קשר ישיר - קטעי עיתונות

10.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

 

לוי. לא מאמין למתלוננות. צילום: רענן כהן

בחור זהב

הארץ, 4.7

 

שייקה לוי. מי לא אוהב את שייקה לוי? העולם מצחיק, אז צוחקים. שייקה לוי חושב, שהשופטים במשפט של חנן גולדבלט טעו. שהם לא עשו מלאכתם נאמנה. שהמשפט הוכרע עוד לפני שהתחיל. חמש מתלוננות נכללו בכתב האישום, גולדבלט הורשע פה אחד באונס שתיים מהן, בביצוע מעשה סדום ובביצוע מעשים מגונים בשלוש הנוספות. ארבע נשים אחרות, שחלה התיישנות על תלונתן, העידו בפני בית המשפט. שלושת השופטים האמינו לנשים, שייקה לוי לא. שייקה לוי מאמין לחברו הטוב גולדבלט. "אני יודע שהוא זהב טהור", אמר לאחר פסק הדין.

לא סתם זהב. זהב טהור. ללא סייגים. ללא שמץ של עכירות. ללא פגם. בן אדם אציל, ממש כמו אצילותה של המתכת.

אשרי האיש שיש לו חברים כאלה.

גולדבלט. אני אנס? צילום: רענן כהן

נשמע לכם הגיוני?

מעריב, 4.7

 

"זה נשמע לכם הגיוני שאני אנס?" שאל גולדבלט בתדהמה, "נשמע לכם נורמלי?"

כן. במדינה שבה נשיא נחשד בכך שניצל את מעמדו קודם כשר ואחר כך כנשיא לביצוע אונס ושורה של מעשים מגונים בנשים צעירות שעבדו תחתיו, שבה שר ביטחון הורשע בניצול מעמדו לביצוע במעשים מגונים בנסיבות מחמירות, ושר משפטים הורשע בניצול מעמדו לצורך עשיית מעשה מגונה; במדינה שבה הורשעו רופאים, עורכי דין, פרופסורים, מנהלים ומי לא, בניצול מעמדם לצורך השגת יחסי מין עם כפופות להם, מה לא הגיוני בכך, שגם שחקן ידוע הורשע בכך שניצל את מעמדו לביצוע מעשי אונס ומעשים מגונים בנערות שהגיעו ללמוד אצלו משחק? מה פה לא נורמלי?

מה שגולדבלט ניסה לומר הוא כנראה זה: אני, שהיו לי כל כך הרבה נשים בחיי, שבחורות צבאו לפתחי והיו מוכנות להתמסר לי ככל שארצה, אני הייתי צריך לכפות את עצמי על מישהי כדי להשיג יחסי מין? זה נשמע לכם הגיוני? נשמע לכם נורמלי?

כן. כמו אצל איציק מרדכי. כמו אצל משה קצב, כמו אצל עוד גברים שכופים את עצמם בתוקף סמכותם על בחורות צעירות מהם בשנים רבות, כנראה, כדי להוכיח לעצמם שלמרות גילם, הם עדיין עושים את זה לנשים. הרבה פחות הגיונית נשמעת לנו האפשרות, שלמעשה הייתה פה איזו קונספירציה, שחמש נשים שונות, בטווח זמן של עשרים שנה, סיפרו את אותו סיפור על דפוס התנהגות חוזר של אותו אדם, לא משום שכך התרחשו הדברים בפועל, אלא משום שמישהו גרם לכולן להעליל עלילה חסרת שחר על אדם תמים שלא ביצע עוון ולא עשה רע. לא אצל חנן גולדבלט, כמו שלא אצל משה קצב.

 

שמוליק לוי. הביצים של ברק בכיס שלו. צילום: יהונתן שאול

אנשים שאף אחד לא רוצה לפגוש בלילה

מעריב, 4.7

 

שמוליק לוי, קבלן הקולות שסייע לאהוד ברק בבחירות ב-1999, והיום התנדב להעיד על השחיתות שהייתה במערכת הבחירות הזו, דיבר עם "מעריב". תמורת העבודה שביצע אז, לוי רוצה ממפלגת העבודה 14 מיליון שקל. "זה כסף שמגיע לי", הוא אומר. מכיוון שהוא חייב הרבה כסף לאנשים שעבדו אתו, ומדובר ב"אנשים שאף אחד לא רוצה לפגוש בלילה", ומכיוון שהאנשים המפחידים האלה שעבדו אתו בבחירות לוחצים עליו, ומפלגת העבודה לא משלמת, לא הייתה לו ברירה אלא לפנות למשרדי היחידה לחקירות הונאה. לחוקרי היחידה הוא אמר, כי יספר כל מה שהוא יודע. הפרקליטות הבטיחה לו חסינות. לוי הוא פעיל ותיק במפלגה. היום הוא בן 33, בבחירות שבהן מדובר היה בן 24, ועמד בראש עמותה שעבדה בשביל ברק. הוא היה איש שטח מנוסה. כבר ב-1992 לקח לוי "חלק מרכזי בפעילות השטח" של יו"ר העבודה דאז, יצחק רבין ז"ל. אז הוא היה בן 17. "אני לא הייתי בבית ספר 20 שנה וגם לא 12", הוא אומר בריאיון.

אם סגנונו של אדם מעיד עליו, אצל שמוליק לוי הדברים חדים וברורים. ציטוטים: "לפני כמה שבועות באתי למפלגה ואמרתי לעוזרת של ברק להגיד לו: 'הביצים שלו בכיס שלי ואני אשרוף את המפלגה. בפה אני אשרוף". ובהמשך: "ברק לא יהיה ראש ממשלה. אני יכול להוציא את כל אנשי הצללים שלי, ויש לי הרבה. יש קבוצה שאומרת שהיא קברה מסמכים, והם יביאו אותם". "אני לא פוחד לשלם את החוב שלי לחברה. אם אני אשב, אני לא אשב לבד". אתה מוכן להיבדק במכונת אמת? שואלת המראיינת, ולוי עונה: "מצדי שלוש מכונות אמת. ושהוא (ברק) יתחבר לאחת... אם אני אפול במילה אחת, יוציאו אותי הכי צ'יפס שיש, הכי מקרוני. ואני לא אתן לזה לקרות. בחיים".

התגובה המיידית שהתעוררה אצלי למקרא הריאיון הייתה, שמי שבחר ללכת לישון עם הפעיל המרכזי, שמוליק לוי, במערכת הבחירות של 1999, שלא יתפלא אם הוא קם עם כאב ראש ענקי בתחילת מערכת הבחירות של 2009.

מגיע לו.

 

פחימה. מישהו יקח ברצינות את ההצעה. צילום: אלי דסה

תמנע בגופה את ההריסה

ידיעות אחרונות, 6.7

 

שר הביטחון, אהוד ברק, הורה לצה"ל להרוס את בתי שני המחבלים שפעלו בירושלים. את הבית של חוסאם דוויאת, שביצע את פיגוע הדריסה בשופל הנמצא בצור-באהר, ואת הבית של הישאם אבו-דהים, שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב וממוקם בג'בל מוכאבר. לא ברור אם ההריסה תבוצע בסופו של דבר (יהיו בג"צים ויש "סיבוכים בינלאומיים במישור המשפטי"), ואם תבוצע, האם זה מה שימנע מערבי נושא תעודת זהות כחולה לבצע פיגוע נוסף בירושלים? (ועדת מומחים בראשות האלוף אודי שני בחנה את נושא הריסת הבתים כעונש מרתיע, והגיעה למסקנה שמדובר בעונש לא יעיל, שאינו מונע טרור ואולי אפילו מעודד אותו). מה שברור, שההריסה, כולל הריסה בדיעבד של בית המחבל ממרכז הרב, תחזק את מעמדו של ברק כשר ביטחון נחוש, החלטי, נמרץ, שאינו חושש מה יגידו הגויים או מה חושב על זה ג'ומס. בחירות או לא בחירות?

טלי פחימה, "פעילת שמאל", הודיעה כי בכוונתה להתמקם ליד הבית בצור באהר, "ולמנוע בגופה את ההריסה". היא צריכה לקחת בחשבון, שמישהו יקבל ברצינות את ההצעה שלה.

 

ביטחונם של הרופאים הופקר

חדשות הערוץ השני, 6.7

 

ההסתדרות הרפואית בישראל מפרסמת בשבועות האחרונים בעיתונים מודעות גדולות נגד שר הבריאות. הנושא - ביטחונם של הרופאים. "שר הבריאות", נאמר במודעה, "חמישה שבועות עברו מאז נדקר ד"ר מריסו גיא בגבו, ואתה ממשיך להתעלם". ובהמשך: "90 אירועי אלימות נגד צוותים רפואיים רק בשבועות האחרונים - איומים באקדח, דקירות, אלימות פיזית ומילולית... רופאי ישראל דורשים את התערבותך המיידית בנקיטת פעולה נחרצת לשמירת ביטחונם של צוותי הרפואה בישראל. אחרת - לא יהיה מי שיטפל בנו, בילדינו ובנכדינו.. ביטחונם של הרופאים הופקר".

לא רק ביטחונם של הרופאים. בסוף השבוע הותקפה אחות בבית חולים על ידי מאושפז שבעט בפניה ושבר את אפה. בריאיון לערוץ השני אמרה שהיא חוששת לחזור לעבודה. לא בתנאים האלה.

הבעיה ברורה וכואבת. השאלה - איך מתמודדים אתה? מה דורשת ההסתדרות הרפואית משר הבריאות לעשות, על מנת להחזיר את תחושת הביטחון לרופאים ולצוותים הרפואיים בבתי החולים ובמרפאות? בהנחה שבלתי אפשרי להצמיד איש ביטחון לכל רופא, ושאמצעים לתקוף רופאים ואחיות נמצאים למכביר בבתי החולים ולא צריך להבריח אותם מבחוץ, מה כן אפשר לעשות?

התסכול שנוצר אצלנו בשל היכולת המוגבלת להתמודד עם אלימות מסוגים שונים, מביא להחלטות בעייתיות, שיעילותן מוטלת בספק; כמו הריסת בתי מחבלים; כמו חוק שי דרומי. אפשר להחליט על עונשים מרתיעים למי שיתקפו רופאים או אחיות. אותם ישלחו לכלא ואת בתיהם יאטמו. זה מה שיעזור?

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים