חדר אורחים: ירוק מתאים לנו - חזון התנועה הקיבוצית צריך להעמיד את איכות הסביבה במקום גבוה

11.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

חדר אורחים: ירוק מתאים לנו

ארנון אבני

.

אם רוצים לעדכן את חזון התנועה הקיבוצית, כדאי שהתוכן יהיה רלוונטי לעתיד ולא רק תירוץ לליכוד השורות. בניסוח המחודש של החזון צריך להעמיד את איכות הסביבה במקום גבוה

 

 שמעתי שמתנהלים דיונים על חזון התנועה הקיבוצית. אני לא בטוח שצריך היום חזון במובנו הפוליטי, ואפילו לא חזון מעבר לערכים שמאפיינים אותנו היום: שוויון, חיי קהילה וערבות הדדית. אבל אם רוצים משהו רחוק יותר מחיי השעה וגדול יותר מהקו הכחול של תחום הקיבוץ, צריך לעשות זאת מתוך ראייה מפוקחת. לא רק מה טוב לעם ישראל, אלא גם מה מתאים לנו, מה נוכל לשאת.

 

חזון עלול להיות מלכודת לפתאים ולחסידים שוטים. לפעמים, מטרותיו מאבדות את תקפותן, אבל הוא ממשיך להתקיים בשביל תוצר הלוואי - האחדות וההסכמות הפנימיות. מכיוון שקהילה רב דורית איננה יכולה לקיים הסכמות אידיאולוגיות בעלות גוון פוליטי, שיעברו מדור לדור, אין פלא שנכשלים כל ניסיונות ההחייאה, על פי הדגם של העבר הפוליטי.

 

מופעי החייאה משעשעים מהסוג הזה מופקים זה שנים ברחבי התנועה, בתקווה לצקת משמעות לחיי הקיבוץ המשתנה לנגד עינינו. כמובן, זה לא יצלח ולא בגלל איכות הרעיונות שהם בדרך כלל ראויים ונכונים, אלא בגלל הקשר המלאכותי שבינם לבין חברי הקיבוצים.

 

אם חשוב לנו החזון גם כמרכיב מלכד וגם כתבלין לחיים, עליו להיות רלוונטי לחיי הקהילה ולהתאים למה שהננו ולמה שנהיה בטווח הנראה לעין. ומה שאנחנו זה קהילות לא גדולות בעלות אופי יצרני וחקלאי, שמשתייכות בדרך כלל למעמד הבינוני בישראל; פה ושם אנחנו מגלים דמיון ויצירתיות, אבל גם סתגלנות אפרורית והליכה בתלם לא חסרים לנו; בשל האופי הפריפריאלי, ולפעמים הפרובינציאלי, אין אצלנו סממנים רבים של צריכה ראוותנית; החקלאות שסביבנו מעוררת בנו עניין רב בטבע יותר מאשר קורה במרכז הערים; אנחנו גם מייחסים משמעות רבה לחינוך, ורובנו המכריע רואה בשוויון ערך חשוב.

 

ירוק, זה העתיד

 

בלי להתפרק מהערכים שמחזיקים בהם חברים רבים בקיבוצים, אני מציע שנאמץ לעצמנו את איכות הסביבה כדגל וכיעד. לא צריך להיות אל גור כדי להבין, שזהו אחד המבחנים הגדולים שעומדים בפני האנושות כולה בעשורים הקרובים.

 

ישראל כבר מבוססת בבוץ עד ברכיה. למעשה, כבר עכשיו אנחנו מכלים משאבים יקרים שאולי לא ישובו. מי שעיניו בראשו מבין, שאלה הם המאבקים של הדור הזה ושל אלה שיבואו אחריו. אלה יהיו מאבקים גורליים שדוגמה ומנהיגות, אישית וקהילתית, יכריעו את תוצאותיהם.

 

זה ממש תפור עלינו. כקהילות מאורגנות נוכל להוות דוגמה ולשוב ולהוביל חדשנות: במיחזור פסולת, בהפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים, בגידולים אורגניים, בהטמעת שיטות מתחום החקלאות האורגנית בחקלאות הגדולה ובחינוך להגנה על איכות הסביבה.

 

אין בהצעה הזו משום סתירה לערך כלשהו מערכינו הישנים והטובים. זה הולך נפלא עם שוויון ועם אורח חיים צנוע. זוהי תורה שמביטה בעיניים, ללא רגשי נחיתות, לכל תרבות המותגים והזיוף הנלווה לה. יש בתרבות הירוקה משהו יותר אטי ויותר אנושי שטוב ומתאים לנו.

 

והכי חשוב: זה נכון, זה נחוץ והקרקע כבר מוכנה. לא מוכרחים לקבל החלטות חגיגיות. כל קיבוץ, ואפילו כל שכונה, יכולים להחליט על כך בעצמם, אבל טוב יותר יהיה אם נתאחד כולנו סביב הרעיון הזה שאינו מפלג ואינו מסכסך, ורלוונטי תמיד לחיי כל קהילה.

 

אפשר גם לראות בזה חידוש אחד גדול: אידיאולוגיה בכיף. בלי חירוק שיניים, בלי הקרבה.

האם נוכל להביא לתפנית כזו?

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים