מקבלת תקוה - תקווה גלעד מגבעת השלושה כתבה ספר העוסק בתורת הקבלה

10.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מקבלת תקוה

נחמן גלבוע

 

גלעד. בעזרת הע"ב. צילום: נחמן גלבוע

מה הקשר בין שרי אריסון, הגיל של מחברת הספר ומספר השמות של אלהים? תקווה גלעד חברת גבעת השלושה בעלת תואר שני בסוציולוגיה ורקורד לא קטן בחינוך, קליטה, ותעסוקה לקשישים בקיבוצה חיברה את כל אלה דרך הקבלה וכתבה הסבר איך להשתמש בע"ב השמות של אלהים

 

"אני יודעת שאתה לא מאמין במיסטיקה", אומרת לי כבר בתחילת הפגישה תקווה גלעד, חברת גבעת השלושה, אשר ספרה העוסק בתורת הקבלה, "ע"ב שמות בסוד היקום", יצא לאחרונה לאור. "ובכל זאת, איך תסביר את זה שבאותו יום שבו הספר יצא לאור, י"ג בסיוון, שזה גם יום השנה למותה של אמי, התפרסם בעיתונים ששרי אריסון החליטה לקרוא למפעל מים שהיא מקימה ברומניה בשם 'מיה', שזה אחד מע"ב השמות של אלוהים שבהם בדיוק עוסק הספר?" כשגלעד מוסיפה שהיא בת 72 (ע"ב שנים), אני כבר מרים ידיים.

 

היא בת גבעת השלושה, שעברה לאחר השירות בצבא לבית גוברין וחזרה לקיבוצה עם בעלה, בצלאל, ועם ילדיה. כבעלת תואר שני בסוציולוגיה, הקימה את מערכת החינוך בגבעת השלושה, עסקה בקליטה והקימה מערכת תעסוקתית וחברתית לקשישי קיבוצה. אחד מבניה, אורי, שימש במשך שנים ראש אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית. לתורת הקבלה היא הגיעה לאחר שמערך הדיור, התעסוקה והפנאי לקשישים, שאותו הקימה וניהלה, עמד על רגליו ופעל כשורה. "אחרי שגמרתי להקים את המערכת הזו, הודעתי שאני תולה את הנעליים ונפרדת", מספרת גלעד, "ואז הרגשתי שהבלון ריק. לא היה לי משהו לעסוק בו. יום אחד נודע לי על מישהי שהייתה באפריקה, ובעזרת תורת הקבלה מצאה שם את הבן של ראש השבט שהלך לאיבוד. זה הדהים אותי שהאישה הזאת מוצאת דברים נסתרים בעזרת מיסטיקה. יצרתי אתה קשר, והיא הפנתה אותי למורה יוצא מן הכלל לקבלה, אז קראו לו אבי יודקביץ והיום קוראים לו שאול, ובמשך שנים למדתי אצלו בתל אביב".

 

עטיפת הספר. ניתן לרכוש את הספר ב-72 (ע"ב) שקלים

פשוט שפה

 

לדברי גלעד, הקבלה היא שפה. במשך שנים למדה מיודקביץ את השפה, ולאחר שהוא עבר לארצות הברית המשיכה ללמוד בכוחות עצמה. כאישה, היא ידעה, מורי הקבלה הדתיים לא ירצו ללמד אותה, ולכן רכשה את הידע באמצעות הספרים שנכתבו בנושא זה. "עד גלות בבל לימדו את הקבלה ללא חשש", מציינת גלעד, "אבל לאחר היציאה לגלות היה חשש שישתמשו בזה לרעה, ולכן הפסיקו ללמד את תורת הנסתר הזו. בעניין הזה היו יוצאים מן הכלל: למשל, הרמ"ק, רבי משה קורדובירו, גילה בספרו 'פרדס רימונים' ממש את כל סודות הקבלה שהיו שמורים מאז היציאה לגלות. הדוגמה הכי טובה לזה היא השיר שכולם שרים עכשיו 'אנא בכוח', שהוא אחד הסודות שלא גילו מדורי דורות והרמ"ק פשוט גילה אותו. השיר 'אנא בכוח' הוא הצפנה על גבי הצפנה של הפסוק 'בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ, והארץ הייתה תוהו ובוהו'. בספר שלי יש הסבר על שיטות ההצפנה שפורסמו על ידי הרמ"ק".

 

במה בעצם עוסקת הקבלה?

"הקבלה עוסקת בבריאת העולם. היום לפיזיקאים אין תשובות לשאלה איך נוצר העולם, וגם הם הגיעו לקבלה. המושג 'המפץ הגדול' הוא אחד המושגים הראשונים בקבלה. כשהיה המפץ הגדול נוצרו בעולם צינורות אנרגיה, שהם למעשה הקשר בין האדם לבריאה. כל התפילות צריכות לעבור בצינורות האנרגיה הנכונים אל היקום".

 

רזי העולם

 

בספר מתארת גלעד כיצד הגיעה אל הקבלה, וכיצד יחד עם אחיה, עמירם ורד ממעגן מיכאל, למדה את רזי העולם. בספרו של הרמ"ק, "פרדס רימונים", הם מצאו תיאורים מפורטים של מבנה היקום. "המבנה שמתואר הוא קובייה", מסבירה גלעד, "היקום בנוי מממדים רבים, ושלושה מהם יוצרים יחד קובייה. את הקובייה תוחמים י"ב גבולי אלכסון. השאלה שהעסיקה אותי הייתה, מה הם אותם אלכסונים. הקובייה והאלכסונים המתוארים הם צינורות אנרגיה, שניתן לראות אותם רק בדמיון. עמירם הציע לי לראות את הקובייה ואת האלכסונים בצורה מוחשית. הוא בנה את הקובייה מחומרים שונים בהסתמך על המקורות הכתובים, ובעזרת המבנה שבנה הצליח לגלות את האלכסונים. במהלך החיפוש אחר האלכסונים הוא גילה שהיקום מורכב מארבעה מגיני דויד: אחד פונה לדרום, אחד לצפון, אחד למזרח, ואחד למערב, וניתן לראותם בקובייה משולבים זה בזה".

 

חלקו האחרון של הספר עוסק בע"ב שמות, שהם 72 ערוצי אנרגיה שנוצרו עם בריאת העולם וניתנו למשה בסיני. בספר מוסבר כיצד נוצרו השמות, וכיצד ניתן להשתמש בהם בקשר אל הבורא באמצעות מדיטציה. לגבי כל שם ניתנת הצעה למדיטציה, המכוונת לנושא ייעודי, כגון: רפואה לחולה, מציאת בן/בת זוג לחיים, ענווה, תקווה, גמילות חסדים, פרנסה, הצלחה כלכלית, התגברות על כעס ועל קנאה, חופש הבחירה, סילוק אנרגיה שלילית, אהבה, ידע, לימודים והשכלה ועוד. לדוגמה, השם מה"ש הוא ערוץ לבקשת בריאות, סא"ל הוא ערוץ לבקשת פרנסה, הק"ם ערוץ לבקשת מזל וכדומה.

 

גלעד מוסיפה, שלאחר שמשה קיבל את ע"ב השמות במעמד הר סיני, הוא הצליח בעזרתם לחצות את ים סוף לשניים ולהעביר בו את בני ישראל. הסיפור הזה מופיע בספר הזוהר בפרשת בשלח, וגלעד מסבירה בספרה את התהליך, שבו בעזרת המילים הנכונות נבקע הים. "אין בספר מילה שלא מצוין מה המקור שלה כולל הפרק והעמוד. כל מי שירצה לבדוק אותי יוכל לעשות זאת".

 

עד היום אף אחד לא פרסם את ע"ב השמות?

"כן פרסמו. היה מישהו שאסף את ע"ב השמות, אבל לא הסביר למה. בספר שלי כתוב איך להשתמש בהם. אני מספרת על חולת סרטן שנתנו לה שלושה חודשים לחיות, ואחרי שהיא באה אליי ולימדתי אותה לעשות מדיטציה על האותיות מה"ש היא נשארה בחיים, וכיום היא עוזרת לי. אני עצמי השתמשתי בזה הרבה פעמים כשבעלי היה חולה, וזה עזר לו. המיוחד במה שעשיתי זה שעל כל אחד מע"ב השמות הבאתי סימוכין מהמקורות. עשיתי בדיוק מה שעשה הרב כדורי. גם הוא הולך לאותם המקורות".

 

במחיר שעולה הספר את נותנת הוראות שימוש בקבלה וחוסכת הליכה למקובלים.

"נכון. מי שיקרא את זה וירצה לעסוק בזה, יוכל לעשות את זה וגם להבין את המקור לכל שם. אולי יהיו כאלה שיראו בזה אמונות טפלות, אבל מי שיתעמק יוכל להבין את ההיגיון ואת המקורות לכל שם".

 

את מאמינה שאם כל חברי גבעת השלושה יתפללו ויעשו מדיטציה על פי הספר, הקיבוץ שלך יהיה במצב כלכלי וחברתי טוב יותר?

"אני בטוחה בזה אבל יודעת שלא כולם יצליחו להתחבר לזה. אנחנו מדברים על צינורות אנרגיה ועל בני אדם שהם כלים. בתוך כלי יכולה להיכנס רק כמות מסוימת של אנרגיה, ואם תיכנס יותר אנרגיה ממה שהוא מסוגל להכיל הוא יתפוצץ. מי שיבין שהוא צריך להגדיל את הכלי שלו על ידי לימוד הספר, יוכל בכל פעם לקבל עוד אנרגיה ולעשות עוד דברים למען עצמו, למען סביבתו ולמען החברה כולה. המוטו של הקבלה זה 'ואהבת לרעך כמוך', ואם אנשים ינהגו על פיו בגבעת השלושה ברור שיהיה יותר טוב. עם זאת, אני לא כופה את עצמי על אף אחד, כי ממילא זה לא יעזור".

 

nachmang@nachshon.co.il

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים