מחלקה משפטית: שני חברים יצאו לדרך, אחד קיבל כדור בירך - רם וגיל מאיילת השחר יצאו לציד שהשתבש

4.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מחלקה משפטית: שני חברים יצאו לדרך, אחד קיבל כדור בירך

יעקב לזר

.

לא תמיד כדאי לתבוע פיצויים בבית משפט. את זאת למד רם מאיילת השחר, שייצא לצוד חזירי-בר עם חבר, והציד השתבש

 

שני חברי איילת השחר, רם וגיל, יצאו בינואר 1999 לציד חזירי-בר לילי באזור בריכות הדגים של הקיבוץ. האזור היה מוכר להם היטב, שניהם עבדו במדגה של הקיבוץ. הציד נעשה מרכב נוסע, שבו מורכב פרוז'קטור ידני, ולכל אחד מהציידים היה רובה שעליו מותקן זרקור. רם תיאר במשטרה את מה שארע: "יצאנו אני וגיל לצוד באזור בריכות הדגים באזור איילת השחר וישבנו שם והבחנו בקבוצה של חזירי-בר אשר עברו אותנו. ואז ירינו לכיוון שלהם ואחד מהם הרגנו והאחר הבחנתי שנפצע. אז אמרתי לחבר שלי גיל, שאני הולך לבדוק האם יש חזיר שנפצע, ובזמן שאני חיפשתי את החזיר שנפצע, חצה חזיר-בר ביני לבין גיל ואז גיל ירה לכיוון החזיר והכדור פגע בי".

 

רם נפגע בירכו. הוא הובא לבית חולים זיו בצפת שם הוצא הכדור בהרדמה מקומית והפצע נתפר. כעבור 4 ימי אשפוז השתחרר. לטענתו כתוצאה מהפגיעה נאלץ לעזוב את עבודתו במדגה דבר שגרם לו הפסדי שכר. כמו כן התעכב קידומו בתחום הטאי-צ'י בו עסק. הוא אף לא יכול היה לשוב לצוד, דבר שגרם לו מלבד עגמת נפש רבה גם הפסדים כספיים, משום ששלל הציד היה משמש לו ולמשפחתו למאכל, וכיום הוא נדרש לקנות בשר. עוד טען, כי כתוצאה מהפגיעה הושחתו מכנסי הציד שלו, שתי חולצות שלבש ומשקפי הראייה שלו, שהיו עם הגנה מפני סינוור (שווי פריטי הלבוש שהושחתו 2,450 - שקל). הוא תבע פיצויים אותם הייתה אמורה לשלם חברת הביטוח כלל, הן על הנזקים הישירים שנגרמו לו והן על הנזק הלא ממוני בגין הפסד הנאת החיים והפסד תחביבו לצייד וכן עגמת נפש וכאב, בסך הכל כרבע מיליון שקל.

 

רם (שיוצג על ידי עוה"ד אליעזר בן חיים) לא צירף לתביעתו חוות דעת רפואית שתעיד על נכות כלשהי שנגרמה לו. חברו גיל לא התבקש להתייצב בבית המשפט. האם הירי נגרם בשל התרשלות של גיל? שאלה השופטת ח. וינבאום וולצקי מבית משפט השלום בתל אביב ופסקה: "לשאלה זו אין אלא להשיב בחיוב, כאשר גיל לא ראה להתייצב לדיון ולמסור גרסתו". האם גם להתנהגותו של רם בעת האירוע הייתה תרומה לתאונה, הוסיפה השופטת ושאלה, וגם על כך השיבה בחיוב: "בסופו של יום הרחיק התובע כ 80 - מטרים מהרכב. במצב דברים זה היה על התובע לסמן היכן הוא נמצא, ולו על ידי הרמת הרובה שעליו מותקן זרקור. לו היה נוהג כך, היה גיל יודע היכן הוא ולא היה מבצע ירי לכיוון זה".

 

מכיוון שרם לא הוכיח כי נותרה לו נכות רפואית כתוצאה מן הפגיעה, ולא הוכיח הפסדי השתכרות הנובעים מהתאונה, ולא הוכיח כי נמנע ממנו לשוב ולצוד, ומצד שני בכל זאת נגרמו לו כאב וסבל ועגמת נפש, קבעה השופטת וינבאום וולצקי, כי סכום הפיצויים במקרה זה יעמוד על 20,000 שקל. את האחריות לתאונה חילקה באופן שווה בין היורה והירוי, ולכן יקבל רם את מחצית הסכום 10,000 - שקל. "במאמר מוסגר" ציינה השופטת, "יאמר שהתובע בחר לפנות לבית המשפט ולגרור את הנתבעים לדיון ולהוצאות, הגם שהוצע לו סכום ראוי עוד בטרם הוגשה התביעה, וזאת במסגרת פשרה." אחרי שרם ישלם לעורך הדין את חלקו, הרבה בוודאי לא יישאר לו.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים