הרחבה ירוקה בקיבוץ להבות הבשן

4.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

הרחבה ירוקה בקיבוץ להבות הבשן

רוני מ האס

 

בזכות ייצור החשמל הסולרי בבתיהם, לא יצטרכו הדיירים לשלם חשמל ב-20 השנים הקרובות.

 

שלב ב' של ההרחבה הקהילתית בקיבוץ להבות הבשן יוצא לדרך בימים אלה, כאשר הקו המנחה הוא בנייה אקולוגית. במסגרת ההרחבה מותקנות בכל הבתים מערכות אנרגיה סולרית פוטו-וולטאיות, העושות שימוש באור השמש לייצור חשמל. המערכת, המיובאת לארץ ומותקנת על ידי חברת סולרית-דוראל, הופכת כל דייר בהרחבה ליצרן חשמל של אנרגיה נקייה, כאשר בעקבות הסכם שנחתם עם חברת החשמל ועם משרד התשתיות, החשמל שייוצר על גג הבית יימכר בחוזה ל-20 שנה לחברת חשמל במחיר של שני שקלים לקילוואט, מחיר גבוה פי ארבעה ממחיר החשמל, אשר ישלם אותו בית עבור צריכת החשמל שלו.ההכנסות ממכירת החשמל יקזזו את חשבון החשמל, ולמעשה דיירי המיזם לא יצטרכו לשלם חשבון חשמל ב-20 השנים הקרובות.

מעבר למערכות האנרגיה הסולרית, יותקנו בכל הבתים מערכות בקרת אנרגיה אשר מכבות באופן אוטומטי את המזגן ואת התאורה כאשר אין נוכחים בחדר. כמו כן, בכל בית תוקם תשתית מתאימה להתקנת מתקן ביתי למחזור מים אפורים בעתיד, לצורך שימוש חוזר במים אלה להשקיית הצמחייה בחצר הבית (ההתקנה עדיין לא מאושרת על ידי הרשויות), וכן מוצב בבתים כחלק מהמפרט הבסיסי קומפוסטר למחזור הפסולת האורגנית הביתית. בנוסף, מוקם בשכונה מרכז מחזור להפרדה בין סוגי הפסולת השונים.

 

במרכז ההרחבה מתוכנן לקום פארק רחב ידיים בן 11 דונם, שבמרכזו יזרמו מים ממעיינות האזור. ההרחבה בלהבות הבשן, אשר סבלה בתחילת דרכה ממיעוט נרשמים, הפכה להיות אחת ההרחבות החזקות בגליל העליון. לפני שבועיים נערך בקיבוץ אירוע רב משתתפים לציון האיחוד המוניציפלי של קהילות ההרחבה והקיבוץ. אילנה מיכאלי, חברת הקיבוץ, משווקת וקולטת את תושבי ההרחבה, מספרת כי מעבר לקו האקולוגי שמושך אליו מתעניינים רבים, מתמקדת עבודת הקליטה, בין השאר, בשילוב התושבים ובהיכרות עם הקיבוץ, וכן בעזרה במציאת מקומות עבודה בתוך הקיבוץ ומחוצה לו. נכון להיום הצטרפו לקיבוץ 30 משפחות חדשות, 25 מתוכן כבר מתגוררות בבתי ההרחבה, ו-20 משפחות נוספות כבר חתמו על חוזה. הקליטה להרחבה הביאה 90 ילדים חדשים למערכת הקיבוץ, ונפתח פעוטון חדש על מנת לתת לכך תשובה הולמת.

 

בימים אלה הוקמה ועדה, המורכבת מחברי הקיבוץ ומתושבי ההרחבה, אשר תדון בדרכים לחיבור בין הקהילה הוותיקה לתושבים החדשים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים