מה יהיה על העגורים?

7.8.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מה יהיה על העגורים?

יובל אופק וסיון שדמון

 

 

"במידה שלא יתקיים פרויקט העגורים, לא נהיה אחראים לתוצאות, והן עלולות להיות הרות אסון לעגורים, לחקלאים, לתיירים ולאוהבי הטבע". כך אמר זמיר כרמי, שמיר, רכז התארגנות הגד"ש בעמק החולה, לקראת מפגש מגדלים שהתקיים ביום שלישי השבוע בנושא ההיערכות להגעת העגורים בסתיו הקרוב כזכור, לפני שנים מספר החל מיזם משותף של החקלאים ושל הגופים הירוקים לשימור מבוקר של העגורים, הבאים לאזור האגמון בעמק החולה ומשתלטים על תכולת השדות שלידו.

 

"משרדי הממשלה מבטיחים להשתתף, אך בפועל מעבירים את הכסף באיחור רב ולאחר מאמצים רבים", אומר כרמי, "אין סיבה מדוע לא לגבות מהתיירים הרבים שמגיעים כסף שיממן את עלות הפרויקט. אנחנו מחויבים למימון כמעט מחצית הפרויקט, 600 אלף שקל מתוך עלות של מיליון וחצי, אך לא נישא בעלות לבדנו. אחד המראות הקשים לחקלאי הוא 2,000 עגורים יושבים על השדה בבוקר היום שלאחר זריעת החורף. ביטול הפרויקט יביא לתוצאות הרות אסון".

 

"כל שנה בתקופה הזאת החקלאים מפרסמים את המכתב הזה", אומר דן אלון, מנהל מרכז הצפרות בחברה להגנת הטבע, שהיה בין יוזמי הפרויקט ומוביליו. "הפרויקט הוא הצלחה יחסית, ואנחנו מצליחים למנוע את הנזקים לחקלאות עד כמה שניתן. עוד לא נמצאה דרך אחרת, וכל השאר זה כבר התחשבנות וניסיון לשנות את הסכומים שכל צד משקיע".

 

אלון מוסר שפרט לחקלאים ממנים את המיזם גם החברה להגנת הטבע, קרן איי.די.בי, משרד החקלאות, התיירנים וגם הקק"ל. עוד הוא מוסיף כי לפי מיטב ידיעתו, התקבלה החלטה בהנהלת האגמון, שבשנה הבאה יגבו יותר כסף מהמבקרים, והסכום יוקדש לעניין.

 

דוברת משרד החקלאות, דפנה יוריסטה, מסרה בתגובה כי "משרד החקלאות רואה עצמו שותף לגיבוש נוהל תמיכה בחקלאים בגין נזקי עופות בר, כמו עגורים וקורמורנים. המצב החוקי כיום אינו מאפשר תמיכה ללא גיבוש נוהל כולל לטיפול".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים