תעשייה בעוטף – נירלט, המפעל של נירים ושל ניר עוז בצמיחה שנתית דו-ספרתית

19.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

תעשייה בעוטף - נירלט, המפעל של נירים ושל ניר עוז, בצמיחה שנתית דו-ספרתית

יובל אופק

.

צמיחה דו ספרתית בארבע השנים האחרונות, רכישות, מיזוגים ופיתוח הביאו את נירלט שבקיבוץ ניר עוז, בניהול עודד פרנקל, לשווי שוק של מעל 130 מיליון שקל ולהיקף מכירות של 330 מיליון שקל נכון לסוף 2007.

 

לדברי יהודה קפלון מקיבוץ נירים, מנהל הייצור, ההיסטוריה הייתה צנועה יותר. ב- 1981 הוקם המפעל על ידי קיבוץ ניר עוז והחל לייצר חומרי איטום וחומרים רפואיים. בשנת 1989 התקבלה החלטה לנצל את פסי הייצור של חומרי האיטום לייצור צבעים. בעקבות תפנית זו, ובשילוב עם גל העלייה הרוסית, חלה במפעל צמיחה מהירה, ובשנת 1990 הצטרף קיבוץ נירים למפעל ורכש 24% מהבעלות. בשנת 1993 נכנס כשותף למפעל תד אריסון, שהביא עמו ידע, קשרים והון. אחזקת המפעל עברה לחברת פועלים השקעות ולבסוף לחברת אורדן.

 

לפני שלושה חודשים קנתה קרן פימי, שבשליטת ישי דוידי, חלק מהחברה, וכעת הבעלות מתחלקת בין הקיבוצים (33%), אורדן (28%), קרן פימי (28%) והציבור -  10%.

 

המפעל מעסיק 400 עובדים, מתוכם 40 חברי הקיבוצים והשאר מהיישובים ומהערים בסביבה.

 

"המפעל תורם כמויות צבע גדולות לבתי קשישים, לצבא, למוסדות לנשים מוכות, לבתי חולים ועוד. לא עובר שבוע שלא יוצא משלוח של תרומה למוסד כלשהו ברחבי הארץ", מתאר קפלון.

 

מה צופן העתיד? החברה נמצאת בפיתוח יציב ומתמשך במגמה של הגברת הייצור של צבעי מים ושל צבעים דקורטיביים. כעת מתבצעת הרחבה של 20 דונם נוספים לחצר המפעל, מתוכם 6,000 מ"ר מקורה.

 

לאחרונה, נפגע המפעל מפגיעות ישירות, שמאחת מהן נהרג אמנון רוזנברג מנירים, והדבר מחייב התייחסות מיוחדת למצב הביטחוני. קפלון, מנהל הייצור, אומר בהקשר זה, כי "המפעל שומר על אופי מיוחד. יש קשרים טובים מאוד בין העובדים, אנו רואים את עצמנו כמשפחה, וגם הניהול נעשה בגובה העיניים. עם זאת, החרדה משפיעה בצורה קשה מאוד על העובדים. נכון הוא, שעד היום רק בודדים עזבו והרוב המכריע שומר נאמנות, אבל אם חלילה המצב הזה יימשך, זה יביא לעזיבה רבה יותר ולקושי לגייס עובדים חדשים.

 

בימים אלה מתקיימות במפעל סדנאות להתמודדות עם חרדה בשיתוף עמותת משאבים".

שאלת הסיוע היא שאלה רגישה. "היחס של הציבור חיובי. יש אמפתיה גדולה גם בארץ וגם בחו"ל. לצערנו, מדינת ישראל תומכת במפעל בצורה די מוגבלת. כשסוף סוף הביאו למפעל מיגוניות, במדינה מימנה רק מליון ש"ח, מימנה המדינה פחות מ- 20% מעלות המיגון - חצי מיליון שקל - והחלק הארי מומן על ידי המפעל.

 

המועצה מסייעת בעיקר בסיוע נפשי ובשירותי כבאות, והמדינה מעניקה בעיקר הקלות במס הכנסה וארנונה. ביחס לצרכים, הסיוע קלוש".

 

קרן פימי, שרכשה כ- 30% מנירלט, היא זו שרכשה את השליטה לפני פחות מחודש בתמי 4 של קיבוץ נתיב הל"ה, בהשקעה של שמונה מיליון דולר. הקרן תחזיק לאחר העיסקה כ- 40% מחברת תמי 4, נתיב הל"ה כ- 34% ממניות החברה, והיו"ר שמוליק ולודינגר כ- 18%. קרן פימי מנהלת 1.25 מיליארד דולר ועוסקת בהשקעות בחברות בשני אופנים: האחד, רכישת שליטה בחברות באמצעות השקעה בחברות רלוונטיות; השני - השקעות פיננסיות. היא פועלת לפי אסטרטגיה של רכישת שליטה בחברות, ביצוע תוכניות התייעלות בהן, ולאחר מכן מימוש האחזקות באמצעות הנפקת מניות או מכירת השליטה.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים