מפקד אוכלוסין: משפחת שריד, הזורע

31.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין:  משפחת שריד, קיבוץ הזורע

נחמן גלבוע

 

משתתפים: נעמי (64), שלמה (76), משה (53), אבירם (45), אייל (41) (בניו של שלמה מנישואיו לאילנה ז"ל), גיל (41), אורית (34) (בנה ובתה של נעמי מנישואיה לערן לביא ז"ל), שירי (28) (הבת המשותפת), ו-14 נכדים.

 

השריד היחיד: כששלמה עלה ארצה מלבנון קראו לו מימו סלים סרור. זה היה ב-1945, כששיירה של ילדים ומדריכיהם מהשומר הצעיר הבריחו את הגבול מלבנון ליד המושבה מטולה וקיבוץ כפר גלעדי. השיירה נתפסה על ידי הבריטים, אך שלמה הצליח להתחמק ולהתחבא ברפת של כפר גלעדי. הרפתן שגילה אותו התחיל לצעוק לו שהוא השריד היחיד מהשיירה. ברבות הימים, כששלמה עברת את שם משפחתו, הוא אימץ את השם שריד בעקבות אותו אירוע.

שכונת קירי: השכונה נקראת על שם הכפר הערבי, קירי, שהיה במקום. בתים דו-משפחתיים שנבנו בתחילת שנות ה-60, והורחבו במשך השנים. הבתים בנויים במספר מפלסים במעלה גבעה. דיירי השכונה הם בני 60 ומעלה. בכניסה לבית של משפחת שריד ניצבת מרפסת גדולה מעץ. סביב הבית פזורים פסלים ששלמה יצר.

בית השייח': בחדר הכניסה לבית המורחב (100 מ"ר) ניצבות כורסאות לאירוח והקירות מצופים בשטיחים בצבעים חמים ("כשמגיעה קבוצה לקיבוץ שולחים אותה אליי לבית השייח'"). על קירות חדר הכניסה והסלון תלויות תמונות ששלמה יצר מפורניר, בהשראת ציירים מפורסמים או על פי דמיונו. בסלון מוצגים גם תצלומים משפחתיים של נעמי ושל שלמה.

פרנסה: נעמי היא הקוסמטיקאית של הקיבוץ ועוסקת גם ברפואה משלימה. שלמה עובד במפעל פלסטופיל במשך 30 שנה, כיום הוא במחלקת מגל המעסיקה את קשישי הקיבוץ.

רב תחומי: שלמה הוא אמן שעוסק בציור, בפיסול ובכתיבת שירה. בנוסף, הוא חיבר רומן בשם "קורות שלמה מארזי הלבנון", המתאר את סיפור חייו. גם נעמי כותבת שירים כתחביב.

השורשים שלה: הוריה של נעמי, חנה ופנחס מיכאלי ז"ל, עלו מפולין והיו ממקימי קיבוץ רמת הכובש. פנחס היה חייט בקיבוץ ("הוא תפר חליפות לכל נציגי התנועה הקיבוצית שיצאו לחו"ל), חנה הייתה לולנית. לנעמי יש שני אחים ואחות: ישראל (68) בגבעת ברנר, משה (60) במיאמי, רחלי (56) ברמת הכובש.

השורשים שלו: הוריו של שלמה, עמליה ומשה סרור ז"ל, נולדו בלבנון והקימו את ביתם בעיר הבירה, בירות. משה היה נהג ונפטר מסרטן ב-1940, כששלמה היה בן שבע. עמליה נותרה עם שלושה ילדים, ועבדה לפרנסתה בבית דפוס. שלמה עלה לארץ ב-1945 עם קבוצת ילדים, עמליה הצטרפה אליו עם שני בניה הנותרים ב-1947, לאחר שהשיגה אישור לקבלת טיפול רפואי בחמי טבריה. היא התגוררה בחיפה, ולאחר מכן בכרמיאל ובהזורע. לשלמה יש שני אחים: יוסף (72) בכרמיאל, ואברהם ז"ל.

התחילו מחדש: שלמה הגיע כילד לשער הגולן, משם עבר להזורע במסגרת עליית הנוער, והכיר בחברת הנוער את אשתו הראשונה, אילנה. הם עזבו את הקיבוץ ב-54', והוא חזר אליו עם שני ילדים ב-78' לאחר שאילנה נפטרה. נעמי הגיעה להזורע מרמת הכובש בעקבות נישואיה לבן הקיבוץ, ערן לביא, וכשהייתה בגיל 32 התאלמנה מבעלה. לאחר ששלמה חזר לקיבוץ נוצר ביניהם קשר באמצעות חבר משותף, וזמן קצר לאחר מכן הם בנו קן משפחתי משלהם.

ליל הכלולות: ב-1979 בהזורע.

דור ההמשך: משה, עוסק בנדל"ן, גר בלוס אנג'לס, נשוי בשנית לסקרלט, אב לאילן (20) ולאיתי (16). אבירם, בעל סוכנות ביטוח, גר בטל-אל, נשוי לרווית, אב לנוגה (13) ולנעמה (10). אייל, סא"ל במיל, מנהל חברה-בת של מקורות, גר במיתר, נשוי לליאת, אב לאבישג (10), לאלה (5.5) ולניתאי (2.5). גיל, סא"ל בקבע בחיל אוויר, חתן פרס ביטחון ישראל, גר במגידו, נשוי לאורנה, אב לפז (17), לערן (12), לאמיר (8) וליונתן (5). אורית, עקרת בית, גרה בלוס אנג'לס, נשואה לרני, אם למילה (4.5) ולאליה (2.5). שירי, עוסקת בהידרותרפיה ובלימוד שחייה ואחראית על הבריכה במושב גאליה, נשואה לרועי פלד, גרה בראשון לציון, אימא לגור (שנה ושלושה חודשים).

קניות: בכלבו בהזורע.

מאכלים: אוכל לבנוני.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: הזורע הוא קיבוץ שיתופי עם הפרטת מזון. שלמה: "חזרתי לקיבוץ כי רציתי לחיות בקיבוץ שהכרתי, שבו יש שוויון, תנאים סוציאליים ואחווה בין החברים. שום תוספת כספית לתקציב לא תגרום לי לתמוך בשינוי".

מצב כלכלי: בסדר.

עושה להם את היום: אצל שלמה זה לקום כל בוקר לעבודה, לתת שירות לקשישים במסגרת עבודתו, ליהנות מהנוף ומהאוויר של הזורע ולחיות בו ("יש לי האישה הכי יפה, הבית הכי יפה וכל מה שאני צריך."). אצל נעמי זה להמשיך לעבוד כמה שיותר וליהנות מחיי הקיבוץ.

טוב להם בקיבוץ (ציון מ-10-1): נעמי ושלמה -  9 .

 

קיבוץ הזורע נוסד ב-1936, נמצא על כביש 66, מונה כ-450 חברים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים