תעשיה בעוטף: מגן האנרגיה בפלסטיק מגן

24.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

תעשייה בעוטף: מגן האנרגיה בפלסטיק מגן

יובל אופק

.

ממגלה המוקשים הצה"לי ועד הבריכה של הדוד סם. כ-100 עובדים, 40% מתוכם חברי הקיבוץ ו-60% תושבי הסביבה

 

פלסטיק מגן הוקם ב-1973 התמקד תחילה בשוק המקומי, וכלל רכיבים לגלאי מוקשים צה"לי, עטיפה למחשבי אלביט ועוד. בתחילת שנות ה-80 פותחה בחברה טכנולוגיה של הזרקת על. זו מאפשרת חיבור של חלקי צנרת בקוטר קטן ביותר כאילו היו גוף אחד, ומקטינה את סיכויי הנזילה כמעט לאפס.

 

על בסיס טכנולוגיה זו, בעקבות משבר האנרגיה העולמי הראשון, החלו במפעל בייצור קולטי שמש לחימום כמויות מים גדולות בטמפרטורה של עד 55 מעלות. זה לא כל כך נעים למקלחת, אבל לבריכות שחייה זה מתאים בדיוק, והאמריקנים קנו. היום מגיע סך המכירות של פלסטיק מגן ל-20 מיליון דולר, הכוללות מוצרי חימום סולרי של כמויות מים גדולות לטמפרטורות בינוניות.

 

מוצר נוסף שפותח באותה תקופה היה מוליכי חום מבוססי פלסטיק לתעשיית הכימיקלים וציפוי המתכות. המוצר הייחודי נדרש מכיוון שהסביבה החומצית והלא יציבה אינה מאפשרת שימוש במתכת או בזכוכית להולכת החום.

 

 בנוסף לשימוש שעושים בהם בבריכות השחייה, משמשים קולטי השמש גם לחימום מים בתעשייה, בחקלאות, בבתי מלון, בבריכות דגים ועוד. זאת לנוכח הדרישה הגוברת לשימוש באנרגיה מתחדשת לנוכח עליית מחירי הנפט. מוצר נוסף שהוחל בשיווקו הוא מערכת לטיהור בריכות שחייה, שמבוססת על הפיכת מלח רגיל לכלור והפיכתו מחדש למלח בתהליך הטיהור. טכניקה זו מבטיחה שימוש בפחות כימיקלים במים, וממילא מאפשרת מים בריאים יותר למתרחצים. "בתחום הזה יש תחרות קשה, אבל יש לנו יתרון טכנולוגי שאנחנו מאמינים שיעזור לנו לתפוס נתח שוק משמעותי", אומר סימונה בלויטה, מנכ"ל המפעל, 14 שנים בקיבוץ ו-13 בפלסטיק מגן.

 

במפעל מועסקים כ-100 עובדים. 40% מתוכם חברי הקיבוץ ו-60% תושבי הסביבה. לדברי בלויטה, המפעל מתוכנן לשלש את מכירותיו תוך שנים ספורות על ידי הגדלת המאמצים השיווקיים והרחבת המפעל. כיום וגם בעתיד הנראה לעין כל הייצור יתבצע בקיבוץ.

 

"המצב הכלכלי העולמי פוגע בנו קשות בתור מפעל, ש-99% מתוצרתו מיועדת לייצוא, רובו בדולרים. ברור

לנו שההתעקשות על ייצור בארץ והעסקה של ישראלים פוגעת לנו ב"שורה התחתונה". העברה של קווי הייצור למקסיקו הייתה חוסכת הרבה בשכר ובעלויות הובלה. זו עמדה ערכית שאנו מקווים שנוכל להמשיך לעמוד בה למרות המצב", מסביר בלויטה. לדבריו, דווקא המצב הביטחוני מעיק פחות. "ייתכן שאחרים לא יסכימו, אבל אנחנו לא ממש מרגישים מושפעים מכך. למזלנו, עדיין לא נפל אף קסאם במשק. משפחות העובדים כן מושפעות מהמצב, אך לא קרה עדיין שעובדים לא הגיעו לעבודה בגלל המצב".

 

העתיד נראה בעיקר "ירוק". "לא כל מה שחוסך אנרגיה הוא ירוק. אנחנו מתעקשים על מוצרים שמתאימים לשני הממדים, ורואים את עצמנו אחד הארגונים המובילים בעולם בתחומנו", מסכם בלויטה.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים