החצר - מעשיות מהקיבוצים

24.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

.

נאנה מרשקינה

רמת הכובש

 

בלב קיבוץ רמת הכובש, כמו שהיא אוהבת, חגגו במוצ"ש ידידים ומוקירים רבים את פרידתה של אנה חגי, מזכירת אגף המשימות, ויציאתה לשלוש שנות לימודים. מתוך הדוברים שהצליחו להסתנן לרשימת הברכות והאיחולים שנשמרה היטב, רשמנו את אמרי רון, יאיר שביט, תיאו, גילי, אלישע, קרני, תרשיש - אפילו המזכ"ל ולוולה הצליח לשרבב כמה משפטים מחמיאים, אשר אביב הדובר קרא בשמו. הכל שיבחו את אנה ואת יכולתה לעבוד עם רכז האגף יואל.

בתגובה הודתה אנה כי היא מאוהבת בעבודתה באגף והפרידה מיואל קשה עליה ביותר. אביבה (ניר עוז) נכנסה כמחליפתה של אנה, אך יואל כבר הבטיח חגיגית במסיבה כי מאנה לא נפרדים לעולם, רק מחליפים מקומות, ושוב מתראים, כי הצלחות יש תמיד לשכפל.

 

ישובו פלגים לחתור בשממה

עין גדי

 

לפני חמישים שנה התחילו לשאוב מים ממעיין עין גדי, ומאז הוא יבש אט אט, וגם הצמחים ובעלי החיים יבשו אתו. לפני שנה, לאחר מאמצים רבים ואפילו מאבק ציבורי, רחמנא לצלן, הגיעו רשות הטבע והגנים וקיבוץ עין גדי להסכמה וחתמו על הסכם, שמאפשר הזרמת מי נחלים לערוץ הנחל היבש. כמו כן, ולא פחות חשוב, נקודת השאיבה ההרסנית תועבר מהמעיין למורדות הנחל, כך שהמים יעברו בדרך בתור שמורת הטבע. בנוסף, למען שיקום השמורה יינטעו בה כאלף פריטים שונים של צומח מקומי, מהם ישובו ליהנות היעלים, שפני הסלע, הצבועים המפוספסים והשועלים.

 

שוטרים על אופניים

שער הנגב

 

בדרום האדום מוקמות בימים אלה שתי יחידות עלית של מתנדבים, שנשמעות כמו נלקחו מסדרות טלוויזיה אמריקניות לנוער. האחת היא יחידת רוכבי האופניים של המשמר האזרחי בשער הנגב, שמגייסת בימים אלה ממש רוכבים נועזים ומסוקסים לשורותיה. היחידה תחפש בוואדיות ובחורשות רכוש גנוב (ואלוהים יודע שיש כזה), תאתר נעדרים (יש הרבה נעדרים במועצה? מעניין), תשתדל למנוע עבירות סביבתיות של השלכת פסולת, לדוגמה, ובכלל, תהווה עוד "עיניים נוספות בשטח" למען יראו וייראו. וכל זה על אופניים. בין הדרישות: מעל 21 ומתחת לשישים, בריאות תקינה ועבר פלילי ללא רבב. למודאגים: יש השתתפות בנזק שייגרם לאופניים בעת מילוי תפקיד, במהלך מרדף סוער אחרי פושעים, למשל.

 

ושוטרים בג'יפים

אשכול

 

היחידה המלהיבה השנייה היא זו של הריינג'רים של מועצה אזורית אשכול. יחידת סיירי 44x שהוקמה לאחרונה נכנסה לפעולה, תחת השם המאיים "סיירי אשכול". השבוע הושקה היחידה במשטרת אופקים, שאתה תעבוד בצמוד, בנוכחות חבריה (וגיבוריה) 29 - נהגי ג'יפים אמיצים, בראשותו של ניקי לוי, סייר השדות ומפקד היחידה. במועצה מקווים שהיחידה תאפשר הגעה לנקודות, שללא רכב שטח הגישה אליהם לא התאפשרה עד כה, והתמודדות עם פשיעה ועם אירועים ביטחוניים באזור. שלא נדע ושיהיה בהצלחה.

 

מוציאים את היצירה מהמגירה

ניר יצחק

 

כל הכותבים החרישיים וכל המשוררים בסתר בניר יצחק מוזמנים לצאת מהארון: גיליון סוכות של עלון הקיבוץ הפופולרי, "ביתנו", יוקדש ליצירה עצמית של חברי הקיבוץ. מערכת העלון מבקשת מכל החברים לנער את המגירות ולהוציא משם יצירות מכל סוג שהוא. שירים וסיפורים קצרים זה מובן מאליו, אך ב"ביתנו" מתכוונים שתוציאו גם תקצירים של עבודות גמר או תכנון עבודות פרי ידיכם. כל דבר שעונה להגדרה "יצירה עצמית". כל היוצרים מתבקשים להעביר את הצעותיהם בדחיפות לכתובת הדואר האלקטרוני של העלון, לתיבת הדואר מספר 318 או במסירה אישית לידי העורך. אתם כבר יודעים מי זה.

 

כולם שרים עכשיו

נגבה

 

בנגבה בחרו לפצוח בחגיגות השבעים בערב זמר סוער, בניצוחה של מי אם לא שרה'לה שרון. לפי העדויות, שרה'לה והמלווים סחפו את כלל הציבור לאקסטזה כזאת של שירה ושל ריקודים, עד שנאמר שמי שלא ראה את ערב השירה בנגבה, לא ראה שמחה מימיו. היו שם שירי ארץ ישראל הקלאסיים ושירי אימא רוסיה הנוגים, ועל הבמה עלו לפי תור הוותיקים, קבוצות של בני מחזורים, כל החיילים, כל האימהות של החיילים, הילדים ואפילו קבוצה של אלה שהגיעו לקיבוץ בעקבות האהבה - ונשארו. גם קשישים שבקושי מרימים רגליים הצטרפו למעגל ההורה, ועל כך שולחים מנגבה לשרה'לה המון המון תודה.

 

אמא צנחנית

קדמת צבי

 

משפחת הולמן מקדמת צבי רצתה להפתיע את אחת הבנות ליום ההולדת בצניחה חופשית במתנה. כדי לגרום לבת התמה להגיע לאתר הצניחה, סיפרו לה איזה לוקש על כך שהאימא עומדת לקפוץ, ואת זה אסור לה כמובן להחמיץ. מה שלא סיפרו לאימא הולמן היה, שבאמת רשמו אותה לצניחה ואפילו שילמו עליה כבר מראש (ולא מעט). כאשר הגיעה כל המשפחה העליזה למועדון הצניחה, הבינה האם המרומה את התרגיל, ולאחר שהחליפה כמה צבעים התעשתה והראתה לכל המשפחה שלה מה זה: כולם עלו יחד על המסוק, והיא הייתה הראשונה שקפצה.

 

מלכת העמק וההר

 

נשות הגליל העליון קיבלו הזמנה מהמועצה האזורית גלבוע להצטרף למסע "מלכת הגלבוע", שיתקיים במהלך יומיים לקראת סוף אוגוסט, ובו הן יתמודדו בצוותים של ארבע בנות בג'יפ באתגרים שונים בטבע.

הבנות של הגליל העליון יצטרפו אמנם לתחרות הגלבועית, אבל הן ילבשו כולן חולצות של המועצה שלהן וישמרו על גאוות יחידה, כמו שצריך.

 

עם כיוון הרוח

כנרת

 

זו אומנם מסורת של עשרות שנים כבר, אבל הפעם יש גם סיסמה, וזה כבר הרבה יותר מגניב. ביום ה' בצוהריים (ממש היום) יחצו את אגם הכינרת - ממערב למזרח -  55 רפסודות ועליהן 1400 נערים מ-80 קיבוצים, במשט המסורתי שעורך אגף המשימות של התנועה הקיבוצית. הרוח הגבית שהלוואי ותנשוב במפרשיהם המאולתרים של מיטב נערינו, נרתמה גם למען המטרה החשובה של שחרור טוב בנינו. "רוח גבית לשחרור גלעד שליט" זו הסיסמה, והלוואי בימינו.

 

כל אחד והסיפור שלו

 

אם טלנסקי התארח בשבת בצימרים של הקיבוץ שלכם, אם בשבוע האחרון שכבה שלמה של בני קיבוץ יצאה יחד למילואים, אם מישהו עשה מעשה קונדס וצבע את המים של הבריכה בירוק, ואם כל הכובסות חלו וכל הקיבוץ לא החליף בגדים כבר שבוע, נהיה אסירי תודה אם תספרו לנו על זה. ואם תצלמו ותשלחו לנו, גם אז יהיה נחמד. noanoasof@hotmail.com.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים