חרמש נאבק נגד כוונת שמחון להטמיע את החטיבה להתיישבות במשרד החקלאות

21.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

ח"כ שי חרמש

חרמש נאבק נגד כוונת שמחון להטמיע את החטיבה להתיישבות במשרד החקלאות

נחמן גלבוע

 

הצעת משרד האוצר - במסגרת חוק ההסדרים, לבטל את החטיבה להתיישבות ולהטמיע את פעילותה במסגרת משרד החקלאות - הופכת סלע מחלוקת נוסף במאבק שבין ח"כ שי חרמש לשר החקלאות, שלום שמחון. בפנייה בכתב ובשיחת טלפון לילית עם ראש הממשלה ביקש חרמש לסכל את יוזמת משרד האוצר, שזכתה להסכמת משרד החקלאות. חרמש הבהיר לראש הממשלה, כי החטיבה להתיישבות העתיקה את מוקד פעילותה רבת השנים ביש"ע אל תוככי הנגב והגליל, והפכה להיות גורם מוביל בהשקעות בהתיישבות באזורים אלה, אולם העברתה למשרד החקלאות הזיקה לה במקום להעצימה. החטיבה הועברה בתקופת ממשלת אולמרט ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות, אך נשארה חטיבה נפרדת במשרד, שעובדיה הם עובדי הסוכנות היהודית.

 

לטענת חרמש, החטיבה הפכה להיות נושא למחלוקת פוליטית בין השר שמחון (העבודה) ליו"ר החטיבה עופר לאופמן (קדימה), אשר מונה לתפקידו על ידי ראש הממשלה במסגרת הסכמים בהסתדרות הציונית. לדבריו, ניסה שמחון להכתיב ללאופמן את תוכנית העבודה של החטיבה, ומשלא עלה הדבר בידיו, סירב חשב המשרד לאשר את תקציביה ובכך היא שותקה. כשראה שמחון שלא יוכל לשלוט על החטיבה להתיישבות, מציין חרמש, הוא נתן את הסכמתו להצעה לביטולה, כשהאינטרס שלו משתלב עם אינטרס האוצר לקצץ בעלויות, מכיוון שאנשי החטיבה מקבלים תנאי שכר של הסוכנות היהודית, העדיפים על תנאי השכר של עובדי המדינה.

 

"אם לא ניתן למצוא דרך להבטיח את עצמאותה של החטיבה ואת תפקודה האוטונומי, ראוי להחזירה אל מקום מושבה המקורי במשרד ראש הממשלה, ובהזדמנות זו למלא אחר התחייבותו הישנה של מנכ"ל המשרד, רענן דינור, להגדיל את תקציבה בסכום נוסף בן 50 מיליון שקל - סכום שהובטח ולא תוקצב", מציין חרמש. הוא מביע חשש, שאם תתקבל הצעת האוצר, תקציב החטיבה יתמסמס בתוך תקציב משרד החקלאות ולא ישמש לייעודו המקורי - חיזוק הנגב והגליל.

 

ביום רביעי (אחרי סגירת העיתון) הייתה אמורה להתכנס ישיבת הקבינט החברתי-כלכלי, כאשר על סדר היום סוגיית החטיבה. חרמש מעריך, כי היוזמה תידחה על הסף, ואם לא - היא צפויה להתבטל במהלך הדיונים הצפויים בסתיו במליאת הכנסת ובוועדת הכספים.

 

יועצת התקשורת של השר שמחון, טלי כרמי, מסרה בתגובה כי מפלגת העבודה ממילא מתנגדת בשלב זה לתקציב, ואין טעם להתייחס לפרטים מהמכלול שמציע האוצר.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים