אשדות יעקב מאוחד: פנסיה נמוכה לוותיקים; מוטורולה השהתה את העסקה

28.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אשדות יעקב מאוחד: פנסיה נמוכה לוותיקים; מוטורולה השהתה את העסקה

נחמן גלבוע, יעקב לזר

 

ותיקי אשדות יעקב מאוחד - 1,600 שקלים לחודש דמי פנסיה מקופת הקיבוץ

נחמן גלבוע

 

העיסוק האינטנסיבי בתקשורת הקיבוצית בנושא הפנסיה של חברי הקיבוצים, הביא את מ', חבר ותיק מקיבוץ אשדות יעקב מאוחד, לשטוח את מצבם העגום של גמלאי קיבוצו בפני קוראי העיתון. הפנייה ל"הדף הירוק", כך הוא מקווה, תזיז משהו אצל מקבלי ההחלטות בקיבוץ, בתנועה ובמשרד רשם האגודות השיתופיות. "אנחנו חיים פה מפנסיה של 3,200 שקל לחבר קיבוץ", הוא מספר, "1,600 שקל מתקבלים מהביטוח הלאומי, ו-1,600 שקל מקופת הקיבוץ. מהסכום הזה אנחנו צריכים להתקיים, ולא מוותרים לנו על שום תשלום פנימי. מורידים לנו כל חודש מס קהילה, שיוך דירות, חשמל, טלפון, מים, מזון, וגם תרופות שעולת לי ולאשתי 600 שקל. אי אפשר להתקיים בצורה כזו. אני חבר קיבוץ כבר 52 שנים ואשתי בת קיבוץ. אנחנו נמצאים כל הזמן במינוס בתקציב, ואין לנו מאיפה לשלם את כל החיובים".

 

מ' מספר, כי פנה למשרד הרשם ונאמר לו, שמדובר בעניין פנימי של הקיבוץ. לטענתו, גם יו"ר הוועד המנהל של הקיבוץ לא ידע לתת לו תשובה לעניין גובה הפנסיה, למרות זה שהתקבלה החלטה בקיבוץ להחזיר בכספי מניות תנובה חובות במסגרת ההסדר, על מנת שישתחררו כספים אחרים לטובת הפנסיה לגמלאים. "הוא אמר לי, שאולי ב-2009 הקיבוץ יעלה את חלקו ל-2,400 שקל, אבל לא הבטיח שום דבר".

 

"הדף הירוק" הפנה את מ' לבעז אפלל, מצוות פנסיה בראש, ולמנהלת אגף החברה בתנועה הקיבוצית, רבקה וילנד, שהבטיחה לטפל בכל מקרה שיובא לידיעתה. וילנד, שנמצאה ביום שני בחופש, סיפרה כי רק באותו יום קיבלה פנייה בנושא הפנסיה מארבעה קיבוצים שונים. היא הבטיחה לבדוק את המצב באשדות יעקב מאוחד, ולטפל בהעלאת גובה הפנסיה לגמלאי הקיבוץ.

 

מנהל הקהילה באשדות יעקב מאוחד, חיים אופיר, מאשר את הנתונים ומציין כי הנושא נמצא בחקירת הרשם והתנועה הקיבוצית, במטרה לבדוק את האפשרות להעלות את גובה הפנסיה. לדבריו, בעיית ההיתכנות הכלכלית הייתה ידועה כבר בעת העברתו של מודל השינוי בקיבוץ, ולכן פנה הקיבוץ ביוזמתו לרשם והסב את תשומת לבו לקשיים בתשלום הפנסיה על פי התקנות. כספי מניות תנובה, הוא אומר, שימשו להחזר חובות של הקיבוץ ולהעברת החוב לארגון האזורי, משקי עמק הירדן, ועכשיו בוחנים עם הארגון את האפשרות לשחרר חלק מהכספים לטובת הגדלת הפנסיות. "אני מסכים עם החבר שהביע את מצוקתו", אומר אופיר, "ואני יכול רק לומר, שהנושא הזה מדיר שינה מעיניהם של כל חברי הנהלת הקיבוץ".

 

מוטורולה השהתה את העסקה עם אשדות יעקב מאוחד

יעקב לזר

 

הקיבוץ התחייב להקצות 50% מתמורת עסקת מוטורולה ליצירת קרן פנסיה לחבריו. ההשהיה משבשת את התוכניות

 

חברת מוטורולה העולמית השהתה את החלטתה להקים מרכז פיתוח בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד, במתחם שבו פעל מפעל ספנקריט שנסגר. המיתון העולמי ומחלוקת פנימית, היכן להקים את מרכז הפיתוח, הביאו לשינוי בעמדת החברה. עם זאת, לפי דבריו של מנכ"ל מוטורולה ישראל, אלישע ינאי, מדובר בהשהיה ולא בביטול, וייתכן שהעיסקה תצא לפועל בסופו של דבר.

 

במסגרת הסדר פרטני, שנעשה לאשדות יעקב מאוחד ולתאגידיו בפברואר השנה, הוסדר חוב הקיבוץ מול הבנקים ושוחררו כל השעבודים שהיו מוטלים עליו. הקיבוץ מצדו התחייב להקצות 50% מתמורת עסקת מוטורולה ליצירת קרן פנסיה בסיסית לחבריו. עתה, עם דחיית העיסקה, הביעו גורמים שונים דאגה באשר ליכולת הקיבוץ לעמוד בהתחייבות ליצירת קרן פנסיה לוותיקים. מאשדות יעקב נמסר, כי בכוונת היזם הפרטי שעמו נחתמה העיסקה על שטח המפעל שנסגר, להקים בו עם מוטורולה או בלעדיה מרכז לתעשיות נקיות, וקרן הפנסיה תיווצר מכספים שהתקבלו ויתקבלו עבור העיסקה.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים