החצר - מעשיות מהקיבוצים

10.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

כרמל. לא רק קריית גת, גם ברעם זה בפריפריה

כרמל, מאחורייך

ברעם

 

כרמל אקמן, חיילת ברעמיסטית בת 19, התקבלה לנבחרת כוכב נולד 6. במשדר המרגש שבו הוצגו המשתתפים (ושבו, כמובן, צפיתי רק בגלל שידעתי שהיא שם), סיפרה כרמל שבערבי תרבות בקיבוץ היא רגילה למלא את משבצת "האתנחתא המוזיקלית". כששרה את הסולו שלה, "קסם הלילה" שירה של להקת חלב ודבש, היא נראתה מאוד בטוחה בעצמה, ואנחנו ביושבנו על הספה ממול ציינו, שמי שלא מתרגש להופיע מול כל בית ברעם, קטן עליו להופיע באולפן של כוכב נולד. גל אוחובסקי ומרגול התמוגגו משירתה, וכאשר הריצה דאחקות בלי לדפוק חשבון עם המאסטרו צביקה פיק, אמר לה צדי צרפתי שבדיוק מהעוקצנות ומההומור האלה הוא היה רוצה לראות יותר בשירתה. כרמל ענתה, שהיא לא שולפת את כל הקלפים שלה מייד, ומשפחת אקמן זרחה מנחת בקהל.

ומי שזה עוד לא ברור לו: המדור בעד כרמל ומעודד את קוראיו לסמס לה את דרכה אל ההצלחה.

אשכול. חשופים בתחנה. צילום: יהושע גיגי

תחנה ללא מגננה

מוא"ז אשכול

 

התחנה המרכזית החדשה של מועצה אזורית אשכול נפתחה סוף סוף מחדש - משופצת, משודרגת ויפה. עכשיו יש גם שירותים וברזייה, ואפילו מכונות שתייה וסנדוויצ'ים למגיעים מרחוק, הרוצים להחיות את נפשם מהנסיעה הארוכה. רק מיגוניות עדיין אין, אבל צריכות להגיע.

 

זיו. המוכשים של סוף השבוע. צילום: חנה ביקל

נחשים עלינו

מרכז רפואי זיו

 

לתשומת לב קוראינו: בבית החולים זיו בצפת התקבלו בסוף השבוע ארבעה נפגעי הכשת נחשים ממקומות שונים ברחבי הגליל. ילדה בת 11 מדלתון, שהגיעה לבית החולים וכלל לא זיהתה שמדובר בהכשת נחש, ורק הצוות הרפואי זיהה זאת. נער מבית ג'אן, שהוכש ברגלו בעודו עובד במטע, הגיע בלוויית הנחש שהכיש אותו, מה שסייע לטיפול בו. למוכשים שלום, אבל נורא מפחיד, לא?

 

רגע של קיבוצניקית

שער העמקים

 

יוסי נשר, עוזב שער העמקים ואיש קול ישראל, יזם עם רשת ב' פינה חדשה ונחמודת במסגרת התוכנית "רגע של עברית" המשודרת כל יום חול בחמישה לארבע אחרי הצוהריים. בפינתו "עברית קיבוצית" מדגים נשר מילים מיוחדות לשפה הקיבוצית, לשאלותיו של מנחה התוכנית מנחם פרי. מתוך תשע פינות כתובות שתיים כבר שודרו - אחת בנושא המטבח הקיבוצי והשניה בנושא ביגוד והלבשה בקיבוץ; ביום ראשון ה-13 ליולי תשודר הפינה השלישית, בנושא נופש והבראה בקיבוצים. בהמשך צפויות למאזינים פינה בנושא הלינה המשותפת (6 לאוגוסט) ואפילו פינה אחת שתעסוק בקללות וכנוי גנאי קיבוציים (23 לאוגוסט). נשר מספר שהתוכן הוא בעיקר נוסטלגי אבל גם עכשווי, דרכו הוא מנסה להראות את התפתחות השפה בעקבות התפתחות הקיבוץ.

לדוגמא, המילה "תלתון", המבטאת את יסודות הצמצום וההתיעלות במסגרות החינוך הקיבוציות.

נחמיה רפל, מזכ"ל הקיבוץ הדתי

 

כשהלכה פוגשת תרבות

בארות יצחק

 

הקיבוץ הדתי ערך בבארות יצחק כנס, שכותרתו "קהילה אחת ונורמות רבות", שבו השתתפו למעלה ממאה רבנים וחברים מכל קיבוצי התנועה. מטרת הכינוס הייתה בחינה מחודשת של דרכי התמודדות עם שאלות, העולות מהמפגש היומיומי בין הלכה לתרבות, שעשוי להיות לעתים מפגש בעייתי, למשל - שירת נשים בציבור, אופיין של מסיבות, צניעות בלבוש ועוד. נשמע מסעיר.

שועטים לספר לחבר'ה? צילום: רוני סורג'ון

מדד הביצועים

 

מסתבר שגם פרי הרבעה קשוחים נמצאים לעתים במצבים רגשיים ופיזיים לא פשוטים, המשפיעים על הביצועים המיניים שלהם בשטח. הפרים, שנכנסים ל"עבודה" בעדר הפרות בהיותם בני 18 חודשים עם היקף אשכים המגיע בממוצע ל-40 ס"מ, אמורים להרביע מספר רב של פרות לצורך השבחת העדר. ולכן, בוקר שרכש פר הרבעה מגזע משובח ביותר מ-20 אלף שקל בהחלט צריך להיות מודאג, אם הפר הצעיר שלו לא מתפקד!

לעזרת הבוקר מגיע מחקר חדש מבית מו"פ צפון, הבודק את הביצועים המיניים של פרי ההרבעה באמצעות מדי קצב לב, קולרי GPS, חיישני תנועה ופדומטרים. הבשורה היא, שמעתה אפשר יהיה למדוד את נתוני כיבושיו של הפר בעדר, בעוד שבעבר הסתמכו בעיקר על נתונים כמו היקף האשכים של הפר כקריטריון לקנייתו.

 

להכיר בשביל ישראל

 

כולנו רוצים לעשות "יום אחד" את שביל ישראל, אבל היום הזה מבושש לבוא. חברי אתר "שקוף בצפון", אתר היכרויות צפוני שמפגיש אנשים בפעילויות בטבע, עומדים לממש את השאיפה הכמוסה ולצאת לדרך במפעל חדש שהאתר יוזם. אחד מהחברים באתר, מאיר אקלימי, העלה את הרעיון וקיבל תגובות נלהבות; מנהלי האתר זיהו את הצורך והחליטו להוציא טיול לחלקים שונים בשביל ישראל מדי שבת שלישית, החל מספטמבר הקרוב.

צפי סיום המסלול: בעוד כשלוש שנים, אבל סוף סוף נוכל להגיד שעשינו. לפני היציאה לדרך מחפש האתר ספונסר עם רוח ספורטיבית שירצה לקחת חסות. יש מישהו?

 

כל אחד והסיפור שלו

 

אם בשבוע האחרון התקיימו על הדשא ארבע חתונות ולוויה, אם חגגו בקיבוץ שלכם יומולדת 90 לגננת המיתולוגית של כל הזמנים, אם הילדים בגן הופיעו בפני המשק במופע סטפס סוער ואם התבלבלו במטבח ושמו סוכר במקום מלח על כל השניצלים בחדר אוכל, נהיה אסירי תודה אם תספרו לנו על זה. ואם תצלמו ותשלחו לנו, גם אז יהיה נחמד.

noanoasof@hotmail.com

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים