משקי הקיבוצים יתאחדו עם תואם

19.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

משקי הקיבוצים יתאחדו עם תואם

יעקב לזר

.

רווח  נקי של כ-10 מיליון שקל, שממנו יחולקו לבעלים 1.5 מיליון שקל, צמיחה מרשימה גם בשוק הליסינג "משק רכב" וגם בתחום תיירות פנים וחוץ (כנפי משק), אך הרווחיות נמוכה, והמצאות מעניינות בתחום ייצור האנרגיה

 

ארגון משקי הקיבוצים נמצא לקראת סיום משא ומתן עם אחד הבנקים הגדולים במדינה, לגבי מימון בנייה בקיבוצים בתוך הקו הכחול. "יש בנושא זה פריצת דרך", אמר מנכ"ל הארגון, משה מרום, באסיפה השנתית של ארגון משקי הקיבוצים, שנערכה ביום ד' שעבר בשפיים. מדובר בהלוואות לזמן ארוך שיינתנו למשתכנים, עם מעורבות מינימלית של הקיבוצים. מרום אמר, כי הארגון יציע את ההסדר כשירות לקיבוצים ולא למטרות רווח שלו, והעריך כי לאחר חתימת ההסכם עם הבנק שאיתו מתנהל מו"מ, ניתן יהיה לשכפל אותו גם עם בנקים נוספים.

 

ייצור אנרגיה

 

משא ומתן נוסף, הנמצא בשלבים מתקדמים, הוא בתחומי האנרגיה, ומתנהל עם החברה הצרפתית ואוליה. הכוונה להקים בקיבוצים גנראטורים לצורך ייצור חשמל ומכירתו לחברת החשמל בשעות השיא. שני קיבוצים נבחרו לשמש פיילוט לנושא זה, כאשר המגבלה היא תקרת ייצור מותרת של 50 קילוואט לקיבוץ. כמו כן, נכנס הארגון לתחום האנרגיה הסולרית, וכאן הרעיון הוא להתקין מערכות פוטו-אלקטריות על גגות של לולים ושל רפתות.

 

תאגיד הבת של משקי הקיבוצים, "דליה אנרגיות", סגר הסכם על הקמת תחנת כוח לייצור חשמל באזור "צפית" שליד כפר מנחם, שם מצויה כבר תחנת כוח של חברת החשמל. התחנה אמורה להיות מופעלת בגז, ומתקיים משא ומתן שהוגדר כ"קשוח", בנושא אספקת הגז עם הספק המצרי, EMG. המו"מ אמור להיסגר בחודשים הקרובים.

 

בנושא התשתיות ציין מרום, כי ייתכן, שהמגעים עם חברת החשמל להחזקה ולשיקום של תשתיות החשמל בקיבוצים לא יישאו פרי בשל עלותם המאוד גבוהה, 10,000 שקל לכל בית אב.

 

משק רכב: 4,200 כלי רכב לחברת הליסינג

 

בתחום הרכב ציין מרום, כי שוק הליסינג ממשיך לצמוח בשיעורים מרשימים מדי שנה, אך  הרווחיות נשחקת בשל התחרות הקשה והירידה בשער הדולר והיורו. בסוף 2007 מנה צי הרכב של החברה כ- 4,200 כלי רכב, לעומת כ- 3,500 כלי רכב שנה לפני כן. בקרוב מאוד ייפתח מגרש למכירת רכב ראשון של הארגון בראשון לציון, ומתבשל מיזם חדש בשיתוף פעולה עם אחד הגורמים הפיננסיים הגדולים במדינה, למכירת כלי רכב לקהל הפרטי ולגופים עסקיים קטנים. מרום ציין, כי הכניסה של שני ארגונים אזוריים לתחום הליסינג, (גרנות, משקי דרום נגב בשיתוף עם משקי הרי יהודה) גרמה לפיצול ולהקטנת ההנחות למגזר הקיבוצי. "אנחנו מעריכים, כי לא תהיה לנו בעיה להתמודד איתם בתנאים כלכליים", אמר.

 

כנפי משק, העוסקת בתחום תיירות פנים וחוץ, גדלה בקצב של 40% בשנה, אך הרווחיות בה נמוכה. ארגון משקי הקיבוצים פועל בתחום הסיעוד באמצעות חברת "עמק", המעסיקה היום כ- 1,200 עובדים, מחציתם חברי קיבוצים. הרווחיות בחברה נמוכה, בין היתר, משום שהשכר המשולם בה לעובדים גבוה יחסית. הארגון רכש לפני כשנה את השירות הפסיכולוגי הקיבוצי ת.ל.מ  - גוף שלדברי מרום "לא פעל בצורה עסקית", והוא עסוק עתה בשדרוג המערכת, ובעיקר, בהעברת הפעילות לסניפים חדשים.

 

תחום המימון: היקף של 912 מיליון שקל

 

בתחום המימון יש לארגון שני תאגידים - "סקי שוקי הון", שעבר לבעלות מלאה של משקי הקיבוצים לפני קצת למעלה משנה, ועוסק בעיקר בהגנות והמרות מט"ח, ו"אתגר  פיננסים", שהתחיל את פעולתו ברבעון השלישי של 2007, ומתמקד בשני אפיקי פעילות: מימון רכב לקהל הפרטי ומימון לציוד בתעשייה. ארגון הקניות שומר על יציבות, והוא הגורם העיקרי בתחום הקנייה של חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק והבניין.

 

סה"כ היקף הפעילות ב- 2007 היה כ- 912 מיליון שקל (לעומת 851 מיליון שקל ב- 2006). המאזן המאוחד ל- 2007, שאושר בכנס, עמד על 513 מיליון שקל, ומגולם בו גידול של 16% בצמיחה. הרווח הנקי מגיע לכעשרה מיליון שקל, וממנו יחולקו לבעלים 1.5 מיליון שקל והיתרה מיועדת להגדלת ההון העצמי.

 

הדר: יאוחדו משקי הקיבוצים ותואם יבוא ויצוא

 

את הכנס פתח יו"ר המינהלת של משקי הקיבוצים, יעקב הדר, שמסר על מהלך עתידי שייעשה בהדרגה, לאיחוד הפעילות של משקי הקיבוצים ושל "תואם יבוא ויצוא", חברת הייבוא והייצוא של הקיבוצים ושל המפעלים הקיבוציים. "לפעילות נפרדת של שני הארגונים אין היגיון כלכלי, ויש בה עלויות ניהול מיותרות", אמר הדר. לתואם מחזור שנתי של כשלושה מיליארד שקל. הרצאת אורח נשא ד"ר יעקב שיינין.

 

"חשבנו, שכאשר המידע בעולם יזרום בצורה חופשית, גורם אי הוודאות יירד, אך קרה בדיוק ההפך", אמר שיינין. "כולם מחוברים היום לכולם, ואי הוודאות גדולה מאי פעם". הוא טען שאין בעולם מחסור בנפט, והסיפור של העלייה הנמשכת במחירי הנפט עתיד להתפוצץ מתישהו. "מי שמדבר על מחיר של 200 דולר לחבית נפט, יש לו בעיה בהבנת הנקרא", אמר שיינין. את ההנחה, שכלכלת אמריקה שוקעת וכלכלת סין או הודו יתפסו את מקומה, הגדיר "אגדה". בכנס הוצג דוח ועדת הביקורת, ונבחר חבר חדש לוועדת הביקורת, מאיר ברק מגל און, במקום מאיר ליפשיץ משדה אליהו היוצא. כמו כן, נבחרו למינהלת הארגון נירה לויטה מעין חרוד מאוחד, עמוס רבין מיקום והגר איראה מאור הנר. הם באו במקום שרה שקד מכיסופים, שרה כרמי מניר דוד ועמוס רשף מיקום. אושר מינוי רואה החשבון של הארגון.

 

לאתר משקי הקיבוצים

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים