החצר - מעשיות מהקיבוצים

28.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

מתוך חומר הראיות
.

ריבת חלב ודבש

מענית

 

לפני כמה חודשים קראנו בעיתונים על גניבה מאסיבית של קופסאות שוקולד השחר מהמפעל בחיפה, והנה אנו מתבשרים על מבצע בזיזה מתוק ונועז אחר. כאלף צנצנות ריבת חלב ועוד מוצרים מתוקים נגנבו בשבוע שעבר ממפעל "גלעם" במענית, מאחורי גבם של פועלי הלילה שהיו בעיצומה של המשמרת. מנכ"לית המפעל (ושימו לב לשם המשפחה שלה), רחל ביס (נשמע יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי, הא?), אמרה לכלי התקשורת שמוצרי ריבת החלב מבוקשים בעיקר בקיץ עקב ריבוי הקייטנות, ולכן היא משוכנעת שמדובר בגניבה מוזמנת. המשטרה פתחה בחקירה, ושלחה בלשים לבלוש באילו קייטנות באזור השרון הילדים אוכלים סנדוויצ'ים עם ריבת חלב. סתם.

 

יונייטד קאוס אוף בנדטון

אפיקים

 

מסתבר שלתאגיד הענק העולמי בנטון, המוכר לנו כמותג הבגדים, יש עניין גם בחקלאות. הנה, לאחרונה רכשה חברת בנטון מחברת צחמ אפיקים מערכות חליבה ממוחשבות, עבור שתי חוות חקלאיות גדולות באיטליה. המערכת המשוכללת דואגת גם לתנובת הפרה וגם - כמה יפה - לרווחת הפרה עצמה, ויודעת לזהות למשל את המועד שבו פרה מגיעה לייחום, כדי לבצע את ההזרעה במועד האופטימלי. הפרות האיטלקיות של בנטון, מעבר לכך שהן בטח מאוד אופנתיות, יענדו מעתה צמיד ישראלי של המערכת החדשה שהותקנה ברפתן, וזה יעיד על מצבן הבריאותי וידווח עליו לרפתן. כמה נוח.

 

כפר חרוב. לצוף אל השלווה

ים המלח עלה לגולן

כפר חרוב

 

באתר הנופש מצפה השלום, שבכפר חרוב ברמת הגולן, השיקו שש סוויטות חדשות על צלע ההר, המשקיפות אל נוף הכנרת והגליל. מלבד הישיבה מול הנוף בחצר הפרטית מציע האתר גם ארוחות בוקר המוגשת לחדר, סעודות במסעדת "חרובה" וגם חוויית רוגע במתקן "רוח על המים", שהוא מבנה תת קרקעי ובו שלוש בריכות מים בטמפרטורת 33 מעלות צלסיוס ובמליחות המשתווה לתנאי הציפה בים המלח. מעניין אם זה גם צורב.

מאחורי כל מתמודד עומד ראש מועצה מתלהב

כוכב נולד

שער הנגב VS גליל עליון

 

גמר כוכב נולד כבר אמנם מאחורינו, אך לא מאוחר לספר על התמיכה שהפגינו שתי מועצות אזוריות במתמודדות שלהן. כרמל אקמן מברעם ומעין חג'בי מהמושב יכין זכו כל אחת בגזרתה לרוח גבית איתנה. את כרמל עודדו בפוסטרים "הגליל עם כרמל אקמן", ואת מעין הזכיר ראש המועצה אלון שוסטר במכתב השבת השבועי שלו לתושבי המועצה, ובו כינה אותה, "הזמירה ממושב יכיני בעלת הנפש הטובה והכישרון המיוחד". שוסטר קרא להמונים, "לפוצץ את המערכת באס.אם.אסים", וסיים בפקודה: "עם כל הכבוד לחבריה - מתחריה המוכשרים - כאן מדובר בעסק לוקאל פטריוטי. קבלו נא, אם כן, בדיוור ישיר: צו 8, ליום א' ב-9".

 

 

נחצ'ה המנציח

 

לקראת ראש השנה, המלצה חמה ממני: אתר נוסטלגיה און ליין (http://www.nostalgia.org.il) הוא אתר המרכז את פעילותו היפה והמבורכת של נחום- נחצ'ה-הימן למען הנצחת הזמר העברי. נחצ'ה פועל במשך שנים לשימור יצירות של מלחינים ושל זמרים עבריים מראשית ימי המדינה ועוד קודם לה, באמצעות הוצאת המוזיקה הנדירה הזו על גבי סי די שיישמר לדורות. כמובן, זו מלאכה לא פשוטה וגם יקרה. אנחנו יכולים לעזור בכך שנעשה לעצמנו טובה, ונרכוש אחד מבין התקליטורים הנפלאים שמציעה הסדרה, שרבים מהם עולים 30 שקל בלבד. אוספים נדירים של אמנים, שכבר מזמן שכחתם שכל כך אהבתם פעם. יופי של מתנה לכבוד החג, ולאו דווקא למבוגרים. בדיסק "הודי חמודי" יש את כל שירי הילדים הקלאסיים של פעם. מי זוכר את החתול ששרוי ברוגז?

 

חומה ומגל

שער הגולן

 

בשער הגולן לא מפסיקים לספק בדיחות קטנות ומצחיקות, והפעם: אורחים ממדינות חבר העמים לשעבר נקלעו לחדר האוכל של הקיבוץ. אחרי שאכלו לשובע, נתקלו בדרכם החוצה בדגם החומה והמגדל. הסתכלו, התבוננו, הביטו כה וכה, ושאלו: מה, גם אצלכם היה גולאג?....

 

נחום. עד 120

ועוד בשער הגולן: נחום בונה נפרד מהארכיון

 

ועוד על שער הגולן. השבוע נערכה מסיבת סיום מיוחדת לנחום בונה בן ה-94, שסיים את עבודתו בארכיון הקיבוץ. הוא עבד במקום 20 שנה. מסמר האירוע היה מצגת אורקולית, שהציגה את חיי המעש והפעילות העשירים של בונה במהלך 74 שנותיו עד שהגיע לארכיון ואת הדבקות והעשיה שלו מאז. על פי המצגת, הגיע בונה ארצה מפינסק, ותמיד מצא את בני העיירה שלו בכל חור בארץ; אפילו למשפט אייכמן הצליח להיכנס ולשבת בקהל, כי הכיר איש מפינסק שיכול לעזור.

לנחום ולפולה אשתו שתי בנות, תשעה נכדים ועשרה נינים (האחרון נולד השבוע). צוות של שלוש נשים אוהבות יתחזקו מעתה את ארכיון שער הגולן בלעדיו, והן הביעו את געגועיהן הקשים אליו.

 

איך כותבים kibbutz (או: בי או עוד בי?)

מגן

 

בקיבוץ מגן שבנגב המערבי החלו בחגיגות ה-60. לקראת יום העלייה על הקרקע שיחול באוגוסט 2009.

כצעד ראשון הוחלט להזמין שלט גדול, שבו נכתב בעברית ובאנגלית שמו של הקיבוץ. אלא שאז החלה להתעורר מחלוקת בשאלה, אם כותבים קיבוץ באנגלית ב-B אחת או בשתיים. מיכל שצקי, חברת צוות החג, פנתה בסוגיה לחברת השלטים, וכך כותבת יעל מחברת השלטים תמיר בבית יצחק, שהכינה את השלט: "בעניין המילה קיבוץ באנגלית. זו מילה בעברית, ועד היום חרטנו את המילה באנגלית ב-B אחת. קראתי באינטרנט, שיש קיבוצים שכותבים בשתיים. לפיכך, מאחר שהמילה במקור אינה באנגלית, אפשר לכתוב כך וגם אחרת".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים