נפטר אריה קרול, מראשי הקיבוץ הדתי

31.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

נפטר אריה קרול, מראשי הקיבוץ הדתי

יעקב לזר

 

אריה קרול ז"ל

אריה קרול, חבר קיבוץ סעד, חתן פרס ישראל ומי שעמד בראש לשכת הקשר "נתיב", הלך השבוע לעולמו לאחר מחלה קשה. הלווייתו נערכה ביום ב' אחר הצהריים בקיבוצו. קרול נולד בשנת 1923 ברוסיה הלבנה, עלה ארצה בשנת 1935, היה ממייסדי הגרעין התורני שהקים את ישיבת כפר הרא"ה, וממייסדי קבוצת סעד שעלה על הקרקע ב-1947.

 

כמו כן, היה מפקד היאחזות בירייה. בסעד שימש 12 שנים כרכז המשק, נמנה עם יוזמי הקמת המפעלים האזוריים ב"שער הנגב", וניהל אותם בין השנים 1967-1963. הוא שימש מרכז ועדת המשק והמזכיר הכללי של תנועת "הקיבוץ הדתי", ממונה על הפעילות החשאית בברית המועצות מטעם "נתיב", ומרכז פעולות "בני עקיבא העולמית" ותנועת "הקיבוץ הדתי" בארצות חבר העמים. על פועלו זה קיבל בשנת 2000 את פרס ישראל למפעל חיים.

 

לאחר ששאול אביגור הקים את "נתיב", הוא התבקש על ידי דוד בן גוריון לשלב בו את קרול, וזאת בעקבות מערכת יחסים מיוחדת במינה בין בן גוריון לקרול. דלתו של ראש הממשלה הייתה פתוחה בפני קרול, שהצליח להשיג ממנו מה שלא השיגו בכירי הציונות הדתית.לאחר מלחמת ששת הימים הפך קרול לממונה ב"נתיב" על עידוד הפעילות החשאית בברית המועצות. על חלק גדול מפעילותו קיים מעטה סודיות עד עצם היום הזה. בכל שנה שהה קרול מספר חודשים מעבר לים, ועסק בגיוס ובהדרכה של מתנדבים לשליחות בבריה"מ במסווה של נסיעת תיירות. "אני מודה לריבונו של עולם שכל המבצעים נסתיימו בשלום. אף אחד מהשליחים לא נשלח לכלא", אמר באחד הריאיונות עמו, "היו כאלה שגורשו או נחקרו, ומה שהביאו איתם הוחרם, אבל משברים שיסכנו את עצם הפעולה לא קרו". עד לפני כשנתיים עוד עסק בקליטתם של יהודי חבר העמים בארץ, במסגרת המפעל "בית ראשון במולדת" בקיבוצים, ובהפעלת אולפני עברית וגיור.

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 1.8.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים