מפקד אוכלוסין: משפחת פארן, קיבוץ עין דור

26.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת פארן, קיבוץ עין דור

נחמן גלבוע

ז'וזי ויצחק פארן
.

משתתפים: ז'וז'י (71) יצחק (73), גדי (48), אריאל (45), ליטל (39), עדי (35), ועשרת הנכדים: נדב (18), מיה (15), מיגן (15), שלום (11), בן (8), אלה (6), אסף (5), נועה (3), תמר (2.5), ליה (שנה).

 

חגיגות ה-60: קיבוץ עין דור נוסד עם המדינה, וגם לו יש יום הולדת 60.

המוצ'צ'ים: הם נקראים "שכונת המוצ'צ'ים", בגלל ההיגיון הבא: בתים דו-משפחתיים שנבנו לפני 15 שנים, ממוקמים במעגל שבמרכזו דשא משותף גדול ("האדריכל קרא לזה מבנן"). מסביב לבתים גינות פרטיות, ובכניסה מרפסת גדולה מקורה. המרפסת של פארן מלאה בכיסאות פלסטיק קטנים ("בכל שבת אנחנו נפגשים

לארוחה משפחתית, וצריכים לשבת במרפסת כי הבית קטן").

בת הכפר: הריהוט בסלון הוא על טהרת הנגרייה המקומית. בהמשך לסלון ולמטבח נסגרה המרפסת האחורית, כדי ליצור חדר אירוח ופינת עבודה במחשב (סך שטח הבית כ-80 מ"ר). בסלון תלויות שתי תמונות של פרחים, שיצחק צייר בצבעי אקריל. ממול תלויה תמונה של בית אל מול מפרץ חיפה, שצייר חבר עין דור,

יוסף זיו ז"ל. תמונה נוספת שצוירה על ידי צייר בשם יעקובי ב-1870, ובה מתוארת בת כפר אנגלי, נרכשה על ידי ז'וז'י במוזיאון בלונדון.

פרנסה: ז'וז'י ויצחק הם גמלאים, ומשמשים כרכזי התרבות של הקיבוץ בחצי משרה. ז'וזי עבדה בעבר בחינוך בכל הגילאים, במחסן הבגדים, בריכוז קניות למתפרות ובהקמה ובריכוז של הבית הסיעודי בעין דור. יצחק היה בעבר רכז מערכות המים, רכז בניין, מפעיל מכונה במפעל טלדור ומדפיס מדבקות במפעל ("עד שנכנסה מערכת תוכנה שמדפיסה הכול לבד").

תרבותניקים: הם לקחו על עצמם את ריכוז התרבות לפני שמונה חודשים ("המוסדות שמחו שהורדנו להם את זה מהגב"), והם נהנים לעשות זאת בעיקר כשהם זוכים לתגובות טובות מהחברים.

חזרה לספסל הלימודים: יצחק יזם לפני חמש שנים הקמת מכללה לוותיקי העמק במכללת עמק יזרעאל. השנה ז'וז'י ויצחק למדו שם על מצרים בעת החדשה ותנ"ך.

השורשים שלה: ההורים של ז'וז'י, מרים ויהודה וידר ז"ל, נולדו בהונגריה והיגרו ב-1933 לאורוגוואי עקב המצב הכלכלי באירופה. הם הכירו והתחתנו בעיר הבירה מונטווידאו. מרים הייתה עקרת בית, יהודה היה פרוון. ב-1961 הם עלו לישראל, והגיעו לעין דור. מרים עבדה במתפרה, ויהודה השתלב בחדר האוכל ולאחר מכן במפעל ("עד היום יש שם מכונה שנקראת על שמו"). לז'וז'י יש אחות, אביטל (61), בירושלים.

השורשים שלו: הוריו של יצחק, לובה ובנימין פרנצבלאו ז"ל, היא מליטא והוא מגליציה, הכירו ונישאו ב-1933 במונטווידאו לאחר הגירתם לאורוגוואי. בנימין היה בתחילה רוכל שמכר בדים מבית לבית, ולאחר מכן פתח חנות מכולת. לובה הייתה כובענית מנעוריה, ולאחר מכן עבדה במכולת ("מכולת זה מתכון לעבדות משפחתית"). גם הם הגיעו לארץ באונייה שבה הגיעו הוריה של ז'וז'י, וגם הם השתקעו בעין דור. לובה עבדה במתפרה ובקומונה, בנימין עזר לחצרן בתי הילדים, וגם הוא עבר לטלדור. ליצחק יש אח, שמעון (70), בגעתון.

נולד לרקוד: הוא היה רקדן צעיר בלהקת השומר הצעיר במונטווידאו, שהופיעה במועדון ההונגרי שבו היא ביקרה עם הוריה. בעקבות ההופעה היא החליטה להצטרף לתנועה, והייתה חברה בקבוצה שלו. כשהוא היה בן 18 והיא בת 16 הם הגיעו לארץ לשנת הכשרה למדריכי חו"ל, ואבא שלה אמר לו לשמור עליה כעל בבת עינו.

לקח להם עוד שנתיים, לאחר שחזרו לאורוגוואי, להתאהב ולהפוך לזוג (ז'וזי: "זה היה ביוזמתי, ב-14 בנובמבר 1955").

האיחוד הסופי: בנובמבר 1958 בעין דור, עם עוד שני זוגות ("הגענו באוקטובר ואמרו לנו שאם לא נתחתן בנובמבר, נצטרך לחכות עוד שנה").

דור ההמשך: גדי נשוי לקרן ואב לארבעה, חבר עין דור, אחראי על השיווק בטלדור. אריאל, גרוש ואב לשניים, חי בלונדון, עובד בעיריית לונדון. ליטל, נשואה לגבריאל ואם לשניים ("השלישי בדרך"), גרה במושב צרופה, מורה לחינוך מיוחד. עדי, נשואה לניר ואם לשניים, חיה בעין דור, עובדת כגננת.

קניות: בכלבו בעין דור.

בילויים: תיאטרון, קולנוע, אירועים משפחתיים.

מאכלים: אוכל הונגרי (גולאש, בצקניות), שניצלים, סלטים.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: עין דור מתנהל במודל רשת הביטחון כארבע שנים. יצחק: "היינו בעד. השינוי הוציא את כל האנשים לעבודה". ז'וז'י: "הקיבוץ היה במצב כלכלי קשה. קיבלנו את השינוי והתרגלנו אליו".

מצב כלכלי: סביר.

עושה להם את היום: אצל ז'וז'י זה החיוך כשהנכדים באים, אצל יצחק זה הנכדים וההצלחה בריכוז התרבות

טוב להם בקיבוץ (בדירוג 1-10): ז'וז'י-9, יצחק-8.

  

קיבוץ עין דוד נוסד ב-1948, נמצא על כביש 65 סמוך לעפולה, מונה כ-380 חברים. 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים