החצר - מעשיות מהקיבוצים

14.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

בחסדן של החסידות

כפר רופין

 

בכפר רופין יש מרכז צפרות סוער ומלא בפעילות, והפעם אני שמחה להמליץ על סיורי ערב נעימים לקראת הסתיו המתקרב ולכבודן של החסידות הנודדות. עד סוף אוגוסט יצאו מהמרכז סיורים לכל המשפחה מדי יום שני ושישי בשעות אחר הצוהריים המאוחרות. כל משפחה מקבלת מכשיר קשר ונוסעת ברכב שלה, תוך כדי עצירות מעניינות: האזנה לשירת החיזור של הציפורים, הצצה על תנשמות ועל חסידות, ואפילו תצפית לגאון הירדן עם שקיעה, ממוצב צה"ל שהופך לאתר תיירות ונוף. בסוף השבוע הקרוב יתקיים גם סיור מיוחד ביום חמישי - ט"ו באב, שימשך אל תוך הלילה לצלילי יללות התנים ויהיה רומנטי במיוחד. בלי ציניות - אני חושבת שאם כבר לציין את החג המטופש הזה, אז רק ככה (וגם המחירים אטרקטיביים). מומלץ בחום. http://www.birdwatching.org.il

 

מקבלים מחזור

עמק הירדן

 

בתיכון של העמק (לפחות של התק"מניקים) בית ירח, מקיימים בקרוב- לראשונה מאז הקמתו (שזה בערך 60 שנה) - מסיבה של כל הבוגרים! מה שנקרא פגישת מחזורים תיערך ב-25.9 בשטח בית הספר. החל מהשעה 17:00 יתקיימו מפגשי בוגרים, ב-20:00 תחל מסכת בהצגות ושירים והירהורים, ובשביל לאכול אפשר יהיה ללכת לכנרית (סוף סוף מותר אז סוגרים אותה?!) ויהיו גם דוכנים. כולם מוזמנים ליצור קשר כדי להעביר חומרים נוסטלגים ולהשתתף. הנה המייל yerach@yerach.org.il

 

ותיקי כברי נהנים. צילום: ללה מנדלבאום

ותיקים ונהנים

כברי

 

המוזיאון הפתוח בתפן אירח את ותיקי קבוץ כברי, ליום של יצירה. "הותיקים נהנו באוסף האמנות המרשים של בנו כלב המוצג בגלריה בתפן וכולל את מיטב אמני ישראל. כמו כן ביקרו במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית ואפילו ביקשו פעילות בתערוכה החדשה שיובאה מצרפת בנושא תעשייה ויזמות 'זרעים של פלסטיק'. הוותיקים נהנו מהפעלת המכונות, מחשיבה יצירתית ומיצירת מוצר שיווקי אמיתי", סיפרו במוזיאון.

 

 

 

רפסודיה בספטמבר? הייתכן?

הכינרת

 

יש מין יוזמה חדשה כזאת שאני מאד מעריכה, של חבורת "הדור הצעיר" במטה השיתופי שמנסה להרים כל מיני אירועים ומסגרות לצעירי הקיבוצים. כפתיחה מוצעת לחבר'ה רפסודיה בת יומיים ב-11-10 לספטמבר, ימים רביעי וחמישי. מוזמנים בני 21 עד 35, ואם תהיה דרישה יוקם גם מתחם לילדים. בתכנית: בניית רפסודות, טורניר כדורעף חופים, שייט בכנרת ומסיבת בירה ונשירה בחוף דוגל. נשמע כיף. זה עולה 250 שקלים ויש להירשם עד העשרים לאוגוסט, שזה כבר ממש אוטוטו. תתקשרו לאורי, 052-4840619.

 

קיבלו מיחזור

שער הגולן

 

ענייני מיחזור, והפעם סיפור קצת מעצבן: מישהו זרק למיכל איסוף הניירות שקית עם עגבניות רקובות. נו מילא, אבל כשבאו אלה שאמורים לפנות את המיכל, הם סירבו לעשות זאת כמין סוג של עונש חינוכי מעוות. מאז מיכל המחזור עלה על גדותיו, אנשי הנייר עשו ברוגז, וחברי הקיבוץ התרגזו- ובצדק. זה נכון שאסור לזרוק לפח הניירות זבל רגיל, ובכל זאת - התענש קהילה שלמה בגלל עגבניה אחת שסרחה?

 

שמריהו מרכס. מבצע תינוק כבר לא ילד

מצדיעים למייסדים

גשר

 

בבית הדיור המוגן "דור טבעון" חיים שלושה מותיקי קיבוץ גשר: שמריהו מרכס, וכתריאל ותמר עפרוני.

בערב מחווה להם שנערך לאחרונה במוסד, הסתבר שבנו של שמריהו ובתם של הזוג עפרוני, היו בין ילדי גשר שהוברחו מפחד ההפצצות. בסוף הערב, הוקרן הסרט שהופק על ידי ערוץ 10, בו נראים ילדי קיבוץ גשר במפגש במנזר אליו הוברחו במסגרת 'מבצע תינוק'. גיורא, בנו של שמריהו, נכח בערב וסיפר על חוויותיו.

היה מרגש, כך אומרים.

קראנו בעלונכם: צרות טובות

יראון

 

ביראון דנים בעלון האחרון בנושא בוער. "טיולי הבונוס הציבורי הם פרויקט חברתי...השנה הטיולים שודרגו ליעדים אטרקטיביים..." נכתב, אבל במשאל טלפוני שנערך בין חברים שחזרו מהטיול, הסתבר שלא הכל טוב.

חברי הקבוצה שיצאה בסוף מאי לצפון איטליה אמנם טיילו באופן עצמאי, ונפגשו פה ושם, במסעדה או במלון. אפרת פיטרסה, למשל, מאד נהנתה, אבל ממליצה להפריט את כל העניין. גם מי שבחר לטוס בקבוצה השניה, להרי הקרפטים ברומניה די נהנה, אבל עוד טענות עלו במשאל, והובטח להתייחס אליהם במלוא הרצינות.

אחת הקבוצות החליטה ללכת על גאורגיה, הלא היא גרוזיה המפורסמת (לצערה) בימים אלה. שם הם התפצלו לשתי קבוצות, וחלקם אכן הלכו לא מעט, מכיוון שהיה מדובר בטרקים. בקבוצה השניה היה ויקטור סמיונוב, שעלה מאוקראינה וכבר היה בגאורגיה, עוד לפני נפילת הקומוניזם. הוא כותב בעלון שנראה כאילו לא השתנה שם שום דבר, "כאילו הזמן עמד מלכת". ובעיתון היום כתוב שחלק מהשכונות שם חזרו לתקופת האבן. ועל זה נאמר, יש צרות ויש צרות ושאלה יהיו הצרות שלנו וגו'

 

העפיפונים של קורצ'ק

לוחמי הגטאות

 

מאות תיירים צרפתיים עזבו ביום שלישי האחרון את חופי הרחצה, והגיעו לפעילות בבית ללוחמי הגטאות. גולת הכותרת של הפעילות שלהם בבית השואה הייתה היכרות עם דמותו הנפםלאה של יאנוש קורצ'אק דרך פעילות מיוחדת: בנית עפיפונים והעפתם במטס מרהיב. הרעיון של בניית עפיפונים נולד בעקבות העובדה שבביקורו השני בארץ ישראל, בשנת 1934, כותב הרופא היהודי, שהפך למחנך נודע ומנהל בתי יתומים בוארשה, דווקא על עפיפונים. "הייתי רוצה להיות גבוה כמו העפיפון הזה... כל ילד וילד חייב שיהיה לו עפיפון", הדגיש, והסביר שהעפיפון מסמל חופש, היעדר גבולות, יכולת לעוף ולחלום על עולם יפה ושקט.." (דת הילד, 202) וכך, מורשתו החינוכית של קורצ'אק שבחר להישאר עם חניכיו מבית היתומים וללכת עמם אל המוות במחנה ההשמדה טרבלינקה, תחווה באמצעות בניית העפיפונים שעליהם ירשמו הילדים והוריהם את חלומותיהם בטרם יעיפו אותם לשמיים.

 

השמוצניקים נגד הסינים

 

לא כולם גנובים על האולימפיאדה. ביום רביעי שעבר, יומיים לפני פתיחת המשחקים האולימפיים, התקיימה עצרת מחאה מול שגרירות סין בתל אביב, בקריאה להפסקת רדיפת הפאלון גונג בסין ודיכוי העם הטיבטי ובני עמים נוספים. העצרת בהשתתפות 150 איש שבה נשאו דברים אנשי ציבור, אמנים, אנשי רוח ונציגי הנרדפים על ידי המשטר הסיני, התקיימה במקביל ב-12 ארצות: צרפת, בריטניה, בלגיה, טייוואן, יפן, הודו, קוריאה, מאלזיה, אינדונזיה, ניו זילנד, אוסטרליה וישראל.

גם חניכי השומר הצעיר היו שם והפגינו נגד הסינים: "כשראו ראשי המפלגה הקומוניסטית הסינית שהשיטה קנתה לה 100 מליון תומכים שלמדו אותה בחשאי, הם החליטו לדכא ולחסל אותם בתוך שלושה חודשים מחשש שאותם אזרחים כבר לא יהיו ממושמעים כבעבר." הסבירו האידיאליסטים הצעירים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים