קשר ישיר - קטעי עיתונות

3.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

יעלון. להקריב, כאשר המחיר גבוה מדי. צילום: יוסי אלוני
.

רגישים ומתחשבים

ערוץ 10, הארץ, מעריב

 

אלו היו שבועיים של התבטאויות רגישות. הרגישה והמתחשבת ביותר הייתה התבטאותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שאמר לנועם שליט, אביו של גלעד: "אין לי חוזה שמחייב אותי לשחרר שום אזרח מהשבי", או במילים אחרות תפסיק לנדנד ועוף לי מהעיניים. קדם לו בהתבטאות רגישה אחרת, באותו נושא, הרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון, שאמר שלפעמים כשהמחיר יקר מדי, אין ברירה וצריך להקריב שבוי. "במצבים מסוימים", אמר יעלון, "צריך להגיד שאנחנו מוכנים להקריב מול מה שדורשים מאתנו לשלם, כי מחיר התשלום הוא הרבה יותר כבד ממחיר האובדן של השבוי".

לופליאנסקי. היכרות מעמיקה עם המנטליות הערבית. צילום: פלאש 90

ראש העיר ירושלים, אורי לופליאנסקי, גילה התמצאות רבה ב"מנטליות של הערבים", כשהסביר שאומנם נכון שמשפחות רבות במזרח ירושלים אינן מחוברות למערכת המים העירונית, אבל זה לא משום שהעירייה איננה מציעה להן קצה צינור, אלא משום ש"הערבים לא מוכנים להיות מחוברים לצינור מים". הערבים, כך לופליאנסקי, רוצים את המים שלהם בדודים על הגג, כי הדודים שומרים על המים יותר קרים מאשר המים בצנרת העירונית. משלימה את הרשימה התבטאות נוספת, הפעם לא של ראש הממשלה עצמו, אלא של "מקורביו".

המקורבים הסבירו, שאת ההצבעה על חוק פיזור הכנסת, שהייתה אמורה להיערך בשבוע שעבר, הכשיל אהוד ברק, לאחר שהובהר לו שאם מפלגת העבודה תתמוך בהצעת החוק, הוא יפוטר לאלתר. "ברק ברח כמו כלב מוכה", אמרו על שר הביטחון מקורבי ראש הממשלה.

אנשים רגישים בתפקידי מפתח.

הנגבי. אם רק היו אומרים לו. צילום: צחי הנגבי

לא אמרו לו

מעריב, 30.6

 

"אף אחד לא אמר לי מעולם שהדבר פסול, ולא ראיתי בכך תופעה פסולה", אמר השבוע ח"כ צחי הנגבי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, כשנחקר בבית משפט השלום בירושלים על פרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, כשהיה בו שר. "אם היו אומרים לי, הייתי מפסיק מיד", הוסיף הנגבי. בכתב האישום שהוגש נגדו מתוארים 49 מינויים פוליטיים, שביצע, ועוד 12 מינויים בגופים הקשורים למשרדו.

"אף אחד לא אמר לי מעולם שהדבר פסול, ולא ראיתי בכך תופעה פסולה", יטען הנשיא קצב, כשיוגש נגדו כתב אישום על מעשים מגונים ועל הטרדות מיניות כלפי עובדות לשכתו. "אם היו אומרים לי, הייתי מפסיק מיד". גם כאשר ייחקר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על מעטפות הכסף שקיבל, הוא יסביר שהוא לא חשב שהדבר פסול, ואם מישהו היה טורח להפנות את תשומת לבו לכך שזה לא בסדר, הוא היה מפסיק מיד. וכן הלאה.

 

נתפסו על דברי תורה

ערוץ 7, 26.6

 

בית משפט השלום בראשון לציון גזר שבעה חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ו-80,000 שקל קנס על יעקב בן עטר, שהודה והורשע בהפעלת תחנת הרדיו הפיראטית החרדית "קול האמת". יעקב הוא אחיו של שמואל בן עטר, שלפני כחודש נגזרו עליו תשעה חודשי מאסר בפועל וקנס על עבירות דומות. האישום נגד האחים הוגשו לפני כשנה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות, וייחסו להם הפעלה וניהול תחנת רדיו פיראטית "קול האמת" במשך כ-13 שנה. על פי כתבי האישום, במהלך השנים 2006-2007 הפריעה "קול האמת" למגדל הפיקוח בנתב"ג שבע פעמים. זהו אחד העונשים החמורים ביותר, שהוטלו עד היום על מפעיל תחנת שידור פיראטי.

"שמואל בן עטר, אשריך שנתפסת על דברי תורה", הגיבו באתר של "קול האמת", "לאחר 15 שנות שידור, כשהובטח להנהלת הרדיו למסד אותו חוקית, דווקא בימים אלה נעצרו שדרני ומנהלי התחנה". מבקרי האתר מתבקשים לתרום איש כפי יכולתו, לצורך תשלום הקנסות הכבדים.

שלא כמו הנגבי, בן עטר לא יכול לטעון שמעולם לא אמרו לו שהפעלת תחנה פיראטית זה דבר אסור, ושאם היו אומרים לו הוא היה מפסיק מיד. הוא הורשע בעבירות דומות בשנת 2001, ואז והצהיר שלמד את הלקח ויותר לא ישדר, אך לאחר מכן שב להפעיל את התחנה. פעם פיראט, תמיד פיראט.

 

בהתפרקות מתמדת

Yes, 24.6  

 

במסגרת זפזופי טלוויזיה, הגעתי בערוץ 15 של יס לסרט הישראלי "סיפור אינטימי". בתקציר נאמר עליו כך: "דרמה. לאה ויעקב, בני זוג כבר עשר שנים, ואינם מצליחים להביא ילדים לעולם. מערכת היחסים שלהם מתפרקת, יחד עם התפרקות הקיבוץ שבו הם חיים. עם חווה אלברשטיין ואלכס פלג. במאי נדב לוויתן".

הסרט יצא לבתי הקולנוע בישראל ב-1981 ואני שאלתי את עצמי אם כבר בשנות ה-80 המוקדמות אובחנה התפרקות הקיבוצים, האם יש תקופה שבה הקיבוץ לא היה בתהליכי התפרקות? או שמא קיבוץ והתפרקות חד הם, צמד בלתי נפרד מאז בריאת היצור המוזר הזה ועד עצם הימים האלה?

 

פיק-אפ הומוסקסואלי, קלאסי

סופשבוע מעריב, 27.6

 

"פ' לא היה קטין, ולכן איננו חושבים שמדובר בהטרדה מינית, אלא בפיק-אפ הומוסקסואלי, קלאסי.

גם להומוסקסואלים מותר לתת ביטוי לדחפים המיניים", כך הסבירה סוכנות הצילום הבינלאומית, "שישה מיליארד אחרים", מדוע לא עשתה עניין מתקרית בעלת אופי של הטרדה מינית, שהתרחשה במלון בסביליה בספרד במרס 2006, שבה המוטרד היה צלם צרפתי צעיר, שעבד בשירותה, והמטריד אורח מכובד מישראל. האורח מישראל, כך סופר, פיתה את הצלם לעלות לחדרו, החמיא לגופו "היפה והמוצק", ואחר כך ביקש ממנו  להתפשט ולשכב על המיטה.

פ' הוא הדמות הפחות חשובה בסיפור. מי שביצע כלפיו את מה שהוגדר כ"פיק-אפ הומוסקסואלי קלאסי" הוא, כידוע, הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר. עליו, על הרב הראשי לישראל, נאמר ש"גם להומוסקסואלים מותר לתת ביטוי לדחפים המיניים". עורכי הדין של מצגר, פרופסור דוד ליבאי ואלעד רט, הודיעו כי אם העובדות שהוצגו בשאלות שהפנה העיתון לרב יפורסמו, הרב "ינקוט בהליכים משפטיים על הוצאת לשון הרע נגדו". רשימת המאיימים בנקיטת הליכים משפטיים בשל הוצאת לשון הרע נגדם, השמורה במערכת, הולכת ומתארכת: ביבי נתניהו יתבע את ערוץ 10 על ההשמצה בנוגע למסעותיו עם אשתו בלונדון, עודד קטש יתבע את "ואללה" על דברים שצוטטו בשמו נגד מכבי תל אביב והוא לא אמר, והרב יונה מצגר יתבע את "מעריב" על פיק-אפ הומוסקסואלי קלאסי.

עו"ד מסיקה. 'עמונה' הייתה רק יריית פתיחה

הלכו כצאן לטבח

ערוץ 7, 26.6

 

"הלקח של גוש קטיף הוא, שההליכה כצאן לטבח אינה מובילה לשום הישג, אלא רק לנסיגה מדחי לדחי, לחורבן טוטלי של מדינת ישראל, להרס הצבא, להרס היישובים, לשסע עמוק בחברה ולפצעים מדממים שלא יגלידו לעולם", אמר עו"ד גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון, בריאיון לעלון ארץ ישראל שלנו. "כאשר אתה עומד על זכויותיך ללא חשבון, תהיה ההתייחסות אליך לפחות כמו אל הדרוזים ואל הבדואים בנגב. הם לא מתחשבים, ולכן לא עוקרים אותם, למרות שזו אינה הארץ שלהם". עוד מדברי מסיקה: "ארץ ישראל היא שלנו ולא נוותר על גרגיר. מה גם שהוויתורים מביאים לשפיכות דמים של יהודים. הגיע הזמן לעבור למלחמת התקפה ולא להישאר במגננה". על החששות מפני הפינוי הקרוב של היישוב מגרון הוא אומר, "גם מדינת ישראל הבינה שהפינוי המתוכנן לא ילך לה בקלות. יהיה כאן מאבק נחוש ונועז ללא פשרות, ש'עמונה' הייתה רק יריית פתיחה לעומתו". מסיקה היה בראשית החודש בחוות שקד, בעימות שהתפתח בין המתנחלים ובין שוטרים וחיילים שבאו להרוס שם מבנים בלתי חוקיים. "כראש מועצה", הוא מסביר, "השתדלתי להיות שם ולמנוע את האלימות ואת ההתפרעות של לובשי המדים כנגד הנוער הנפלא, המסור והאידיאולוגי שראוי לכל שבח". הוא לא הגיע על מנת לנסות להרגיע את הרוחות ולמנוע גילויי אלימות כלשהם, אלא על מנת למנוע את האלימות ואת ההתפרעות מצד לובשי המדים. מתוך העיתונות: "כוחות המשטרה, שהגיעו לחוות שקד ביצהר, נתקלו בעשרות תושבי המקום אשר החלו בעימותים אלימים עם השוטרים. ארבעה שוטרים נפצעו מיידוי אבנים ואחד נפצע מגז מדמיע, 11 מתנחלים נפצעו גם הם. שמונה מתנחלים נעצרו בחשד להפרת סדר ולתקיפת שוטרים". אני מניח שעו"ד מסיקה ידע מה צפוי לקרות בשקד, והוא בא כדי להשגיח. על השוטרים. יש שני מגזרים בארץ, שכאשר שוטרים או חיילים באים לעשות בהם את מלאכתם, מתפתחים שם עימותים אלימים בין תושבי המקום לבין שליחי המדינה - המגזר הערבי ומגזר המתנחלים. יש רק מגזר אחד שבו ראשיו נותנים גיבוי ותמיכה אידיאולוגית ומעשית לאלימות מסוג זה המגזר שעו"ד גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון, נמנה עמו. ביום רביעי שעבר הותקף ונפצע שוטר ממשטרת בנימין על ידי מתנחלים ששברו את צלעותיו. לאחר שהמשטרה עיכבה לחקירה שני תושבים מעדי-עד בשל חשד להפרות סדר, הגיעו חבריהם של המעוכבים להפגין בפתח משטרת בנימין, הבעירו פחי אשפה וחסמו את הכניסה לתחנה. השוטרים ביקשו מהם להתפנות, הבקשה לא נענתה, וכשיצאו אליהם שני שוטרים, הוכה אחד מהם עד שנזקק לאשפוז. שני תוקפיו נעצרו. הלקחים הופקו.

לא הולכים יותר כצאן לטבח. עוברים ממגננה למתקפה. מאבק נחוש ונועז ללא פשרות.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים