מפקד אוכלוסין: גרעין פרא, השומר הצעיר - תנועת הבוגרים

18.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: גרעין פרא, השומר הצעיר - תנועת הבוגרים

נחמן גלבוע

 

משתתפים: אורטל, טלי, שגיב, מעיין, יעל, איזי, לירן, מרגלית, מגלי (כולם בני 23), והמדריכה, מיכל מרטון (27)

 

השורשים: קני השוה"צ בירושלים, בחולון, בבת ים, בנחשונים.

פגישה ראשונה: בכיתה י"ב, בתהליך קבוצות המשך של שכבת רעות. המשך הדרך: שנת י"ג ברחובות והדרכה באזור השפלה, יציאה לנח"ל ועיסוק בתפקידי חינוך והדרכה ברחובות בפרק המשימה בנח"ל, המשך כגרעין בתנועת הבוגרים בשכונת קריית משה ברחובות.

המדריכה: היא מדריכה אותם מתחילת הדרך, קרוב לשש שנים . מיכל: "בשנים האלה חלה כל הזמן התפתחות. חברי הגרעין כבר מדריכים בעצמם גרעינים אחרים. אני מלווה אותם בדברים שהם בוחרים לעשות, ויש בינינו שותפות וחברות".

השכונה: בתי שיכון, דירות קטנות יחסית, מרבית הדיירים בני העדה האתיופית ("נחשבת לאחת השכונות הקשות בארץ"), תשתיות מוזנחות ללא מדשאות ומגרשי משחקים.

הבית: דירה בלב השכונה, קומה רביעית ללא מעלית ("עברנו לפה לפני חודש, כשנגמרה השכירות בדירה הקודמת. יכולנו למצוא דירה גדולה יותר במקום אחר, אבל העדפנו להצטמצם ולהישאר בשכונה. כשהנערים פה שומעים שאנחנו גרים בשכונה, זה יוצר משהו אחר ביחסים איתם").

חיבורים: על קיר בסלון תלויות שלוש תמונות בשחור-לבן של חלוצים, שמרגלית בחרה מתוך הספר "100 שנה לקק"ל". לידן מונחת כרזה של הליגה הסוציאליסטית - השומר הצעיר מ-1942. על קיר אחר ציור של יונה וולך שציירה חברת הגרעין. מעל המחשב איור של צמח עם שיר של רחל העוסק בצמיחה, שהוקדש לגרעין פרא מגרעין צלול מאותה השכבה. מובייל עם ציפורים ושתי בבושקות מוסיפים צבעוניות לסלון.

המשימות: אורטל מדריכה את גרעין לביא הנמצאים בשנת י"ג, ומדריכה במתנ"ס ובקן השוה"צ בקריית משה. טלי מדריכה את גרעין מבול, שהתגייס לאחרונה לנח"ל, וקומונרית-בוגרת בקן השכונתי. שגיב מדריך גרעין קמה בשכבת הפועל, וקומונר-בוגר בקן קריית משה. מעיין מדריכה את גרעין צור, הנמצא באמצע מסלול הנח"ל, מדריכה נערים בסיכון בקן בשכונה, וקשורה לאגף הנוער בעיריית רחובות. יעל מדריכה את גרעין יהב, שמגיע לפרק המשימה בנח"ל, פעילה במחלקת ההדרכה בהנהגה הראשית של השוה"צ, ותדריך קבוצת י"ב בשכונה. איזי מדריך גרעין מפרץ, שנמצא בשנת י"ג בעכו, ורכז אזור דרום בתנועה. לירן מדריך גרעין אדמה, שחבריו היו במשמר העמק בשנת י"ג והתגייסו, וגם רכז אזור דרום בתנועה. מרגלית מדריכה במתנ"ס בקריית משה, מדריכה ביחידה לקידום נוער ברחובות, ומובילה את בית המדרש החלוצי של השוה"צ. מגלי מדריכת גרעין לביא עם אורטל, מדריכה ביחידה לקידום נוער ברחובות.

התגובות בשכונה: בהתחלה היה מוזר לתושבים לראות את חברי הגרעין, המתגוררים בתוך השכונה כבר למעלה משנתיים ("הנערים התפלאו שאנחנו חוזרים איתם הביתה אחרי הפעולה"). בהמשך נוצרו שיתופי פעולה טובים עם התושבים, עם המתנ"ס ועם גורמי הרווחה ("מכבדים אותנו").

תגובות ההורים: רוב הורי חברי הגרעין שמחים, מפרגנים, גאים במעשיהם, אבל גם מביעים דאגה לעתידם. תגובות כלליות: אתם עושים עבודת קודש ("אנחנו לא אוהבים שמתייחסים אלינו כאל יחידי סגולה. היינו רוצים לראות הרבה יותר אנשים בגילנו עושים דברים דומים").

ייחודיות: הייחודיות של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר היא בניסיון לעצב את המציאות מחדש, כשהבסיס הוא היסטוריה שומרית בת 95 שנה. השיטה החינוכית והמבנה הפנימי שונים מאלה של התנועות האחרות.

הקיבוץ של היום: "קשה ומעציב לראות את ההפרטות ואת השכר הדיפרנציאלי, אבל אנחנו מנסים ללמוד מהקיבוצים ולהבין איפה היו הטעויות. לחברה הקיבוצית יש עדיין תפקיד חשוב בחברה הישראלית".

תרבות: יום גרעין בימי רביעי ("מתייחסים לשאלות השעה התנועתיות"), קבלות שבת וערבי חג שכבתיים ("שירה בציבור, הקראה של דברים שאנשים בחרו או כתבו, למידה משותפת").

מאכלים: סושי תוצרת בית, שניצלים, אורז, פשטידות, מיץ פטל ("יש לנו חובבי בישול משקיענים").

תורנויות: אין. מנקים באופן יסודי בסופי שבוע, וכל אחד בזמנו החופשי במהלך השבוע.

מצב כלכלי: גומרים את החודש ואפילו קצת חוסכים ("חבל שיש יחס הפוך בין העבודה החינוכית לגובה השכר שלנו, אבל בזכות הקופה המשותפת אנחנו מצליחים לספק את הצרכים").

בעוד עשור: "אנחנו מנסים לעצב את תוכן החיים שלנו, ונדע להתאים לזה את הצורה".

עושה להם את היום: אורטל: "לראות את החדר אחרי שארגנו ושיפצנו אותו". טלי: "שיחה עם חניך". מיכל: "רגעים של אושר בתוך המסע שבו אנחנו נמצאים". שגיב: "שיחה טובה עם חניך או עם חבר גרעין". יעל: "כשהחניכים שלי מתקשרים מהצבא, ומדברים על התנועה ועל פרק המשימה". איזי: "להתחיל את היום עם המשימה שלו, ולסיים אותו בפגישה עם חברי הגרעין". לירן: "להגיע בערב הביתה ולפגוש את החבר'ה בסלון". מעיין: "ימי הולדת בגרעין".

טוב להם בגרעין: "הסיסמה שלנו: גרעין פרא - הכול לטובה!!!"

 

גרעין פרא נוסד ב-2002, נמצא בשכונת קריית משה ברחובות, מונה תשעה חברים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים