שמחון נגד חרמש: מתנגד לחוק הפטם

3.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

שר החקלאות שמחון

שמחון נגד חרמש: מתנגד לחוק הפטם

נחמן גלבוע

.

תנועת המושבים חוששת, כי החוק יעתיק את כספי הסיוע מהלולים במושבי הצפון לקיבוצים בדרום

 

חוק הפטם ("חוק הביצים") מעורר מחלוקות קשות בין מפלגת העבודה לקדימה, בין תנועת המושבים לתנועה הקיבוצית ובין ראשי מועצות מהצפון ומהדרום, וכמו כן ובעיקר, בין ח"כ שי חרמש לשר החקלאות, שמחון.

 

הצעת החוק הפרטית - "חוק הפטם" ליישובי עוטף עזה - שמנסה להעביר חרמש, ראש אגף ההתיישבות בקדימה  וחבר קיבוץ כפר עזה, היא הצעה שהועתקה מחוק הגליל, ולפיה יקבל כל בעל מכסת גידול פטם או מטילות בעוטף עזה סיוע ממשלתי, בהתאם למכסת הייצור. העלות הכללית של החוק מגיעה ל-20 מיליון שקל. ביום שלישי שעבר הועלתה ההצעה לדיון בהנהלת הקואליציה לקראת קריאה טרומית, וקיבלה את תמיכת סיעות קדימה, ש"ס והגמלאים, אך נתקלה בהתנגדות מוחלטת של סיעת העבודה. נוהל העבודה המקובל הוא, שהחלטות הקואליציה מתקבלות בקונצנזוס, ואי לכך, נאלצה הקואליציה להורות לחבריה להצביע נגד החוק. הפלת החוק בשלב זה הייתה מונעת מחרמש לקדם את חקיקת החוק למשך חצי שנה, ולכן הוא החליט למשוך את ההצעה בניסיון להגיע השבוע להסכמות עם מפלגת העבודה. חרמש עדיין מקווה להשלים את החקיקה לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ בסוף יולי.

 

מזכירות תנועת המושבים הביעה חשש מכך שהאוצר, שלא תקצב את החוק החדש, יעביר את תקציב הסיוע ממגדלי הביצים במושבי הצפון ויעבירו לקיבוצים בעוטף עזה. מזכ"ל התנועה, איתן בן דוד, שלח מכתב לראש הממשלה עם העתקים לשר האוצר, לשר החקלאות ולראשי המועצות בצפון שבו נאמר, כי "מזכירות תנועת

המושבים מתנגדת בתקיפות להצעה משני טעמים: האחד, הסכנה שהדבר יפגע בחוק הגליל - אם לא בהווה אזי בעתיד. השני, מבדיקת נתוני העברת הכספים עולה, כי למעלה מ-95% מהכספים יופנו לקיבוצים ופחות מ5%- יופנה למושבים. יוצא אפוא, כי התמיכה צבועה בצורה בלתי מאוזנת, ולפיכך היא אינה הולמת את צורכי כלל האזור, ובכך מחמיצה את צורכי כלל הסיוע".

 

בעקבות המכתב מיהר חרמש לשלוח תגובה לראשי המועצות האזוריות בגבול הלבנון, שבו הוא מבקש מהם לתמוך בהטבות לעוטף עזה מתוך הזדהות עם האזור, ומרגיע אותם כי החוק יותנה בכך שהתוספת הנדרשת לתקציב זה לא תבוא על חשבון חקלאי הצפון. חרמש גם דואג להזכיר להם, כי כחבר בוועדת הכספים קידם את

הארכת תוקף חוק הגליל ואת אישור התקציב בן 247 מיליון השקל, להעתקת לולים מאזורי מגורים, וכך יפעל גם בעתיד. בהקשר זה ראוי לציין, כי בעבר התפרסמה ב"הדף הירוק" טענת קיבוץ יחיעם על כך שלא זכה להיכלל בתקציב העתקת הלולים, ולעומת זאת, שכניו, חברי מושב עין יעקב, זכו ליהנות מפירות התקציב

הממשלתי הנשלט על ידי משרד החקלאות.

 

גם בין ראשי המועצות האזוריות בדרום נחלקות הדעות בנושא החוק. ראש מועצת אשכול, חיים ילין, מתנגד לקידום החוק במועד הנוכחי, וטוען כי הוא צריך להיות חלק מסל הטבות שיגובש על ידי ועדת שרים מיוחדת לנושא עוטף עזה. בנוסף, טוען ילין, כי בתחום המועצה שלו מצויים שלושה מגדלי פטם גדולים מהמושבים, ורוב כספי ההטבות יגיעו לידיהם ולא יחולקו בין יישובי המועצה. לעומתו, תומך בחוק ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, שגורס כי יש לנצל כל הזדמנות פוליטית לקבלת הטבות באזור, ולא להמתין עד להקמת הוועדה הממשלתית שתגבש את הסיוע הכולל.

 

בתגובה לדברי ילין אומר חרמש, כי הצעתו מתייחסת למכסות גידול הפטם והביצים שהיו קיימות ב-1989 בעת חקיקת חוק הגליל, והמכסות האלה מחולקות בין רוב קיבוצי המועצה. חרמש גם מציין, כי נאמר לו על ידי מנכ"לית משרד החקלאות, יעל שאלתיאל, כי בדיון פנימי במשרד דובר על כך שסיוע בסך 20 מיליון שקל הוא קטן מכדי לפתור את בעיות יישובי עוטף עזה. "500 אלף שקל בשנה לקיבוץ מפלסים זה עניין של מה בכך?" תוהה חרמש "הרי הם צריכים הכנסה של ארבעה מיליון שקל מחקלאות, כדי שיישאר להם סכום כזה כרווח נקי.

למה לא לעזור להם?"

 

מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים, זאב (ולוולה) שור, אומר שהוא תומך בחוק הפטם לעוטף עזה, ומציין כי התקשר בנוכחות חרמש לשר שמחון, ושמע ממנו כי גם הוא יתמוך בחוק, אם חרמש ישיג את התקציב הנדרש ממשרד האוצר. הגרסה של חרמש שונה במקצת. "שמחון אמר לו שהוא לו יתנגד לחוק, אם אביא את התקציב", אומר חרמש, "וזה שונה מתמיכה בחוק. מאוחר יותר שמחון אמר לי בכנסת, שבכל מקרה הוא יתנגד לחוק, כי לדעתו הוא יפגע בחוק הגליל". כפי הנראה, עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בסיפור הזה.

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 4.7.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים