כתב אישום חמור נגד יהודה דורון: גניבה של 15 מיליון שקל מקופת שפיים

31.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

יהודה דורון

כתב אישום חמור נגד יהודה דורון: גניבה של 15 מיליון שקל מקופת הקיבוץ

יעקב לזר

מתוך חשבון הנאמנות של שפיים העביר דורון כ-13.5 מיליון שקל לחשבון הבנק של רעייתו, זאת בנוסף למשיכה במרמה של 1.9 מיליון שקל על ידי רישום המחאות

 

כתב אישום המייחס לגזבר שפיים לשעבר, יהודה דורון, ולאשתו קתרינה גניבה של למעלה מ-15 מיליון שקל מכספי הקיבוץ, הוגש ביום ב' השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כתב האישום מייחס לבני הזוג דורון עבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים.

 

הפרשה התפוצצה ב-2003, כאשר מונה בשפיים גזבר חדש, שגילה כי בקופת הקיבוץ חסרים סכומי כסף גדולים. רואה חשבון חיצוני שבדק את הנושא אישר את החששות, והחשד העיקרי נפל על הגזבר הקודם, יהודה דורון.

 

בעקבות זאת הגיש שפיים במאי אותה שנה תלונה למשטרה שפתחה בחקירה. דורון כפר מכול וכול בחשדות שיוחסו לו, וטען שהקיבוץ בחר בו כשעיר לעזאזל בפרשה. על פי כתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, העבירו יהודה וקתרינה דורון לרשותם כספים של הקיבוץ במשך שש שנים, בין 1996 ל-2002.

 

על פי האישום הראשון, בין השנים 1996-1998 השתמש דורון בפנקסי המחאות של החשבון העסקי של הקיבוץ, ומשך ממנו במרמה כ-1.9 מיליון שקל. מכיוון שעל המחאות מתחת ל-20 אלף שקל לא נדרשה חתימה נוספת לבד מזו שלו, רשם דורון המחאות בסכומים נמוכים יחסית, ועל מנת לטשטש את מעשה הגניבה כתב פרטים כוזבים על ספחי ההמחאות. 1.8 מיליון שקל שימשו לרכישת וילה בקיסריה, כאשר לחבריו שהתארחו אצלו מפעם לפעם, סיפר כי רכש את הווילה בעבור בן דודו מכספי בן הדוד. לאחר שדבר המעילה התגלה, הועברה הווילה לרשות הקיבוץ ונמכרה במסגרת צמצום נזקים. עוד נכתב בכתב האישום, כי ב-1998 פתח קיבוץ שפיים חשבון נאמנות ומינה את דורון כמורשה חתימה יחיד. מתוך חשבון הנאמנות העביר דורון כ-13.5 מיליון שקל לחשבון הבנק של רעייתו, ששיתפה עמו פעולה. כספים נוספים הועברו לחשבון שנפתח על שם אחותה של קתרינה, המתגוררת בפינלנד. עוד נטען בכתב האישום, כי העברות הכספים לחו"ל בוצעו במטרה להימנע מדיווח עליהם לרשות המסים.

 

לאחר חשיפת הפרשה והגשת תלונה במשטרה, במאי 2003, הושג הסכם בין הקיבוץ ובין דורון, שלפיו ישיב הגזבר לשעבר סכום של כ-7 מיליון שקל לקיבוץ, אולם בני הזוג ברחו לפינלנד, ארץ הולדתה של קתרינה.

 

קתרינה חזרה ארצה באוגוסט אותה שנה ונעצרה, וחודש לאחר מכן שב ארצה גם דורון והסגיר את עצמו. לאחר שובם הגיש שפיים תביעה נגד חברה בבעלותם של בני הזוג דורון, ובית המשפט חייב את דורון לשלם לקיבוץ 8.7 מיליון שקל. שני חברי קיבוץ נוספים היו מעורבים בפרשה: הגזבר לשעבר, יזהר ברום, ופרופסור יורם קרול. ביולי 2007 פרסמו שפיים וברום הודעה משותפת, שלפיה הושג הסכם גישור ביניהם, באמצעותו של עו"ד אלי גולדשמידט. פרטי ההסדר לא פורטו, וברום הודיע על עזיבתו את שפיים. באפריל השנה נחתם הסכם גישור גם עם פרופסור קרול.

 

 יהודה וקתרינה דורון מתגוררים היום ברמת גן. יזהר ברום עזב רשמית את שפיים, אך נשאר לגור בו כבעל של חברה. פרופסור יורם קרול יצא במסגרת הסדר הגישור לחופשה, והוא מתגורר בקיבוץ.

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 1.8.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים