתק את החולה הסופני ממכונת ההחייאה המלאכותית ולהכריח אותו לנשום אוויר, שתוקפו פג קצת אחרי שנות ה-40 הגיע הזמן שהתנועה תבין, שלא די בלחדש את "יונה פעמונה" או "דוגית נוסעת". על מנת שתשרוד היא צריכה (אגב, כמו כל שאר תנועות הנוער הפוליטיות) להשליך את כל מרכיביה הארכאיים למנהרת זמן, כדי שיתאימו לפחות במעט לשנות ה-2000 אני ממליץ להתחיל בחולצה...

 

לנתק את החולה הסופני ממכונת ההחייאה המלאכותית ולהכריח אותו לנשום אוויר, שתוקפו פג קצת אחרי שנות ה-40 הגיע הזמן שהתנועה תבין, שלא די בלחדש את "יונה פעמונה" או "דוגית נוסעת". על מנת שתשרוד היא צריכה (אגב, כמו כל שאר תנועות הנוער הפוליטיות) להשליך את כל מרכיביה הארכאיים למנהרת זמן, כדי שיתאימו לפחות במעט לשנות ה-2000 אני ממליץ להתחיל בחולצה...

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים