הוסר האיום על קיצוץ בתקציב המכינות הקדם-צבאיות

31.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

השרה יולי תמיר

הוסר האיום על קיצוץ בתקציב המכינות הקדם-צבאיות

נחמן גלבוע

.

לאחר ש-120 מפגינים עמדו ביום ראשון בערב מול ביתה של שרת החינוך, יולי תמיר, בתל אביב, ולאחר שמזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, ולוולה שור, הפעיל לחצים מבפנים, ניאותה שרת החינוך להסיר את התנגדותה להעברת חוק המכינות הקדם-צבאיות. החוק, שהוגש על ידי ח"כ מיכאל מלכיור וח"כ לימור לבנת, עבר בשבוע שעבר בקריאה טרומית, והשבוע הוא אמור לעבור את שאר שלבי החקיקה. על פי ההסכמות עם תמיר, יממן משרד החינוך את החלק הארי של החוק, והשאר ימומן על ידי משרדי ממשלה אחרים.

 

"מדובר בתקציב בסך 28 מיליון שקל, שהובטח על ידי ממשלת ברק בשנת 2000", מספר ראש מכינת רבין במכללת אורנים, דני זמיר, והוא מכסה מחצית מהעלות של כל חניך, וההפרש ממומן או על ידי ההורים או במחנות עבודה בקיבוצים. בלי התקציב הממשלתי המכינות לא יכולות להתקיים. ב-99' היו 600 חניכים במכינות, ואילו היום יש 1,800 כשכמעט כל הגידול התבצע במכינות החילוניות. הנתונים האלה נבדקו על ידי שלושה מוסדות אקדמיים. אחוז המיצוי לפיקוד ולקצונה בקרב בוגרי המכינות מגיע ל-65%. 80% ממשיכים לאחר השירות בפעילות התנדבותית, חברתית וחינוכית, וקרוב לעשר קהילות שיתופיות מורכבות מבוגרי המכינות.

 

למרות התרומה המוכחת הזו, תמיכת המדינה שהייתה צריכה להגיע ל-30 מיליון שקל, הצטמצמה ל-20 מיליון שקל, ואת הפער כיסו באמצעות הסדרים קואליציוניים ואחרים מדי שנה".

 

לדברי זמיר, דווקא בימי לבנת לא קוצץ תקציב המכינות, ואילו השרה תמיר נתנה ידה לקיצוץ התקציב ל-15 מיליון שקל בשנה שעברה, שבוטל רק לאחר התערבות יו"ר המפלגה, שר הביטחון, אהוד ברק. השנה הנוכחית החלה בתקציב של 12 מיליון שקל, והלחץ להגדילו לרמה שהובטחה הופעל על ידי התנועה הקיבוצית, שרבים מחברי המכינות וראשיה באים משורותיה. בחודש מאי האחרון הוקצה התקציב הנדרש לשנה הנוכחית ולשנה הבאה, אך ראשי המכינות החליטו ליזום חוק, שיעגן את הנושא וימנע מהם לרוץ בכל פעם אחר שר החינוך. החוק הצליח לעבור ברוב של 53 חברי כנסת למרות התנגדות האוצר, בזכות תמיכה של חלק מחברי העבודה, בהם ח"כ אורית נוקד, ובתמיכת מרצ ואחרים. הלחץ שהופעל על ידי התנועה הקיבוצית עשה את שלו, ולאחר הסרת התנגדותה של תמיר, ייתכן שהחוק יזכה לתמיכת כל הקואליציה.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים