לראשונה בתנועה הקיבוצית: נמכר בית לאחר שיוך

7.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

לראשונה בתנועה הקיבוצית: נמכר בית לאחר שיוך

יעקב לזר

 

ביתם של גיל ושל מעין מץ בקיבוץ קדרים נמכר לאחרונה למשפחה, שהייתה אמורה לבנות בית בשכונה הקהילתית המוקמת בקיבוץ. בין שתי המשפחות נחתם חוזה, והמשפחה הרוכשת, שעברה קודם לכן תהליך קבלה לשכונה הקהילתית, משפצת את ביתה החדש ותעבור להתגורר בו בשבוע הבא.

 

גיל ומעין מץ יצאו לפני כשנתיים לשנת חופשה לראש פינה, שבסופה החליטו לעזוב את הקיבוץ שבו הם חברים משנת 1988. עתה מתקיים בינם לבין הקיבוץ הליך בוררות במוסד לבוררות של התנועה הקיבוצית, בעניין קבלת דמי עזיבה. בקדרים, שנוסד ב-1980 ועבר למקומו הנוכחי ב-1987 החליטו על יום קובע לשיוך דירות.

 

כבר ב-1999 (בניגוד לעמדת התק"מ), וחמש שנים לאחר מכן הוא היה לקיבוץ הראשון שבו הושלם תהליך השיוך, והחברים רשמו את הדירות על שמם בטאבו. בקיבוץ, המונה קצת למעלה מ-40 חברים, משולמות משכורות דיפרנציאליות כבר מ-1996 אבל נשמר בו מרכיב שיתופי גבוה (לדוגמה: הוצאות החינוך מתחלקות 70% אחוז קהילה ו-30% חברים). המצב הכלכלי איתן, והקיבוץ מתבסס על מפעל קפרו לפלסים וציוד למדידה בתחום הבנייה, שעיקר תוצרתו לייצוא, וכמו כן, על לול פטם, על מטעי מנגו ועל הדרים. לקיבוץ גם תחנת דלק בשותפות עם חברת "אלון".

 

קדרים השכיל לפתוח לפני שנים קרנות חיסכון שונות, לפנסיה, לדמי עזיבה, לילדי החברים כאשר הם משתחררים מהצבא, ורמת הביטחון הסוציאלי בו היא מהגבוהות בתנועה הקיבוצית. המחלוקת בשאלת דמי העזיבה למשפחת מץ נובעת מכך, שתקנות רשם האגודות השיתופיות, הקובעות כי שיוך דירות הוא חלף דמי עזיבה, התקבלו רק כשנה וחצי לאחר שבוצע שיוך הדירות בקדרים הלכה למעשה. בחוברת השינוי של הקיבוץ לא הוכנס סעיף, הקובע שהשיוך יתבצע חלף דמי עזיבה, השמורים כאמור בקרן מיוחדת שהוקמה לצורך זה.

 

לכן, טוענת משפחת מץ, בנסיבות הללו מגיעים לה גם דמי עזיבה. הקיבוץ מתנגד, וכאמור, הנושא מתברר בימים אלה במוסד לבוררות של התנועה הקיבוצית, אצל עו"ד מאיר אלוני מגנוסר. את משפחת מץ מייצג בהליך עו"ד איתן מימוני, הטוען כי מעבר למקרה הפרטי הזה, שעליו לא חלות תקנות רשם האגודות השיתופיות, הוא סבור שבכל קיבוץ שבו הדבר אפשרי מבחינה כלכלית, אין סיבה להתנות את השיוך בביטול דמי העזיבה, ויש לאפשר לחברים ליהנות גם משיוך וגם מדמי עזיבה. אביהו כרמל מקדרים, מי שהוביל בקיבוץ את תהליך השיוך, אומר כי לדעת הקיבוץ תקנות הרשם, הקובעות כי השיוך הוא חלף דמי עזיבה, גוברות גם במקרה של משפחת מץ, וזו בדיוק הסוגיה שבה יצטרך להכריע הבורר. "לא סביר שמעתה ועד עולם ישלם קדרים גם דמי עזיבה לכל החברים שיחליטו להפסיק את חברותם בו", טוען כרמל.

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 8.8.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים