לקרנות קמ"ע יש הרבה כסף

4.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

דורון סט

לקרנות קמ"ע יש הרבה כסף

יעקב לזר

 

מחפשים כיוונים חדשים. הכנס הקרוב בסימן של שינוי .

 

"שינוי הפרדיגמה בחשיבה הכלכלית הקיבוצית", זו הכותרת שניתנה לכנס קמ"ע, שייערך ביום ג' הבא במלון שפיים. בכנס יופיעו בעלי מקצוע בכירים בתחום הכלכלה הקיבוצית והוא נערך מתוך החלטה לשנות את הגישה המסורתית של קמ"ע של "הצנע לכת", ולהציע כיווני עשייה אחרים ונוספים. ההון העצמי של שתי הקמע"ות ביחד - של התק"ם ושל הקבה"א - מגיע ל-130 עד 150 מיליון שקל, ועל בסיס זה הן יכולות להעמיד ערבויות עד חצי מיליארד שקל. בפועל הן מעמידות ערבויות בכמה עשרות מיליוני שקלים, ותחומי הפעילות העיקריים שלהן בשנים האחרונות היו הסדרים בקיבוצים והרפורמה בענף הרפת. אחד המסלולים שעבורם נבנתה קמ"ע, תמיכה בתעשייה הקיבוצית, הצטמצם מאוד בשנים האחרונות, גם משום כניסת שותפים למפעלים הקיבוציים שבדרך כלל מביאים איתם הון, וגם משום שהמערכת הבנקאית היום הרבה יותר ידידותית לתעשייה הקיבוצית מכפי שהייתה בעבר. "השינוי הראשון בחשיבה בנוגע לקמ"ע היה בהסכם תנובה", אומר דורון סט, רכז האגף הכלכלי בתק"צ. "הבאנו נדוניה לא קטנה להסכם הזה, והיה משא ומתן של תן וקח.

 

ביקשנו וקיבלנו את שחרור שטחי המגורים משיעבודים ודברים נוספים. בהמשך, הבנקים נתנו אישור לפתוח את קמ"ע לערוצי פעולה נוספים, כששלושת התחומים המרכזיים שבהם מדובר הם בנייה, תשתיות ופנסיה. השאלה שהצגנו לעצמנו הייתה אם זה מספיק; אם בכך מתמצות היכולות של קמ"ע, או שאפשר ללכת גם לתחומים נוספים. נושא הפנסיה ייפתר בתנועה תוך שלוש-ארבע שנים. מכיוון שיש מודעות לעניין, הוא ימצא את פתרונו, למעט שתי בעיות: המבוגרים בני שבעים ומעלה, שלא נצברה להם בכלל פנסיה, וקיבוצים חדלי פירעון, שממילא הם חדלי פירעון לחוב הפנימי של הפנסיה לחברים. פה יכולה להיות מעורבות של קמ"ע, אבל זו מעורבות נקודתית. זה לא תחום שימנף את קמ"ע. בנושא המגורים קמ"ע יכולה ותסייע, אבל היא לא השחקן היחיד בשוק. אנחנו רואים כניסה של הרבה גורמים שמזהים את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בתחום הזה.

 

היום אלה בעיקר גורמים פרטיים, אבל יש להניח שהבנקים יבואו אחריהם, כך שגם הנושא הזה ייפתר. איפה בכל זאת, לאילו תחומי פעילות נוספים אפשר להעביר את קמ"ע? לזה מוקדש יום העיון. אנחנו רוצים להיחשף, קודם כול בתחומים שהחלטנו לפעול בהם - פנסיה, תשתיות ומגורים – ואחר כך להיחשף גם למערכת הקיבוצית שבה מצויים הלקוחות שלנו, וגם למערכות החיצוניות: בנקים, חברות השקעות וגורמים מסחריים.

 

הרעיון הוא לבוא ולומר, כי לקמ"ע יש יכולות, בואו נראה איך הולכים יחד. בנוסף, יש לבדוק איך עושים משהו אחר, ומהם התחומים בתנועה הקיבוצית שנכון להתקדם בהם מבחינה כלכלית. חשבנו שנכון לפתוח את יום העיון רחב ככל האפשר, כולל לתחומים שכיום אנחנו מזהים כבעייתיים, כמו היי-טק למשל. המטרה היא לחשוב מחוץ לקופסה. ליצור גירוי מחשבתי ".

 

לאתר אגף הכלכלה

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים