שומר תמיד - סבה איזנברג וציפורה צאן מקבוצת בית גן (יבנאל) קבורות בבית הקברות הוותיק של ת"א, ברח' טרומפלדור

21.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

שומר תמיד

יובל אופק

 

סבה וציפורה מקבוצת בית גן

 

המתהלך בין המצבות בבית הקברות הוותיק של תל אביב, ברחוב טרומפלדור, ימצא ביניהן שתיים שעליהן מתנוסס סמל השומר הצעיר. אלה הן המצבות על קבריהן של סבה איזנברג ושל ציפורה צאן. שתיהן עלו מלבוב בתחילת 1920, ונפטרו שנה וחצי לאחר מכן ממחלה קשה. כך נכתב על המצבות שמה של סבה מופיע ברשימת החברים בקבוצת בית גן בשנת 1920 (יבנאל של היום), שחלקם עברו אחר כך לביתניה עלית וחלקם התפזרו בארץ. תחילת העלייה השומרית לארץ הייתה אישית וכמעט מקרית. העולים הגיעו וניסו למצוא את מקומם ביישוב הצעיר של תחילת השלטון הבריטי בארץ. עיקר העבודה בארץ היה בסלילת כבישים ובבניין, ובכך עסקו רוב העולים. בתחילה כיחידים, בהמשך בחבורות על פי קן המוצא, ולבסוף בחבורות גדולות כמו גדוד שומריה של אבא חושי והקיבוצים הראשונים.

 

"באותה תקופה של תחילת העלייה השומרית לארץ, לא היה לעולים ברור בדיוק מה הם רוצים, והם הסתובבו חבורות חבורות, בצורה שדי מזכירה את ההיפים של שנות ה60- ו'חיפשו את עצמם'. החבורה המפורסמת ביותר הייתה בביתניה עלית, אך היו חבורות רבות נוספות. אני מעריך, שהבנות היו חברות באחת הקבוצות ששהו באזור המרכז, כי לא סביר שהיו לוקחים אותן במיוחד במסע בן שלושה ימים מהצפון בשביל קבורה בתל אביב", אומר ד"ר אלי צור, (זיקים), חוקר השומר הצעיר ביד יערי. אולי מי מהקוראים יעזור בפתרון התעלומה, ויוסיף פרטים למאגר המידע של השומר הצעיר.

 

"הדף הירוק" מזמין את קוראיו להגיע אל הכנס הגדול של שומר תמיד, ובמקביל, להעביר מידע ומסמכים - ממכמני הארכיונים הפרטיים שלהם - למאגר המידע האלקטרוני בגבעת חביבה, לשם הגדלתו והעשרתו.

מאגר המידע הממוחשב הוא חלק מארכיון יד יערי וארכיון השומר הצעיר. המאגר אמור להכיל ולהנציח בדפים אישית את כל חניכי ובוגרי השומר הצעיר לדורותיהם ולהציג גם מסמכים, חפצים ופריטי זיכרון אחרים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים