בתים מדברים: הבית הלבן

3.7.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

בתים מדברים: הבית הלבן

מעין נטעלי סמולר

.

תיאור: בית אבן ישן ומשופץ, מרובה חלונות מעוטרים. ניצב חשוף בין שדות, סביבו פזורים פסלים רבים ושונים זה מזה.

 

מיקום: הבית הלבן

 

תיאור: בית אבן ישן ומשופץ, מרובה חלונות מעוטרים. ניצב חשוף בין שדות, סביבו פזורים פסלים רבים ושונים זה מזה.

 

מיקום: בין שטחי השדות של נירים ושל ניר עוז, לא רחוק מרצפת הפסיפס של בית כנסת 'מעון'.

 

היה היה: המבנה נבנה באמצע שנות ה-30 על ידי חמולת אבו סיתא שב-48' ברחה לרצועה לאזור רפיח. לאחר מלחמת השחרור, קיבוץ נירים הועבר מבן גור וישב במשך כשנה באזור, עד שהועבר לנקודת הקבע שלו. עד שנות ה-60 שימש המבנה למארבים של הצבא ולאחר מכן נותר כאקס טריטוריה, שלא עיבדו אותה ונוצרה מובלעת עם גדרות ויתדות, כאשר המבנה עצמו נותר הרוס כמעט לגמרי.

 

טרנספורמציה: לפני כתשע שנים, הגיע למקום חיים פרי, פסל וחבר קיבוץ ניר עוז. לאחר ניקיון השטח, אסף כמה מחבריו הפסלים והציע להם להציב את עבודותיהם בקרבת המבנה במטרה להפוך את המקום לגלריה שמסביבה גן פסלים. "למרות שבהתחלה הסתכלו עליי בגיחוך ובאי אמון, נתנו לי כמה עבודות שהוצבו במה שהיום הוא גן פסלים, שמונה כ-28 עבודות של אמנים מכל הארץ". לאחר השיפוץ גויסו אמנים נוספים שתרמו מעבודותיהם, וכיום המקום מתפקד כגלריה המציגה ארבע-חמש תערוכות ציור וצילום בשנה.

 

תהליך השיפוץ: "ב-1999 התחלתי לשחזר את המבנה לאט לאט, כאשר אני מגייס את מפעל 'נירלט' לעזרתי. השתמשנו בטיח מיוחד לשיפוץ מבנים עתיקים שאוטם ומחזק את הקירות. הטכניקה של שחזור מבנה כזה, בלי לצקת אותו מבטון מחדש, נעשית בעזרת רשת שנמתחת מעל הבית. עוברים פעם אחת עם חומרים אוטמים ולאחר מכן מורחים טיח מיוחד בעל חוזק רב ששומר על המבנה.

"בפנים לא היו מרצפות, כך שהיה עליי לרצף מחדש. גם את שחזור המשקופים, החלונות והדלתות עשיתי בעצמי. יורם גורן, נפח ופסל מניר עוז, יצר מברזל את העלים על סורגי החלונות".

 

היום: התערוכה האחרונה הייתה חלק ממיזם של גלריית 'הקיבוץ', שנוצר לכבוד אירועי שנת ה-60 למדינה. במיזם זה הוצגו בשלושים חללי תצוגה קיבוציים ברחבי הארץ תערוכות שנשאו את הכותרת: 'נלבישך שלמת בטון ומלט' (שורה הלקוחה מ'שיר בוקר' של נתן אלתרמן). לתערוכה קראנו 'עוטף עזה', השתתפו בה יוסי (צלם), נעמית (צלמת) וחיים פרי (פסל), והיא כללה מיזם גדול של מבנים ממוגנים ותערוכת צילום שכללה וריאציות שונות של אמצעי מיגון אזוריים, והשתלבה היטב עם 'נלבישך שלמת בטון ומלט', משום שביטאה את התחושה שמכסים אותנו בבטון לאט לאט.

 

חזון: יש בור אשפה שאני מנקה בימים אלה, ומתכנן להפוך אותו לאמפיתיאטרון, שבו יתקיימו מופעים לקהל של כ-150 איש. כמו כן אני מעוניין ליצור שביל דקורטיבי שיחבר בין רצפת הפסיפס לגן הפסלים ולגלריה. אני מחפש אמנים עם קו ואמירה מיוחדת, אני בקשר גם עם הקהילה הבדואית ברהט, ושואף לפתח ולהגדיל את המקום.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים