החצר - מעשיות מהקיבוצים

11.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

אצלנו בשכונה. בית אלפא. צילום: דוד עינב

קיבוץ גלויות

בית אלפא

 

בפעוטון זית שבבית אלפא, לצד ילדי המשק, תוכלו לפגוש בשלוש פעוטות אתיופיות - סלמואיט, מסרט וטיגיסט ממרכז הקליטה - בליה האוקראינית שמאומצת על ידי זוג מהקיבוץ, ואף בהלאל הדרוזי מכפר סזור, שאמו עובדת בבתי הארחה בקיבוץ.

בנוסף, תראו שם גם את יהונתן מחפציבה, שאמו אנגלוסקסית ולכן מדבר בבית אנגלית. למרות שהגננת, ענבל כהן, מדברת עברית, היא מספרת שכשהילדים בוכים הם עושים זאת בשפה שלהם.

כשזה קורה ניתן לשמוע בגן ערבוב של ערבית, אמהרית, אוקראינית, אנגלית ועברית. מה שכן, לילדים יש שפה משלהם שחוצה תרבויות, והם מתחברים ועוזרים זה לזה כמו שדמיינו תמיד שיכול להיות. שבת אחים יחד.

 

שביל החלב

ניר יצחק

 

מסתבר, שלא מעט חברים מניר יצחק השתתפו לאחרונה בקורסים שונים לייצור מוצרי חלב. עובדה זו גילה במפתיע שמיל בלברמן, מרכז הרפת של הקיבוץ, כששם לב שיש קצת פחות חלב במכלים. כל חובבי החלב מתבקשים לתאם עמו בצורה מסודרת, ובשום אופן לא לשתות חלב לא מפוסטר!

 

צב ים. שיהיה בהצלחה

מעקב צמוד

אורנים

 

סטודנטים לביולוגיה, במכללה האקדמית לחינוך אורנים, מבצעים בשבועיים האחרונים מעקב צמוד של 24 שעות ביממה אחר צבים רכים בשמורת אפק, שליד קיבוץ אפק. במסגרת הקורס לשמירת הטבע עוקבים הסטודנטים אחר התנהלותם של הצבים, שנמצאים בסכנת הכחדה, ובודקים מה הם עושים בשבועות הראשונים לחייהם.

מתברר, שהפעולה הראשונה שמבצעים הצבים היא התחפרות בבוץ לצורך הסוואה והגנה, כך שאינם נראים כלל, גם לא לעיני הסטודנטים. המעקב מתבצע בעזרת משדרים זעירים המוצמדים לשריונם הרך בדבק כירורגי שמחזיק שבועיים בלבד. אם למישהו יש הצעה לדבק בעל אורך נשימה רב יותר, ד"ר אורי שיינס, מנהל המיזם, ישמח לשמוע עליו.

 

סאצ'י וחבר. עד 120

סאצ'י בפאריז

משגב עם

 

מזל טוב לאריה (סאצ'י) שגיא, חבר קיבוץ משגב עם ומנהל מוזיאון תל חי, במלאת לו 70 שנה.

סאצ'י חגג עם בני משפחתו ועם חברים במוזיאון לצילום בגן התעשייה בתל חי, וזכה לקבל מתנת יום הולדת מפתיעה מהתעשיין סטף ורטהימר - חופשה זוגית מפנקת בפריז. ורטהימר, שהגיע לברך אותו באופן אישי, אמר שאינו מכיר איש כה טוב, צנוע ומקצועי כסאצ'י.

 

אלוף בליאון

מענית

 

כל הכבוד לאיתי גרואג מקיבוץ מענית, שייצג אותנו בתחרות אופניים גדולה שנערכה בשבוע שעבר בליאון שבצרפת. איתי זכה במקום השני. לפניו הגיע ראשון רוכב צרפתי, שמדורג בצרפת במקום ה-11 בקרוס קאונטרי.

 

סיבה למסיבה

ניר עם

 

מלבד זה שלא יורים עליהם בזמן האחרון, מצאו בניר עם עוד כמה סיבות טובות לחגוג בשבוע שעבר: תחילת בניית הממ"דים בבתי החברים ושנת ה-65 להקמת הקיבוץ. אסאדו כיד המלך הוכן לחברי הקיבוץ על ידי שכניהם מאור הנר, שגילו שהם מגובשים מתמיד.

 

דרומים במרכז. פעם ראשונה בים?

פילים ואריות

 

פעילי אגף המשימות, ובראשם המתנדב בומה ענבר מנווה מונוסון, ארגנו בחודש האחרון שני סיורים לילדי הפלסטינים מאזור דרום הר חברון. הילדים ראו אולי לראשונה בחייהם ים, ולקינוח ביקרו בספארי ופגשו פילים ואריות שעליהם שמעו באגדות. הסיורים, יש לומר, נערכים בשיתוף עם המינהל האזרחי, עם הנהלת הספארי, עם הפועל תל אביב ועם עיריית תל אביב.

 

התשמע קולי

יפעת

 

צביקה לוי עושה זאת שוב, והפרלמנט שהוא מוביל באופן עקבי ומורכב מקיבוצניקים וממושבניקים - חברי "פרלמנט העמק" - יורד שוב דרומה מחר (יום שישי) לקיבוץ בארי, שם יתארחו אצל חברי הקיבוץ, מני ואיילת גודארד, לערב שירה בציבור, שיוקדש באהבה לגלעד שליט. במפגשי הפרלמנט, כמו גם בנוכחי שיתקיים מחוץ לטריטוריה המקומית, משתתפים למעלה מ-100 חברים, ביניהם 20 נגני חצוצרה, תופים, טרומבון וכינורות. מארגן המפגש, צביקה לוי (יפעת), אמר כי חברי הפרלמנט ישמחו להשתתפותם של חברים מקיבוצי האזור, במטרה ששירתם ונגינתם האדירה של החברים תישמע עד למרתפי החמאס בעזה, ותעודד את רוחו של גלעד.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים