מפקד אוכלוסין: משפחת אלון, קיבוץ בארי

4.9.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת אלון, קיבוץ בארי

נחמן גלבוע

 

משתתפים: ענבל (43), ליאור (44), שני זוגות התאומים: אסף ועמוס (12.5), דן ויותם (8.5). וגם הכלבה, לוקה (ארבעה חודשים), שאומצה על ידי המשפחה לאחר שננטשה בפתח הקיבוץ

 

הקומתיים: שכונת מעבר. שתי יחידות דיור בכל קומה. השבילים בשכונה חפורים במסגרת שיפוץ כללי שנעשה בקיבוץ. בכניסה לבית משפחת אלון נטועים שיח בננות ועץ רימון, שאבא של ליאור דאג להביא לנכדים. סמוך לבית נמצא מגרש כדורסל שכונתי. 

קירות לבנים: הקירות בסלון חפים מתמונות ("סיידו לנו לפני שבוע ובינתיים אנחנו נהנים מהלבן"). ריהוט פרקטי. שולחן אוכל שהוזמן מהנגר במפלסים, והותאם למספר בני המשפחה ("יש גם הגדלות שיתאים למשפחה המורחבת"). שתי טלוויזיות, שני מחשבים.

פרנסה: ענבל היא מנהלת משאבי אנוש בדפוס בארי, ליאור עובד חלקי בדפוס ולומד במכון וינגייט לתואר שני.

ועדות: ענבל חברה במינהלת משאבי אנוש של הקיבוץ.

עיסוקים: ליאור עוסק בספורט מתוך אהבה, ענבל עושה את זה כי צריך.

השורשים שלה: אביה של ענבל, יצחק (איזי) רייך ז"ל, עלה בילדותו מגרמניה לשכונת נשר בחיפה. אימה, שרה (82), התגוררה בחיפה ולמדה בריאלי. הם הכירו כשהיו חברים בשני גרעינים שהקימו את בארי, הוא בגרעין הנוער העובד והיא בגרעין הצופים ב'. איזי היה מראשוני הדפוס ואחראי על הקשר עם הלקוחות, והמשיך לעבוד ליד המכונות גם לאחר שסיים תפקיד ניהולי. הוא נפטר בגיל 76. שרה הייתה מורה, ולאחר מכן מגיהה ועובדת בדפוס. לענבל יש שלוש אחיות: צביה (59) בבארי, רונית (56) בבארי, הדס (53) בניר יצחק.

שייח' אבריק: שרה, אימה של ענבל, נולדה לאיש ארגון השומר, וכשהייתה בת עשרה חודשים נפטרה אימא שלה משחפת. אביה העביר אותה למינקת בכפר ערבי ליד שייח' אבריק, אבל אנשי השומר הבחינו שהיא אינה ניזונה כראוי, ומסרו אותה למשפחה מאמצת בבאר טוביה. כשהייתה בת שנתיים חזרה לאביה שנישא בשנית, וכשהייתה בת שמונה נשלחה לכפר גלעדי לקבל חינוך חלוצי. הפרק הזה בחייה נמשך עד גיל 14, ואז היא נרשמה לבית הספר הריאלי להשלמת חינוכה. בגיל 17 היא נפרדה מאביה וירדה לנגב.

השורשים שלו: אביו של ליאור, עלי אלון (73), נולד בעין שמר. אמו, שמחה (69), נולדה בעיראק, עלתה לארץ בגיל תשע, והגיעה לעין שמר במסגרת חברת נוער. הם הכירו בקיבוץ ונישאו, ולאחר מכן יצאו לטיול ארוך סביב העולם. עלי, כיום גמלאי, עסק בכתיבה עיתונאית ובכתיבת שירה, היה מזכיר קיבוץ, רכז תרבות ועורך עלון. שמחה הייתה אקונומית. לליאור יש שלושה אחים: ניר (39) בעין שמר, יונתן (יוני) (37) בארצות הברית, הגר (29) בעין שמר.

בזכות הולת"ם: היא עזבה את הקיבוץ אחרי הצבא ולמדה באוניברסיטה בתל אביב. הוא למד במקום אחר, והגיש ולת"ם (ועדה לתיאום מילואים) כדי לדחות מילואים שהגיעו בזמן לא מתאים. בגלל הולת"ם הוא שובץ לשרת ביחידה אחרת, ושם פגש סטודנט עירוני שלמד אתה. הסטודנט ההוא החליט ששני הקיבוצניקים שהוא מכיר צריכים להיפגש, והעביר לה את מספר הטלפון שלו. השאר היסטוריה. בהזדמנות הזו הם מתנצלים על כך שלא הזמינו את הסטודנט השדכן לחתונה.

ליל הנישואין: דצמבר 1995 בבארי (ענבל: "היה יום גשום אבל אי אפשר היה לדחות. הייתי בחודש הרביעי להיריון").

האלונים: אסף, הבכור בתאומים הראשונים, לומד בכיתה ז' בבית הספר מעלה הבשור, החל את חייו כפג אבל כיום הוא ספורטאי מעולה, שמתחרה בטניס וחובב כדורסל. עמוס, גם הוא בכיתה ז' במעלה הבשור, חובב ספורט, משחק טניס וכדורסל, אוהב ללמוד ולקרוא. יותם, לומד בכיתה ג' בבית הספר ניצני אשכול, חובב כדורסל וטניס. דן, לומד בכיתה ג' אחרת בניצני אשכול, אוהב לנגן, לשיר ולהופיע על במה.

קניות: בכלבו בבארי, לפעמים בנתיבות.

בילויים: ספורט וטיולים בארץ ובחו"ל.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: בארי קיבוץ שיתופי. ענבל: "אני מקווה שנבשיל בקרוב לחשיבה על התנהלות נכונה יותר". ליאור: "אנחנו בעד הפרטה בצריכה. יש פה עיוותים בתחום העבודה והרבה בזבוז בצריכה, אבל בגלל החוסן הכלכלי שום רעיון להפרטה לא עובר".

מצב כלכלי: טוב.

חיים בעוטף: אסף: "שיחקתי טניס עם חבר שלי בשעת ערב, וראינו קסאם שנחת בפינת החי. זה היה די מבהיל". ענבל: "בדרך כלל אנחנו רגועים. מי שמבוהל זה נותני שירותים מבחוץ, שמגיעים לקיבוץ בתקופות מתוחות".

עושה להם את היום: אצל הילדים זה משחק כדורסל טוב, אצל ענבל זה ספר טוב, אצל ליאור זה להספיק לעשות את כל הספורט שהוא מתכנן.

טוב להן בקיבוץ (ציון מ-10-1): ענבל -  8, ליאור - 9, הילדים - 10.

 

 קיבוץ בארי נוסד ב-1946, נמצא על כביש 232 בנגב המערבי, מונה כ-500 חברים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים